Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

ILA 2018: Niemieckie rakiety przeciwlotnicze na gąsienicach

Fot. A. Hładij
Fot. A. Hładij

Firma Diehl Defence zaprezentowała podczas salonu lotniczego ILA 2018 w Berlinie zestaw przeciwlotniczy IRIS-T SLS, który promowany jest jako mobilne, nowoczesne rozwiązanie systemu rakietowego krótkiego zasięgu, zdolnego do towarzyszenia jednostkom w marszu. W Niemczech pokazano wersję zainstalowaną na pojeździe gąsienicowym BV410 wyposażoną jest w standardowe pociski IRIS-T i radar Saab Giraffe 1X.

System oparty na pociskach IRIS-T, wykorzystywanych m.in. w myśliwcach Eurofighter, F-16 czy Gripen, to propozycja koncernu Diehl Defence w zakresie systemów SHORAD. Ze względu na wykorzystanie standardowych rakiet lotniczych system może być „ekonomicznym” rozwiązaniem pomostowym dla użytkowników posiadających je w swym arsenale. Wyrzutnia jest mobilna i może zostać zintegrowana z szeroką gamą podwozi kołowych czy gąsienicowych. Zapewnia to wysoką mobilność i możliwość np. towarzyszenia pododdziałom zmechanizowanym jako system bezpośredniej ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

IRIS-T SLS (Surface Launched Short Range) może zwalczać na dystansie ponad 10 km i pułapie 6 tys. metrów szeroka gamę celów, w tym pociski manewrujące, śmigłowce, bezzałogowca czy rakiety antyradarowe.

Podczas salonu lotniczego ILA 2018 w Berlinie zaprezentowano czteroprowadnicową wyrzutnię pocisków IRIS-T na podwoziu szwedzkiego gąsienicowego pojazdu tenorowego Bv410 firmy Hagglunds. Jest to dwuczłonowy transporter dostosowany do działania w bardzo trudnym terenie. Drugi człon przenosi wyrzutnię systemu IRIS-T SLS natomiast przedni człon mieści opancerzoną kabinę oraz radar Saab Giraffe 1X. Jest to bardzo lekka, mobilna stacja radarowa wyposażona w antenę AESA (active electronically scanned array) oparta na azotku galu. Umożliwia ona śledzenie celów na pułapie do 10 km i w zasięgu 25 km.

System w takiej konfiguracji zdolny jest do samodzielnego wykrywania, śledzenia i zwalczania celów, również w ruchu. Co istotne, nośnikiem może być szeroka gama pojazdów. W zestawy podobnego typu wyposażone są m.in. szwedzkie siły zbrojne, które w 2013 zamówiły systemy IRIS-T SLS na podwoziu kołowym, które współpracują z radarami Giraffe AMB na odrębnym pojeździe. Decyzję o zakupie systemu z wyrzutniami rakiet IRIS-T SLS na podwoziu gąsienicowym podjęła też Norwegia, używająca tych pocisków na myśliwcach F-16, wyrzutnie będą jednak osadzone na zmodernizowanych transporterach M113/M577.

Firma Diehl Defence liczy, że ze względu na relatywnie niski koszt, zastosowanie, podobnie jak w systemie NASAMS, pocisków stosowanych na myśliwcach i łatwość integracji, system IRIS-T SLS może stać się rozwiązaniem docelowym lub pomostowym dla wielu krajów europejskich. System IRIS-T w wersji z pociskami dostosowanymi do wyrzutni naziemnych, co zwiększa ich zasięg do 40 km, został również zaproponowany Polsce w ramach programu Narew.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (11)

  1. WARS

    szkoda, iz cenowo nie porownano...europejski sprzet to tez pasmo bubli...np Eurofighter czy teraz A400 lub ten bezzalogowiec...

  2. Rafal

    W koncu maja swojego TORa

    1. Davien

      No jasne, supernowoczesne IRIS-T SLS i radar AESA kontra stare rakiety w TOR-ze i znacznie gorszy radar:) Ten system jest znacznie lepszy niz TOR

    2. No...

      Przypominam o najnowszej modernizacji Tora

    3. Davien

      Która jest gorsza od tego co prezentuja Niemcy: gorsze rakiety i radar, bo chyba nie twierdzisz że TOR ma efektory samonaprowadzające z głowicami IIR i supernowoczesny radar AESA?? No bez przesady zwłąszcza że IRIS-T SLS i IRIS-T SL moga być używane zamiennie co przenosi niemiecki system do systemó krótkiego/sredniego zasiegu.

  3. Piesek preriowy

    Na ile mi wiadomo, to niemiecki rakietowy system OPL krótkiego zasięgu IRIS - T SLS należy do najnowocześniejszych na świecie. Ten system zakupiła Szwecja. Brawo Europa.

    1. Davien

      Jest to system porównywalny ze SPYDER-em czy NASAMS ale na pewon nie najnowocześniejszy tu prym wiedzie CAMM/CAMM-ER i NASAMS-2

    2. Piesek preriowy

      Davien, ani CAMM/CAMM-ER, ani NASAMS-2 nie są nowocześniejsze, ani lepsze od IRIS - T SLS. Można powiedzieć, iż wszystkie one reprezentują podobny poziom lub klasę.

    3. Davien

      Oba systemy maja lepsze rakiety niz niemiecki. CAMM ma dwa razy wiekszy zasięg i wiekszy pułap nowocześniejszą głowicę naprowadzającą. pociski uzywane w NASAMS czyli AIM-9X/AMRAAM. ESSM bija na głowę IRIS-T SLS pod kazdym praktycznie wzgledem Porównuje jedynie NASAMS-2 z AIM-9X i zwykłymi AMRAAM-ami i CAMM w wersji podstawowej bo z innymi pociskami to juz systemysredneigo zasiegu NASAMS-2 z AIM-9X czy z AMRAAM-em ma zasięg większy od IRIS-T SLS, AIM-9X ma nowocześniejsza głowicę, pociski mją datalink umozliwiajac NASAMS przyjmowanie danych do ataków z dowolnych zródeł, takze inne radary niz dedykowany moga poprowadzić pociski, Porównywalny z niemieckim to jest zestaw MICA VL choc i ty mają lepszy zestaw efektorów o wiekszym zasięgu i pułapie choc IRIS-T SLS ma lepszą głowice naprowadzająca od MICA IR.

  4. Bob

    Świetny transporter, gdybym był decydentem zamówiłbym do testów kilka sztuk. Dać na testy podhalańczykom w trudnym terenie, np. Bieszczady i zamówić dla zwiadu do wszystkich dywizji które będą działać w trudnym terenie (zima). Wersje transportowa, medyczna, jak widać przeciwlotnicza z naszym radarem i naszymi rakietami, rozpoznawcza z bsl i jeszcze kilka. Tylko że nie z tymi decydentami i nie tymi ludźmi bez wyobraźni którzy obecnie pracują.

    1. WW1

      a jakie rakiety nasze Ty byś tam upchnął ?? Pioruny czy Gromy :) bo nic więcej nie potrafimy

    2. Podbipieta

      I nie jest drogi.Dla górali w sam raz a nie ponad 2 razy droższe Rośki na kółkach.Ale nie do zwiadu.

    3. Tede_2

      A dlaczego tak piszesz.Tamci armię zmniejszali.I ciężko jest ją wydobyć z niebytu.Jest to pisanie polityczne A nię merytoryczne .Pierwsze kroki zostały zrobione

  5. Ziem

    Phi. Gdzie tam temu wynalzkowi do zakupionej przez nas Pilicy za 1 mld złotych? Hiper nowoczesne działka 23 mm, z korbkami do obsługi w formie taczki holowane to cudenko przez Jelcza za milion za sztuke.

  6. Co jednak z wysokościami ponad 6 km?

    Ponieważ system działa także w ruchu, to tłumaczy dlaczego w połączeniu z pracami nad działkiem laserowym RFN już dawno, ryzykując lata bez ochrony plot, zrezygnowała z tych dwulufowych, opancerzonych Gepardów. Te szwedzkie gąsienicowe pojazdy tenorowe Bv410 firmy Hagglunds są wykorzystywane od dawna w Bundeswehrze jako transportery opancerzone w górach, a więc zachowano \"wspólną platformę\".

  7. Marek1

    Europa się zbroi na potęgę, tylko u nas w najlepsze trwa pozorowanie realnych działań. Mijają lata, miesiące, a program Narew nawet się jeszcze NIE rozpoczął, bo monowscy \"geniusze\" NIE są w stanie podjąć decyzji i zapewnić finansowania. Ta sama sytuacja jest we wszystkich najistotniejszych programach zbrojeniowych. Jeszcze głupota/niekompetencja, czy już realny i konsekwentny sabotaż ?

    1. rED

      Na potęgę??? :D :D :D Litości.

  8. Kowalskiadam154

    Należy z dużą rezerwą podchodzić do wynalazków z Europy gdyż często jest to quasi-broń dla niepowaznych armii a już szczególnie do tej made in DDR2.0

  9. requć

    Zestaw o możliwościach polskiej Osy :)

    1. Davien

      Mimo podobnego zasiegu i pułapu zwalczania ma o wiele większe mozliwości z racji nowoczesnego radaru i znacznie bardziej zaawansowanych rakiet. Pociski Osy przy IRIS-T SLS to antyki.

    2. WW1

      ten zestaw przebija Osę pod każdym względem no może poza tym że pływać nie potrafi

    3. xawer

      Akurat BV410 pływają aż miło:-D

  10. ryszard56

    i to proszę dla Nas w duzych ilościach

    1. KrzysiekS

      KrzysiekS->ryszard56 Nie dziękuje wolę EMADS i CAMM\\CAMM-ER przy pełnej produkcji w Polsce.

    2. ryszard56

      owszem ,jeżeli dojdzie do decyzji ,ale zapominasz o dialogach ,u Nas wygrywanie gadanie i drenaż kieszeni podatników ,a odpowiedzialności żadnej

  11. sylwester

    przy zakupie Narwi było by wskazane w ramach ofsetu zdobyć prawa i technologię do produkcji ( nie składanie ale produkcji ) pocisków rakietowych o zasięgu do 20 km i pułapu 10 km ,

Reklama