Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Grupa WB zacieśnia współpracę z Hanwha Aerospace

Autor. Grupa WB

Grupa WB prezentuje swoje zaawansowane rozwiązania na wystawie sprzętu obronnego i lotniczego ADEX 2023. W stolicy Republiki Korei pokazano systemy łączności, zarządzania polem walki, obserwacji i dowodzenia oraz systemy bezzałogowe. Dodatkowo podczas targów WB Electronics i Hanwha Aerospace zawarły umowę o wielopłaszczyznowej współpracy

Reklama

Seoul ADEX (Aerospace and Defense Exhibition) to największe targi lotnicze i obronne w Azji Północno-Wschodniej. Nie mogło zabraknąć Grupy WB – najbardziej zaawansowanego podmiotu z Polski pod względem rozwoju i wytwarzania całkowicie własnych rozwiązań obronnych. Sprzyja to równorzędnym, partnerskim relacjom z innymi producentami, w których każda ze stron ma coś drugiej do zaoferowania.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Podczas targów zawarto polsko-koreańską umowę o współpracy. Dokument podpisali Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB (w tym spółki dominującej WB Electronics), oraz Chae Hoon, wiceprezes wykonawczy Hanwha Aerospace. Porozumienie dotyczy wielopłaszczyznowej, korzystnej dla obu stron współpracy w wielu kierunkach i obszarach.

Na stoisku Grupy WB w stolicy Republiki Korei zaprezentowano wyznaczającą światowe standardy platformę komunikacji pojazdowej FONET, jeden z najbardziej rozpowszechnionych systemów tego rodzaju, używany przez kilkadziesiąt państw, w tym siły zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.

Autor. Grupa WB

Grupa WB jest wiodącym producentem zintegrowanych systemów zarządzania polem walki, w szczególności przeznaczonych dla artylerii. Dlatego na Seoul ADEX był również TOPAZ, używany przez siły zbrojne dwóch państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz krajów spoza tej organizacji.

Ponadto Grupa WB pokazała na Seoul ADEX systemy bezzałogowe sprawdzone w najtrudniejszych warunkach konfliktu pełnoskalowego. FlyEye to najbardziej zaawansowany bezzałogowiec obserwacyjny w swojej klasie. Charakteryzuje go start z ręki, wysoka przeżywalność na polu walki, zdolność do działania w środowisku pozbawionym sygnału nawigacji satelitarnej i małe obciążenie logistyczne obsługujących żołnierzy. Zestaw może być transportowany w dwóch plecakach.

Czytaj też

Grupa WB pokazała w Seulu amunicję krążącą rodziny Warmate. To również rozwiązanie sprawdzone na realnym polu walki. System jest wytwarzany na masową skalę w ramach produkcji potokowej. Dostarczono kilka tysięcy systemów uderzeniowych z wymiennymi głowicami bojowymi. Warmate charakteryzuje wysoka celność i bardzo dobre parametry lotne. 

W Korei zadebiutował osobisty system obserwacji i dowodzenia U-GATE w połączeniu z radiostacją osobistą Perad. Niskoemisyjne, szerokopasmowe urządzenie pozwala przekazywać informacje do U-GATE, na którym dane prezentowane są w postaci rzeczywistości rozszerzonej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. AntekMajcher

    Byłem dzieckiem w PRL-u, dojrzewałem w wolnej Polsce. Jedno co się nie zmieniło przez całe moje życie to zachwyt nad innowacyjnością polskich naukowców. Od 40 lat świat nam zazdrości naszych nowatorskich rozwiązań, a nasze prototypy wzbudzają zazdrość światowych koncernów. Co prawda jeszcze nie doczekałem żadnego polskiego bestsellera, ani nawet nie słyszałem o polskich technologiach stosowanych gdziekolwiek poza kilkoma krajami 3 świata, ale kto wie... Może jak osiemdziesiątki doczekam

    1. Monkey

      @AntekMajcher: Piorun i Fonet używany przez siły zbrojne USA, również produkty z Bydgoszczy (NitroChem). Umowy z TelDat bodajże. Fajnie słyszeć, że USA to już Trzeci Świat😂Sokoły w Czechach i Hiszpanii, to też zapewne kraje rozwijające się. Owszem, nie sprzedajemy nie wiadomo jakich cudów, ale po dekadach braku finansowania czego oczekujesz?

Reklama