Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

"Hipersoniczna artyleria" zrewolucjonizuje obronę przeciwrakietową?

Railgun od General Atomics Electromagnetic Systems
Railgun od General Atomics Electromagnetic Systems
Autor. General Atomics

General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) poinformował o przeprowadzeniu kolejnych testów systemu działa elektromagnetycznego i pocisków hipersonicznych, które w przyszłości mogą być używane w obronie powietrznej.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Firma General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) ogłosiła, że 10 marca zakończyła serię testów we współpracy z armią i marynarką wojenną w celu udoskonalenia projektów pocisków przechwytujących wystrzeliwanych z przyszłościowej broni lufowej. Mowa więc o systemach mogących służyć w przyszłości do obrony przeciwrakietowej.

Czytaj też

Identyczne konstrukcje pocisków były testowane z działa szynowego na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku i armaty wykorzystującej ładunek prochowy na poligonie Dugway Proving Ground w stanie Utah. Pociski osiągnęły prędkości hipersoniczne. Przetestowano też możliwości lotu kierowanego pocisków z obu systemów dział. GA-EMS podkreśla, że dostarczyło pociski ze zintegrowaną elektroniką naprowadzania, aby przetestować ich zdolność do utrzymywania łączy danych i kontrolowania trajektorii, podczas gdy pociski podlegają silnym przeciążeniom przy prędkościach hipersonicznych (powyżej 5 Ma, czyli 1700 m/s).

Reklama

Czytaj też

Firma GA-EMS wyprodukowała i dostarczyła gotowe zestawy pocisków, które zawierają elektronikę naprowadzającą i systemy sterowania. Firma GA-EMS ściśle współpracowała z Centrum Dowództwa Uzbrojenia Sił Zbrojnych Armii Stanów Zjednoczonych (DEVCOM-AC) oraz Naval Surface Warfare Center – Działem Dahlgren (NSWC-DD) w celu przeprowadzenia kilku próbnych strzelań. Podczas pierwszej serii testowej pociski zostały wystrzelone przy użyciu 32-megadżulowego systemu szynowego (railgun - działo elektromagnetyczne) marynarki wojennej na strzelnicy rakietowej White Sands. W drugiej serii testów wystrzelono te same konstrukcje pocisków z działa z prochowym ładunkiem miotającym kalibru 120 mm na poligonie Dugway Proving Ground.

Czytaj też

„Zakończyliśmy realizację kontraktu na wykonanie, dostarczenie i przetestowanie prototypowych pocisków w środowisku broni szynowej i prochowej" — kontynuował Forney. „GA-EMS kontynuuje opracowywanie technologii, aby wprowadzić najbardziej przystępne cenowo, wystrzeliwane z armaty hipersoniczne i naddźwiękowe systemy uzbrojenia do przyszłej przestrzeni bojowej" - czytamy w komunikacie GA-EMS.

Testowanie kierowanych pocisków hipersonicznych wystrzeliwanych z "klasycznych" i elektromagnetycznych dział oznacza, że - po ukończeniu prac rozwojowych - te systemy być może będą mogły zostać użyte do obrony przeciwrakietowej, znacząco zmieniając proporcje koszt-efekt. Będą bowiem tańsze, niż klasyczne pociski (rakiety) przechwytujące, a jednocześnie będą mogły skutecznie zwalczać np. rakiety manewrujące, a może i inne cele powietrzne. Strzelanie do rakiety manewrującej z eksperymentalnego działa 155 mm pociskiem o prędkości hipersonicznej już zresztą prowadzono w Stanach Zjednoczonych ramach testów systemu ABMS w 2020 roku.

Reklama

Komentarze (3)

  1. nyx

    Co sądzicie o wykorzystaniu głowicy naprowadzającej z pioruna do stworzenia pocisku przeciwlotniczego kal. 155mm (krab) 152mm (dana) lub 120mm (rak).... czy to w ogóle możliwe i czy trzeba mocno modyfikować taką głowicę? wydaje mi się że trzeba ją uodpornić na przeciążenia jakie panują w lufie armatohaubicy - być może poprzez jakieś wzmocnienia, a być może poprzez zastosowanie sabotu który niejako zniweluje część przeciążeń. Gdyby się to udało to pułap rażenia i zasięg powinny wzrosnąć...

    1. Valdore

      Nyx, musiałbys tą GSN całkowicie przerobić, do tego nie działa ponizej 10m wiec nie, nei jest to mozliwe, trzeba zaprojektować coś takiego od nowa i nie na podczerwień bo będzie slepa . Do Raka jest juz pocisk na podczerwień, nazywa sie Strix wiec jest mozliwe zrobienei takiego pocisku, ale to kosztuje, a zobacz jakie mamy problemy ze zwykła amunicją na laser

    2. ito

      Musiałbyś budować głowicę zupełnie od nowa. Przeciążenia w pocisku artyleryjskim to zupełnie inny rząd wielkości niż w pocisku rakietowym.

  2. Tomek72

    Prace nad działem elektromagnetycznym prowadzili już Niemcy w czasie II WŚ - a Polsce badania są prowadzone MIĘDZY INNYMI na AGH - koło naukowe Bozon - KASA, KASA, KASA - na BADANIA NAUKOWE - tam gdzie nie stać nas na finansowanie całych projektów badawczych organizuj,my CHOCIAŻ KONKURSY ...

  3. Paweł P.

    Z potencjałem...

Reklama