Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

HIMARS uderzy podwójnie. Kolejny egzamin zaliczony

Wystrzelenie pocisku rakietowego PrSM z wyrzutni rakiet AML (Autonomous Multi-Domain Launcher), czyli bezzałogowego wariantu M142 HIMARS. Strzelanie odbyło się w ramach ćwiczeń Valiant Shield 24 na wyspach Palau w czerwcu 2024 roku.
Wystrzelenie pocisku rakietowego PrSM z wyrzutni rakiet AML (Autonomous Multi-Domain Launcher), czyli bezzałogowego wariantu M142 HIMARS. Strzelanie odbyło się w ramach ćwiczeń Valiant Shield 24 na wyspach Palau w czerwcu 2024 roku.
Autor. Sgt. Perla Alfaro / U.S. Army / Wikimedia Commons

Wprowadzany przez U.S. Army pocisk rakietowy nowej generacji zaliczył kolejne badanie. Tym razem na poligonie White Sands wystrzelono dwie sztuki amunicji precyzyjnego rażenia PrSM z wyrzutni HIMARS.

Lockheed Martin ogłosił, że kolejny etap badań poligonowych przeznaczonego dla U.S. Army pocisku rakietowego PrSM zakończył się sukcesem. W ramach testu na poligonie White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk wystrzelono dwie sztuki nowej kierowanej amunicji z wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet M142 HIMARS. Oba pociski trafiły w cele. Sukces tego badania stanowi kolejny etap na drodze do ogłoszenia wstępnej gotowości nowych pocisków do działań bojowych.

Reklama

W listopadzie 2023 roku ogłoszono dopuszczenie PrSM do produkcji seryjnej, gdy pocisk zaliczył badania kwalifikacyjne. W kolejnym miesiącu do U.S. Army trafiła dostawa pierwszej partii nowego środka bojowego. W marcu bieżącego roku Lockheed Martin otrzymał czwarte zamówienie na PrSM w wariancie EOC (ang. Early Operational Capability) za 219 mln dolarów. W związku z kurczącym się zapasem amunicji systemu MGM-140 ATACMS różnych wariantów, zarówno z powodu wyczerpywania resursów, jak i przekazywania tej broni Ukrainie, można spodziewać się kolejnych kontraktów na dostawy PrSM do Sił Zbrojnych USA.

Czytaj też

PrSM (Precision Strike Missile) w pierwszej kolejności uzupełni, a następnie zastąpi w służbie taktyczne pociski balistyczne ATACMS, które dotąd były stosowane w wyrzutniach rakiet M142 HIMARS i M270 MLRS. Wyróżnikiem PrSM są mniejsze gabaryty, dzięki którym w jednym kontenerze zmieszczą się dwa pociski zamiast jednego, a także dłuższy zasięg, który w wariancie Increment One oficjalnie jest określany na „ponad 400 km”. Z czasem kolejne warianty PrSM, tj. Increment Two, Three i Four, mają otrzymać wielozakresowe głowice śledzące, dłuższy zasięg (być może nawet ponad 1000 km), a także zdolność do rażenia celów nawodnych.

Czytaj też

M142 HIMARS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 z napędem 6x6. Pojazd jest napędzany silnikiem Caterpillar o mocy 290 KM. Prędkość maksymalna wynosi 85 km/h, a zasięg operacyjny to 480 km. HIMARS jest lżejszym sprzętem od gąsienicowej wyrzutni M270 MLRS. To umożliwia przewożenie M142 w ładowni średniego samolotu transportowego takiego jak C-130 Hercules.

YouTube cover video

W wyrzutni M142 HIMARS mieści się jeden kontener transportowo-startowy na sześć kierowanych pocisków rakietowych GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km. Obecnie wdrażany jest wariant ER GMLRS o wydłużonym zasięgu. Alternatywnie system może wystrzelić jeden pocisk systemu MGM-140 ATACMS o zasięgu ponad 300 km lub dwa PrSM, które trafią w cel oddalony o ponad 400 km. Obecnie M142 HIMARS znajduje się w służbie krajów takich jak Stany Zjednoczone, Jordania, Maroko, Polska, Rumunia, Singapur, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Był czas_3 dekady

    Po ostatnim ataku Rosji na Ukrainę pociskiem balistycznym wniosek jest oczywisty: Pociski powinny mieć zasięg daleko, daleko poza 300km i powinna je posiadać jak największa liczba państw granicząca z awanturniczą Rosją.

  2. Paweł P.

    Gdzie moje 500 Himarsów? Zwinność to też klucz, widziałem tą wielką kobyłę, moc jest... U nas za Ultra robi Homar-K

    1. szczebelek

      Nawet jeśli zakupią 1/3 wyrzutni to w tej chwili amerykańskie pociski wchodzą do produkcji seryjnej i Homar -A będzie miał dłuższe rączki niż Homar -K .

    2. Paweł P.

      Cool :) Zwinny, długie ramie... itp. Jeszcze w "łańcuch" wejść, porządnie.

  3. adamer

    Himarsy powinien posiadać każdy kraj graniczący z Rosją w odpowiednich ilościach. Cała wschodnia flanka powinna być w jednym systemie by móc sobie szybko pomagać.

  4. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    Mogliby się z tym pośpieszyć, żeby zdążyć to jeszcze przetestować na Rosji - najlepiej na samym Kremlu. Wtedy byłaby to maksymalnie realistyczna próba możliwości. Może nawet na S-500?

  5. Przyszłość

    A jeszcze nie dawno wydawało się że nie będzie rozmowa więcej wojen