Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fuzja lądowych spółek PGZ? Oświadczenie centrali Grupy

wzm, pgz, cegielski, hcp, abrams, k2
WZM zajmują się m.in. obsługą czołgów M1 Abrams
Autor. Damian Ratka

Polska Grupa Zbrojeniowa zleciła Wojskowym Zakładom Motoryzacyjnym w Poznaniu i spółce H. Cegielski przygotowanie konsolidacji obu firm – poinformowała PGZ w odpowiedzi na pytanie Defence24.pl.

„Mając na uwadze Kodeks Grupy PGZ, a tym samym m.in. pogłębianie procesu integracji i konsolidacji Grupy PGZ w celu realizacji przewidywanych efektów synergii między spółkami, które w ocenie PGZ S.A. mogą stanowić bazę dla wspólnego działania, a co za tym idzie – po ewentualnej konsolidacji – przynieść wymierne efekty synergii - zarekomendowano ww. podmiotom podjęcie działań mających na celu przygotowanie ich połączenia” – przekazała Grupa w oświadczeniu.

Reklama

Jak nieoficjalnie dowiaduje się portal, uchwała o połączeniu WZM i HCP została podjęta przez zarząd PGZ. Połączenie spółek o odmiennych specjalnościach ma służyć wymianie doświadczeń, wiedzy i kontaktów, a przez to zwiększeniu obrotów.

WZM, które dokonują przeglądów polskich Leopardów, zostały wskazane jako zakład obsługi, napraw, remontów, a w przyszłości modyfikacji i modernizacji czołgów Abrams. Zakłady zajmują się przygotowaniem do eksploatacji czołgów M1 dostarczanych przez USA. Mają też być serwisować – i zgodnie z deklaracjami – współprodukować czołgi K2.

Czytaj też

Przejęta przez PGZ we wrześniu ub. r. spółka HCP zajmuje się produkcją dmuchaw, konstrukcji stalowych, części do silników, oferuje obróbkę cieplno-termiczną i usługi serwisowe. Przed kilku laty przedstawiła przygotowaną w partnerami zagranicznymi propozycję pojazdów dla wojska. W Poznaniu produkowano m. in. silniki wysokoprężne do napędu statków i okrętów, przez dziesięciolecia wytwarzano tam karabiny maszynowe rodziny PK na radzieckiej licencji.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama