Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

F-15EX dla Indii?

F-15EX. Fot. Boeing
F-15EX. Fot. Boeing

Boeing Defense, Space & Security (BDS) starają się o zgodę na zaprezentowanie Indyjskim Siłom Powietrznym (IAF - Indian Air Force). Jak podkreślił rzecznik Boeinga, firma próbuje teraz uzyskać zgodę administracji USA. 

F-15EX miał pierwotnie być przeznaczony wyłącznie dla USAF, jednakże niespieszne tempo zakupów z Pentagonu zadecydowało o próbach pozyskania zewnętrznych nabywców. Należy bowiem pamiętać, że samolot, który powstał, jest konstrukcją, która jakościowo ma bardzo niewiele wspólnego ze swoim poprzednikiem. Do głównych zmian należą: zastosowanie nowych silników F110-GE-129, użycie nowego systemów zarządzania misją i budowy świadomości sytuacyjnej pilota (który wiąże się nie tylko z systemami wykrywania AN/APG-82(V)1 AESA, środkami walki elektronicznej i samoobrony, w tym system EPAWSS, ale i przebudową całego kokpitu), zwiększony został też udźwig, który ma wynosić do 13 500 kg (do rozmieszczenia pomiędzy 12 punktów podwieszeń przeciwko celom powietrznym lub 15 do niszczenia celów naziemnych). Jednakże budowa tej maszyny wiązała się z inwestycją przez Boeinga ponad 5 mld USD. 

Jednakże, aby Boeing mógł zaprezentować F-15EX Indiom, musi uzyskać zgodę podyktowaną regulacjami dotyczącymi handlu technologiami wojskowymi ITAR (ITAR-International Traffic in Arms Regulations). Rzecznik Boeinga podkreśla, że firma liczy na uzyskanie takiej aprobaty, jeszcze zanim indyjskie siły powietrzne przedstawią całą specyfikację techniczną warunków zamówienia, co pozwoli na przygotowanie pełnej oferty. Firma zwraca jednak uwagę, że nie ma zamiaru wycofywać z przetargu samolotu F/A-18E/F "Super Hornet" i zamierza go oferować zarówno siłom powietrznym jak i marynarce wojennej Indii.

Gdyby Indie zdecydowały się na taki zakup, byłaby to dla Boeinga niewątpliwie wspaniała wiadomość — w grę wchodziłoby bowiem dostarczenie ponad 100 maszyn. Naturalnie, ze względu na politykę władz New Delhi określaną jako "Make in India", część płatowców musiałaby powstawać nad Gangesem, ale raczej nie należy liczyć, że byłyby to najważniejsze części elektroniki czy nowe silniki — nie tylko ze względu na brak zgody Boeinga (lub poddostawców), ale też administracji centralnej. 

Reklama

Komentarze (24)

 1. Fantasy by davidek.

  No i tylko to ci pozostało biedaku. To gdzie te fakty, tak zapytam? Które siły powietrzne użytkują F-15AE? To wiesz w końcu czy nie wiesz?

 2. Davien

  Napisałem ale jak widac jestes jednak zaprogramowany na niedostrzeganie faktów:) No cóz typowy homo sovieticus:)

 3. Jaka

  A bida jak była tam tak nadal jest dalej

  1. Indie właśnie stały sie 5 gospodarką na świecie i rosną.

 4. Fantasy by davidek.

  O widzę, że już argumentów brak, to wyjeżdzasz ze swoim tekstem "twoja Rosja". Czyli nie jesteś w stanie napisać które siły powietrzne używają F-15AE, bo ŻADEN F-15AE NIE ISTNIEJE i nie jesteś jego istnienia udowodnić. A modernizacja amerykańskich F-15E polega głównie na wymianie radaru. Gdybyś czytał coś innego niż swoją wiki, to być wyczytał, że amerykańscy piloci F-15E niejednokrotnie narzekali, że latają na gorszych maszynach niż ich saudyjscy koledzy. Zresztą sam davidku przyznajesz, że "USA pozostało przy starym oznaczeniu", więc sam sobie wytłumaczyłeś, że maszyna oznaczona F-15AE nie istnieje. To jeszcze raz zapytam, które siły powietrzne uzytkują F-15AE? A dzwoniłeś już do Boeinga i powiedziałeś im, żeby nazwali jakis F-15 F-15AE, bo ci udowodniono, że takich samolotów nie ma, a chciałbys żeby taki był?

 5. Davien

  Fantasy choćby Saudowie, katar , USA gdzie do F-15AE sa modernizowane F-15E ale jak widać dalej jestes tak .... ze nie potrafisz tego zrozumiec bo USA pozostało przy starym oznaczeniu, a nei jak twja Rosja jak wprowadza nowy znaczek na kabinie to od razu nowa nazwa:)

 6. Fantasy by davidek.

  To zapytam juz po raz setny. Które siły powietrzne eksploatują F-15AE? Boeing na swojej oficjalnej stronie nazywa te modyfikacje F-15E, jak F-15QA/SA "ADVANCED F-15". Weź może napisz do nich, żeby nazywali to F-15AE, bo ty sobie tak uroiłeś.

 7. KH

  Mówi się że na testach w Indiach Su-57 przegrał z kretesem z Rafale. Więc nie dziwne że Hindusi z nich zrezygnowali i poszukują innego ciężkiego myśliwca.

  1. he he he

   Niedawno w Indiach ruski system przeciwlotniczy przegrał nawet z południowokoreańskim. Więc tym bardziej ruskie szroty przegrają z francuskim przemysłem zbrojeniowym.

  2. Davien

   Nie było testów Su-57 vs Rafale bo nie mogły byc z braku su-57. Prototypy T-50 do takich testów się nei nadawały.

  3. Ironia

   Dokładnie. Zresztą rezygnacja Indii z s400 na rzecz patriota, tylko potwierdza jakość tych systemów.

 8. Davien

  Fanrasy jakbys niez auwazył pisałem ze jest odmiana F-15QA czyli F-15AE ale jak zwykle nie jestes w stanie nic juz zrozumiec:)

 9. Mietek

  Hindusów przeraził ich test Su-27 vs Gripen. Nie chcą już sprzętu made in russia.

 10. Navigator

  Ten kontrakt to takie otarcie łez dla F15 LM bierze całą pule

  1. Gnom

   A gdzież F-21? LM nie odpuści chyba że US Gov zabronił.

  2. Davien

   F-21 to przetarg na srednie mysliwce zamiast MiG-21, F-15EX tam raczej nie pasuje. A F-21 ciągle pozostaje w przetargu.

  3. Gnom

   A wiesz o jakimś innym przetargu na myśliwce w Indiach?

 11. R

  F-15EX dla Indii? No, ale jakt to przeciez ekpert Davien twierdzil, ze tylko dla USAF.

  1. Davien

   Panie R polecam nauczyc się polskiego: "F-15EX miał pierwotnie być przeznaczony wyłącznie dla USAF," Bo jak widac masz z tym powazne problemy:) I znowu wyszło ze miałem racje:)

 12. attache

  Dokładniej: Boeing dostał zgodę rządu na złożenie oferty a ponieważ przetarg został ogłoszony, konkurencja sie zgłosiła (Rafale, Gripen,Rosjanie), więc Trump dał zgodę. Dozbrojenie Indii w kontekście sporu USA z Chinami jest wyrażnym politycznym gestem.

  1. Davien

   W tym przetargu USA juz wystawiła F-21 z Lockheed martin.

 13. Olgierd von Everec

  Czy w Radomiu nie będzie coś do tej pięknej maszyny produkowane choćby lewa śrubka prawego koła?

 14. say69mat

  Indie - o ile się nie mylę - mają na stanie opl oprócz wyrzutni systemu Barak8 rosyjski system S400. Tak więc sprzedaż Indiom zaawansowanego F15EX mogłoby być szalenie kłopotliwe. Bodaj - jedynie - w kontekście podjętej decyzji o zakazie sprzedaży dla Turcji samolotów F35. Byłaby to szalenie niezręczna niekonsekwencja administracji USA.

  1. Davien

   Say, akurat to żaden problem bo F-15X nie jest maszyną stealth a do tego może się okazac że nawet na wyposażenie USAF nie wejdzie.

  2. Jajo

   Jak F15EX wejdzie do służby w USA to ma stacjonowac w bazach na terenie USA więc systemów S400 nie musi sie obawiać.

  3. Dzik

   Soecjalista jesteś widzę od tablic Mendelejewa.

 15. PZL-230 Skorpion

  Nie mogliśmy kupić takich zamiast F-16?

  1. Urko

   Nie było takiej możliwości i to była decyzja Amerykanów...

  2. Dzik

   Takie mieliśmy rządy postkomusze i USA nie bardzo ufa starej nomenklaturze, bo wiedzą, że to nie są Polacy tylko ruscy przybysze po 1945 roku zasimilowani czesciowo z spolszczonymi nazwiskami.

 16. Hinduski fakir

  Tylko LM i to hindusi wiedzą To taka boczna furtka do F35

 17. ryszard56

  i to jest samolot dla Nas ze 100 sztuk, a Nasz limit to 460,do tego modernizacja Naszych F-16,zakup nastepnych 48 sztuk najnowszych ,plus najnowsze F-18 Growler do walki elektronicznej ,i F-35 PIONOWEGO STARTU

  1. To ogromne koszty na czas pokoju małe ilości trzeba kupować i szkolić zwiększać wydatki stopniowo

 18. w

  kupmy My 100szt

  1. Urko

   A wiesz, że to bardzo dobry pomysł? Niestety absolutnie nierealny...

