Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Francuskie moduły uzbrojenia w nowych konfiguracjach

Hornet RCWS.
Hornet RCWS.
Autor. Hornet

Firma Hornet produkująca zdalnie sterowane moduły uzbrojenia (ZSMU) pojawiła się na odbywających się w lutym targach IDEX 2023, prezentując szeroką gamę swoich produktów. Jednocześnie francuski producent świętował z okazji dostarczenia 500 ZSMU do swoich klientów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Francuskie przedsiębiorstwo (należące do spółki Arquus) celebruje także drugą rocznicę prezentacji swojego bezzałogowego modułu zbrojenia Hornet, którego dostarczono już 500 egzemplarzy w trzech wariantach, a łączna ilość zamówionych ZSMU wyniosła już 1700 sztuk. Aby sprostać tym celom, w 2019 r. uruchomiono dedykowaną im linię produkcyjną. Najpewniej ogólna ilość zamówionych modułów będzie w przyszłości znacznie większa, zważywszy na choćby głównego odbiorcę, jakim są francuskie wojska lądowe, znajdujące się obecnie w fazie rozbudowy i modernizacji swojej floty pojazdów. W wielu przypadkach ich systemem uzbrojenia będzie właśnie wyżej wymieniony produkt.

Moduł bojowy Hornet daje żołnierzom znacznie większe możliwości w kwestii siły ognia (zwłaszcza celności), obserwacji czy samoobrony względem rozwiązań w postaci klasycznych załogowych typów uzbrojenia umieszczanych w obrotnicach. Spowodowane jest to m.in. dzięki żyroskopowo stabilizowanym przyrządom optoelektornicznym, co przekłada się na celność prowadzonego ognia i utrzymanie stabilizacji uzbrojenia głównego. Prawdopodobieństwo trafienia przy pierwszym strzale zwiększa system obliczania nastaw balistycznych, który uwzględnia różne parametry, takie jak zintegrowany typ uzbrojenia, rodzaj amunicji, zasięg, ruch celu i zachowanie pojazdu. Ma to pozwalać na ewentualne wożenie mniejszej ilości amunicji w pojeździe, co jednak i tak wydaje się niezbyt dobrym rozwiązaniem.

Reklama

Czytaj też

Zdalnie sterowany system zwalczania bezzałogowców AirGuard.
Zdalnie sterowany system zwalczania bezzałogowców AirGuard.
Autor. Hornet

Na targach IDEX 2023 firma Hornet zaprezentowała łącznie cztery ZSMU, zarówno na własnym stoisku, jak i na pojazdach innych firm. Te różne konfiguracje ilustrują pracę Horneta w ciągu ostatnich dwóch lat nad włączeniem większej wartości dodanej do ich modułów uzbrojenia i zaoferowaniem pełnego pakietu rozwiązań pozwalających reagować na różnego rodzaju zagrożenia, które są obecnie powszechnie spotykane na polu bitwy. Prezentowane moduły to:

Hornet Air Guard, zapewniająca ochronę przed dronami bliskiego zasięgu dla Humvee Saber Blade Edition firmy AM General wyposażony w granatnik automatyczny kal. 40 mm.

Hornet Air Guard.
Hornet Air Guard.
Autor. Hornet.

Hornet Stealth, zilustrowana na Hornet RCWS wyposażonym w niezależny pierścień z wyrzutniami granatów dymnych GALIX

Hornet Stealth z granatami dymnymi systemu GALLIX.
Hornet Stealth z granatami dymnymi systemu GALLIX.
Autor. Hornet

Czytaj też

Hornet Akeron RCWS, prezentowana na Fortress Mk2 APC w konfiguracji przeciwpancernej na stoisku Arquus oraz na VBL Mk3 na stoisku IGG

Hornet Akeron RCWS.
Hornet Akeron RCWS.
Autor. Hornet
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Był czas_3 dekady

    Wszystkie archaiczne obrotnice na naszych pojazdach wojskowych powinny być zastąpione ZSMU/ZSU. "Moduł bojowy Hornet daje żołnierzom znacznie większe możliwości w kwestii siły ognia (zwłaszcza celności), obserwacji czy samoobrony względem rozwiązań w postaci klasycznych załogowych typów uzbrojenia umieszczanych w obrotnicach. Spowodowane jest to m.in. dzięki żyroskopowo stabilizowanym przyrządom optoelektornicznym, co przekłada się na celność prowadzonego ognia i utrzymanie stabilizacji uzbrojenia głównego. Prawdopodobieństwo trafienia przy pierwszym strzale..."

    1. Wuc Naczelny

      Np te obrotnice na Humvee też chcesz zastąbić, stanowiskiem ZSMU w cenie 4 Humvee?