Reklama

Siły zbrojne

Senat USA: więcej pieniędzy na broń przyszłości

Pocisk rakietowy Kindżał, przez Rosjan określany jako broń hipersoniczna. Fot. kremlin.ru
Pocisk rakietowy Kindżał, przez Rosjan określany jako broń hipersoniczna. Fot. kremlin.ru

Komisja obrony amerykańskiego Senatu przyjąła projekt ustawy kształtującej politykę obronną i związane z nią wydatki na rok 2019, w którym szczególny nacisk położony jest na rozwój technologii przyszłości - w tym kontekście mówi się o broni cybernetycznej, broniach hipersonicznych i sztucznej inteligencji.

Jak pisze Defense News, dokument przyjęty przez komisję - National Defense Autorization Act - którego skrót opublikowano w minionym tygodniu - przyznaje na badania związane z programami obronnymi nowych technologii o 600 mln USD więcej niż wnioskowała o to administracja prezydenta Trumpa. Wśród programów tego rodzaju wymieniane są badania nad bronią hipersoniczną, technologiami konstalacji satelitarnych, napędów rakietowych, broniami wysokich energii i badaniami nad informacją kwantową. Wszystkie określane są jako "kluczowe dla posiadania zaawansowanych możliwości bojowych".

Pełna treść projektu NDAA przyjętego przez senacką komisję nie jest jeszcze znana, dopiero zostanie on też poddany debacie i głosowaniu plenarnemu. Zgodnie z amerykańską praktyką, drugi projekt jest procedowany w Izbie Reprezentantów. Potem, w ramach konferencji zostaną one uzgodnione, a następnie po zaakceptowaniu - przedłożone prezydentowi.

Defense News zauważa też, że w senackim projekcie NDAA zmniejszono docelową liczbę żołnierzy służących w siłach zbrojnych. Jest ona jednak i tak wyższa, niż w obowiązującej ustawie na 2018 rok, zmniejszono jedynie skalę wzrostu liczebności armii. Warto też dodać, że ten sam projekt zawiera zobowiązanie dla sekretarza obrony, aby ten zbadał możliwość i celowość rozmieszczenia brygady pancernej w Polsce. Senatorowie położyli też duży nacisk na zaangażowanie w NATO i wsparcie Europy.

Innym ważnym zapisem jest rekomendacja dla Armii w celu stworzenia rozwiązania pomostowego, jeżeli chodzi o zdolności obrony przed zagrożeniem ze strony rosyjskich i chińskich rakiet manewrujących. Senatorowie zwrócili też uwagę na konieczność zwiększenia zakupów nowoczesnych systemów amunicji niezbędnych w konflikcie o dużej intensywności, jak pociski przeciwokrętowe LRASM i Harpoon, torpedy Mk 48, czy pociski cruise JASSM-ER. Zwiększono również finansowanie programów niszczycieli Arleigh Burke, okrętów podwodnych Virginia.

Przedstawiciele Komisji w wywiadach dla mediów stwierdzili również, że rekomendowany przez nich dokument zgodny jest z nową Narodową Strategią Obrony, kładącą większy nacisk na rywalizację z Rosją i Chinami i zmniejszającą zaangażowanie USA w walce z terroryzmem.

Zgodnie z opublikowanym skrótem dokumentu Stany Zjednoczone "wykorzystają wszelkie dostępne instrumenty siły, włącznie z ofensywnymi zdolnościami cybernetycznymi, by odeprzeć i - w razie konieczności - odpowiedzieć na cyberataki zagrażające Stanom Zjednoczonym, które mają na celu spowodowanie ofiar w ludziach, wywołanie chaosu i zakłócenie normalnego funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa amerykańskiego lub rządu, będą zagrożeniem dla Sił Zbrojnych USA lub infrastruktury krytycznej, będą miały na celu osiągnięcie efektów porównywalnych z konwencjonalnym atakiem zbrojnym lub będą zagrażać witalnym interesom USA".