 19. Smuteczek

  Wydawalo mi sie ze Indie szukaly raczej taniej i jednosilnikowej maszyny

  1. Davien

   Indie szukaja maszyn w dwóch kategoriach:sredniej by zastapic MiG-21 i MiG-29 oraz cięzkiej gdzie miał byc zastapiony Su-30MKI ale FGFA upadł.. Ciekawe jest że maszyna która miała byc wyłacznie dla USAF ma iśc na eksport, ciekawe czy niecheć USAF do F-15EX to jedyny powód?

 20. Ok bajdur

  Polska powinna mieć dwie, trzy eskadry tych maszyn, do tego dwie dodatkowe f-16, a f-35 to wystarczyło by 12-16 szt. Jeśli dojdzie do wojny, to będzie ona bardzo intensywna, dlatego niezbędne jest posiadanie pełnowartościowego myśliwca.

  1. LAIK

   USA nie moga sprzedac India F35 to proponuja im F15 lub inne. USA kupuja F15 bo maja dla niego takie zadania jak ochrona powietrzna nad wlasnym krajem. Popatrz na mape na USA i na Polske. My musimy miec samolot stelth bo w razie konfliktu jestesmy na froncie. Radary wrogich samolotow wukryja F35 z kilku krotnie mniejszej odleglosci niz F15. USA ma juz infrastrukture dla F15. USA kupi pare tysiecy F35. Ale do czasu wejscia do sluzby wspomagaja he F16 czy F15. Spojzcie realnie na sytuacje. My nie potrzebujemy F15 tylko F35 ewentualnie dodatkowe F16

  2. Strażnik Teksasu

   Kto ci wciska ten kit?! Polska musi mieć maszyny do obrony aw myśliwce wysoko manewrowe będące wstanie rat za razem startować z byle drogi...

  3. MK

   Zwłaszcza dodatkowe F16

 21. Marcin

  GE F110 nie jest taki nowy, powstał wiele lat temu jako rozwinięcie silników od B-1B - konkurencja dla PW w F-16 które okazały się bardzo zawodne.

  1. Macorr

   Kolejny komentarz ktory probuje zasiać atmosfere niepewności co do naszych F-16....

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Obecnie wszystkie silniki odrzutowe to duże rozwiniecie silnika z niemieckiego Me-262 koncepcja jest stara a postęp to głównie w materiałach i jakości obróbki ze szczyptą elektroniki, przyrost mocy nowych silników to tylko zwiększenie wytrzymałości temperaturowej turbiny

  3. chateaux

   Akurat f15sx ma miec te same silniki co f16

 22. Na bezrybiu

  US airforce zamówilo.jedynie 15 sztuk No ale maja F35 Znając hindusow 50 % offsetu ,,wymagane.no ale skąd wziąć wanad i tytan na komponenty skrzydeł?

  1. Ukulele

   USA dostarczą materiały a Indie dokonają obróbki. Pod warunkiem oczywiście że kupią ten samolot co nie wydaje się prawdopodobne. Wielu ludzi w Indiach ma żal o amerykańskie wsparcie Pakistanu podczas ich konfliktu. Ale z drugiej strony nie mają jeszcze żadnego myśliwca z USA a lubią zbierać uzbrojenie z różnych rejonów świata więc zobaczymy.

  2. say69mat

   ??? ... z Chin ;)))

  3. MAZU

   Z Ukrainy

 23. Fanklub Daviena

  Ziew... To już się robi nudne. "F-16 dla Indii", "F-21 dla Indii", "F-18" dla Indii", "F-35 dla Indii", "F-15 dla Indii" (to największa bzdura - po co Hindusom odpowiednik licencyjnie produkowanego w Indiach Su-30 jako następca... MiG-21?)...

  1. say69mat

   ... Su30??? Masz na myśli bezlicencyjną kopię F15???

  2. Igor

   Po co? Pokaż mi rosyjski myśliwiec, który przy podobnym ciągu silników i masie zabiera tyle (ponad 13t) uzbrojenia? Pokaż mi rosyjski myśliwiec z radarem AESA w technologi GaN (prawie dwukrotny zasięg przy tej samej mocy, albo mniejsza masa przy porównywalnych parametrach), itd... Choćby po to :-)

  3. Odpowiednik Su30 :)) Na polituckich szkoleniach uczyli was opowiadać dowcipy??

 24. Ślązak

  Moim subiektywnym zdaniem F-15 to myśliwiec wszechczasów, zawsze mu kibicuje Indie to byłoby jego kolejne nowe życie.

Reklama