Przemysł Zbrojeniowy

Francuskie Reapery z uzbrojeniem

Fot. lotnictwo wojskowe Francji/EMA
Fot. lotnictwo wojskowe Francji/EMA

Pentagon poinformował o przyznaniu kontraktu na integrację uzbrojenia na francuskich bezzałogowcach MQ-9 Reaper.

Wykonawcą będzie producent drona, General Atomics Aeronautical Systems Inc., z siedzibą w  Poway w stanie Kalifornia i w tych właśnie zakładach będą wykonane prace. Łączna kwota na którą opiewa kontrakt to blisko 9 mln USD (finansowanie odbywa się w trybie FMS - Foreign Military Sales) i obejmuje wyprodukowanie zestawów integracji uzbrojenia i przystosowania MQ-9 do ich wykorzystywania. Zakończenie zadania zaplanowane jest na wrzesień 2020 r. 

Przypomnijmy, że Francja użytkuje te BSP od września 2013 roku (znajdują się na stanie Escadron de drones 1/33 Belfort) i wykorzystuje je do zadań zwiadowczych oraz poszukiwawczych, głównie na misjach zagranicznych (np. w Mali), gdzie wspierają też władze cywilne tych krajów. Przykładem takiej misji jest poszukiwanie wraku samolotu Air Algérie 5017 w lipcu 2014 r. 

MQ-9 Reaper (nazywany też czasem Predator-B) jest dronem klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance - operującym na średnich wysokościach, o dużej długotrwałości lotu). Może poruszać się z prędkością maksymalną ok. 400 km/h, ma maksymalny zasięg ok. 2 tys. km, maksymalny pułap na którym może operować to ok. 15 tys. metrów. Może też przenosić maksymalnie do 1360 kg uzbrojenia (np. pocisków Hellfire czy bomb Paveway II). 

Francuskie Reapery początkowo nie zostały dostosowane do przenoszenia uzbrojenia, ale Paryż zdecydował się jednak na przygotowanie ich do wykonywania misji uderzeniowych. Rakiety Hellfire, w które uzbrojone są BSP Reaper, są już na wyposażeniu francuskich sił zbrojnych, podobnie jak bomby Paveway II.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.