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. yaro

    ze specjalną dedykacją dla @Daviena: Minister obrony FR Siergirj Szojgu ujawnił, że w lutym 2018 w Syrii testowano bojowe użycie nowych samolotów wielozadaniowych Su-57. Wystrzeliwały one m.in. perspektywiczne pociski samosterujące o przeznaczeniu operacyjno-taktycznym. Operacja służyła ocenie możliwości opracowywanych obecnie systemów w realnych warunkach bojowych. żyte w Syrii pociski to zapewne H-59MK2 produkowane przez Korporację TRW. To rosyjski odpowiednik pocisków AGM-158 JASSM, Scalp EG/Storm Shadow czy Taurus. Ma długość 4,2 m, a jego masa wynosi 770 kg przy masie głowicy bojowej równej 310 kg i zasięgu ponad 500 km. Pociski H-59MK2 mogą być przenoszone w wewnętrznych komorach Su-57.

    1. haen

      w ujawnianiu bajek s-f to Szojgu zawsze był dobry

    2. Davien

      To obalmy mity Yaro:) Pocisk Ch-59MK2 nie moze byc uzywany pzrez Su-57 bo nie jest z nimi zintegrowany, a jego wymiary to 5,7m długosci i waga 890kg a nie to co ty podajesz. W Syrii były egzemplazre bez docelowego radaru i tylko jeden miał docelowa awionike wiec istotnie testy bojowe z wyposażeniem jakie bedzie usunięte:)) PS Su-57 przenosi jedynie Ch-38/35/58 wiec powodzenia:)

    3. ZZZ

      Z dedykacją specjalnie dla Yaro. \"Na Krymie nie ma rosyjskich żołnierzy\" - Władimir Putin, 5 marca 2014.

  2. złośliwiec

    Rosjanie pochwalili się makietami. USA potraktowało to serio i w parę lat zbudują to co Rosjanie dalej będą zapowiadać...

    1. Yugol

      Ciekawe że tę Chińskie sztuczne (makiety) wyspy jeszcze się nie rozpuściły,naprawdę twardy karton.

    2. Davien

      Bo to budowali Chińczycy jak sama nazwa mówi a nie Rosjanie:)

  3. Stary Grzyb

    Władze amerykańskie zdają się stopniowo wracać po rozum do głowy, oraz do podstawowej zasady \"Si vis pacem, para bellum\". Warto zauważyć, że nie tylko przywrócono prawidłowy układ priorytetów - Rosja i Chiny z pewnością stanowią dla USA, i Zachodu jako całości, zagrożenie zasadniczo większe, niż terroryzm spod znaku \"religii pokoju\" (zresztą organizowany, podobnie jak poprzednio terroryzm międzynarodowy, przez Kreml), ale i zaczęto wreszcie prowadzić konkretne działania. Także na froncie walki z terroryzmem - po objęciu władzy przez prezydenta Trumpa, bandyci z Daesh zostali wybici w ciągu 8 miesięcy, co pod rzadami Obamy było całkowicie nieosiągalne przez 4 lata.

    1. Stg44

      Tylko ,że Chiny nie są i nie będą nigdy sojusznikiem Rosji (tak samo jak Polska nie będzie sojusznikiem niemiec) gdyż położenie geograficzne nie pozwala na prowadzenie wspólnych interesów korzystnych dla obu stron... Prędzej bym się spodziewał inwazji wojsk Chińskich na Syberię w celu zagarnięcia surowców

    2. Ciekawy

      Z ta \"Syberią\" i chińska inwazją na nią to robicie się już \"nudni\".

    3. Yugol

      Ciekawe że Asad podziękował Rosjanom za pomoc wyzwalania znaczniej części Syrii.

  4. Stg44

    Liczyłem na działo elektromagnetyczne, systemy wysokoenergetycznych laserów do zwalczania samolotów,bomby neutronowe... szkoda ,że inwestują w sztuczną inteligencję która nic specjalnie rozwojowego nie robi...

    1. Maxello6

      Warto czytać uważnie : bronie wysokiej energii, to przecież dokładnie to co wymieniłeś w swoim poście.

    2. C.I.A.

      Dosc , normalnie rece opadaja , czytaj ze zrozumieniem , twoj cyt. \'\'liczylem na dzialo elektromagnetyczne , systemy wysokoenergetycznych laserow do zwalczanie samolotow itd, itd \'\' pisze jak /byk/ ze wsrod programow jest takze praca nad SYSTEMAMI WYSOKICH ENERGI , o ile mi wiadomo to zalicza sie do nich bronie ktore wymieniles ,sami eksperci , bez urazy ...

  5. Kakao

    Przyspieszony Iskander-M. Widac to nawet po nim. Wyglad jest bardzo charakterystyczny na koncu tylko cos tam dodane. No ale sam Iskander tez jest grozna bronia.