Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Hunter z Singapuru. Nowy wóz bojowy zastąpi M113

Fot. mindef.gov.sg
Fot. mindef.gov.sg

Siły zbrojne Singapuru oficjalnie przyjęły na wyposażenie opancerzony wóz bojowy Hunter - zastąpi on zmodernizowane, choć i tak przestarzałe transportery M113 Ultra. Uroczystość nastąpiła przy okazji defilady z okazji 50. rocznicy sformowania wojsk pancernych Singapuru.

Przyjęcie miało charakter symboliczny i dotyczyło pojedynczego egzemplarza. Daty przekazania do jednostki bojowej i liczby egzemplarzy przekazanych siłom zbrojnym Singapuru nie podano, ujawniono tylko, że Huntery trafią do 42. batalionu wchodzącego w skład Singapurskiego Pułku Pancernego. Podczas uroczystości minister obrony Singapuru, Dr Ng Eng Hen,podkreślił rolę współpracy przemysłu i sił zbrojnych w powstaniu tej konstrukcji.

Hunter zaprojektowany został w naszym kraju, dzięki współpracy Armii, Agencji Nauki i Technologii Obronnej i ST Engineering. Hunter będzie również dalej rozwijany. Jego podstawowym zadaniem będzie zastąpienie M113 Ultra.

Dr Ng Eng Hen, minister obrony Singapuru

Hunter to nowoczesny pojazd, przewożący do 8 żołnierzy, załoga składa się z dowódcy, kierowcy i strzelca (przy czym dowódca może przejąć zadania obu pozostałych członków załogi).  Każdy z członków załogi dysponuje własnym ekranem zapewniającym świadomość sytuacyjną w pełnym, 360-cio stopniowym, zakresie.

Pojazd posiada silnik wysokoprężny MTU 8V-199 TE20 o mocy 711 KM pozwalający na rozwinięcie maksymalnej prędkości 70 km/h na drodze i uzyskanie zasięgu operacyjnego w granicach 500 km. Dzięki hydropneumatycznemu zawieszeniu pojazd cechuje wysoka mobilność taktyczna - jest on w stanie pokonywać przeszkody pionowe o wysokości 800 mm, rowy o szerokości 2100 mm oraz poruszać się po stokach o pochyleniu do 60 stopni. Zabezpieczenie przed środkami rażenia nieprzyjaciela daje mu stalowy pancerz z możliwością instalowania zewnętrznych paneli.

Podstawowym uzbrojeniem pojazdu jest armata automatyczna kalibru 30 mm, zabudowana na zdalnie sterowanym module wieżoym (przypominającym opracowaną przez izraelskie zakłady Rafael Advanced Defense Systems wieżę Samson 30 RWS), część wozów będzie też uzbrojona w dwie wyrzutnie rakiet przeciwpancernych. Dodatkowo, każdy pojazd będzie dysponował współosiowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm i ośmioma wyrzutniami grantów dymnych kal. 76 mm. Jednym z elementów ochronnych jest też system informowania o opromienieniu laserem. 

Pojazd wyposażony jest też w nowoczesne systemy komunikacyjnych jak SAF Army Battlefield Internet (ABI), będący podstawą dla sieciocentrycznego systemu wymiany danych ARTEMIS (Army Tactical Engagement and Information System) zapewniające przekazywanie danych - zarówno głosu jak i obrazu - pomiędzy wszystkimi szczeblami - od pojedynczego żołnierza czy jednostki sprzętowej do dowództw wyższego szczebla, operującego w satelitarnym pasmie satelitarne Ku. Pojazd będzie ma też możliwość odbierania obrazu i kierowania zarówno bezpilotowymi statkami powietrznymi jak i zdalnie sterowanymi robotami lądowymi ich pozyskanie jest częścią szeroko zakrojonego programu modernizacji sił zbrojnych tego państwa-miasta.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Polak Mały

    A nasz borsuk kiedy wchodzi do produkcji?

    1. Dldldrlrkor

      Jak się skończy 500+ dla nierobów

Reklama