Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Expo Mazury jako "Centrum dla obronności"

Fot. Rafał Surdacki
Fot. Rafał Surdacki

Czterodniową imprezę Pro Defense odwiedziło 35 tysięcy osób z całej Polski. Targom towarzyszył Kongres Organizacji Proobronnych oraz zlot klas mundurowych uczniów z całej Polski. 

To pierwsze w Polsce wydarzenie, którego tematyka poświęcona była obronności, nie tylko dotyczącym wojskowości, ale także obronie terytorialnej.

To znaczący dzień dla polskiej armii, a mam nadzieję, że i dla Polski. Pierwsze targi proobronne. Duża rzecz.

Antoni Macierewicz, MON

Technologia wojskowa na wyciągnięcie ręki

Podczas targów zaprezentowano nowoczesny sprzęt wojskowy. Odwiedzający mieli możliwość zapoznania się między innymi z takimi pojazdami jak Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 Twardy, Rosomak, BWP-1 oraz M-ATV MRAP. Swoje wyposażenie pokazały również siły powietrzne. Na targach pojawiły się między innymi samoloty bezzałogowe takie jak Orbiter v. 2014, BSL Fly Eye, Bezzałogowy system powietrzny E-310 oraz ich załogowy brat SW-4 Puszczyk.

Na targach nie zabrało sił morskich. Wielkie okręty wojskowe zostały oczywiście na swoich miejscach w portach, ale marynarka udostępniła takie pojazdy jak: Łódź Zodiac FC-470, automatyczny pojazd podwodny GAVIA oraz pojazd podwodny płetwonurka DPD. Jeżeli chodzi o sprzęt ratunkowy, podczas Pro Defense można było zobaczyć między innymi zestaw hiperbaryczny pozwalający ratować ludzkie życie zagrożone przez ciśnienie hydrostatyczne.

Podczas Pro Defense zaprezentowano również broń ręczną. Najnowocześniejszym karabinem, jaki pojawił się podczas Pro Defense, był MSBS, czyli Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm wyprodukowany przez firmę Łucznik. Poza MSBS-em do obejrzenia było około sto sztuk broni zarówno krótkiej jak i maszynowej. Na hali pojawił się również Ręczny Granatnik Powtarzalny RGP – 40 - cięższy sprzęt osobistego wyposażenia żołnierza.

Poza wystawą oraz wykładami o broni i sprzęcie, jaki znalazł się na targach, każdy z odwiedzających mógł skorzystać ze znajdujących się w halach symulatorów, takich jak symulator dachowania, symulator jazdy 3D czy symulator obrony przeciwlotniczej. Odwiedzający mogli również skorzystać ze stołu anatomicznego SECTRA, czy wyposażenia wysokościowo-ratowniczego PILOTA F-16.

Na każdej hali wystawowej znajdowały się również trenażery strzelnicze takie jak Cyklop 5S. Na targach pojawił się również robot wspomagająco-neutralizujący Expert K 04, którego można było poprowadzić. 

Obrona terytorialna tematem Pro Defense

Targi Pro Defense umożliwiły nie tylko zapoznanie się z asortymentem polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale również dawały okazję do rozszerzenia swojej wiedzy na temat możliwości współpracy organizacji proobronnych z wojskiem. Temat ten był omawiany podczas Kongresu Organizacji Proobronnych, jak również podczas konferencji naukowej pt. „Rola organizacji proobronnych w systemie bezpieczeństwa państwa.”

Targom towarzyszyły pokazy jednostek specjalnych polskiej armii. Podczas pierwszego dnia targów odwiedzający mieli okazję obserwować między innymi pokazy Formozy i ratownictwa morskiego, odbywające się na jeziorze Sajmino. Pokaz odbijania zakładników z autokaru przygotował Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej.

W tym czasie swój program realizowali uczniowie, którzy na terenie ostródzkich Czerwonych Koszar spotkali się na Zlocie Klas Mundurowych. Reprezentowali oni szkoły z miejscowości położonych głównie w województwach wschodniej Polski.

Spotkanie młodzieży w Ostródzie było okazją do poszerzenia wiedzy na temat wyszkolenia, sposobów działania, taktyki i organizacji oraz wykorzystania najnowszych zdobyczy technologicznych w różnych formacjach mundurowych. Podczas trwania Zlotu jego uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma rodzajami uzbrojenia i charakterem służby w poszczególnych formacjach mundurowych, a także pozyskać informacje na temat wymagań i kwalifikacji, jakie są konieczne do realizacji wybranej drogi kariery, m.in. wojskowej. Uzupełnieniem wiedzy teoretycznej był intensywny program praktyki poligonowej, realizowanej na punktach szkoleniowych.

To jak do tej pory jedyne wydarzenie o takim charakterze w Polsce, poświęcone sprawom bezpieczeństwa i obronności, ze szczególnym uwzględnieniem tworzonej Obrony Terytorialnej jako integralnej części Sił Zbrojnych RP. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama