Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2018: Premiera duńskiego Caesara

Fot. Paweł K. Malicki
Fot. Paweł K. Malicki

Podczas paryskich targów Eurosatory firma Nexter zaprezentowała, między innymi, system artyleryjski Caesar 155 mm 8x8 w barwach duńskich.

W trakcie targów przedstawiciele Nextera podkreślali, że reprezentowana przez nich firma jest jednym z nielicznych przedsiębiorstw tego rodzaju, dysponujących możliwością integracji systemów ogniowych i amunicji. Ich zdaniem dostarczanie kompletnych rozwiązań, od amunicji różnego rodzaju, poprzez komputery balistyczne, do w pełni wyposażonych systemów artyleryjskich wyróżnia Nextera na tle konkurencji.

Na stoisku koncernu prezentowane były system kontroli ognia Findard i komputer balistycznego Bacara. Rozwiązania te charakteryzują się nie tylko dostarczaniem gotowych do wykorzystania danych ogniowych, oferują też narzędzia wykorzystywane do śledzenia zagadnień związanych z logistyką, nawigacją i sposobem optymalnego użycia posiadanych środków na szczeblu od bateryjnego w górę, są też gotowe do połączenia z systemami zarządzania pola walki.

Nexter prezentował również nowoczesny system artyleryjski Caesar 155 mm 6x6, wykorzystywany w armiach kilku państw świata. Podkreślano jego zalety, takie jak celność i duży zasięg prowadzenia ognia, a także aeromobilność przy jednoczesnej ekonomii używania. Obok wersji 6x6 prezentowano także system na zmodyfikowanym podwoziu Tatra T-815 8x8 obsługiwany przez duńskich artylerzystów. Było to, rzecz jasna, pokłosie kontraktu, na mocy którego producent dostarczy 15 haubic w tej konfiguracji dla armii duńskiej. Dostawy 15 haubic mają rozpocząć się w 2020 r., a umowę w tej sprawie podpisano w połowie minionego roku. Przy okazji producent poinformował, że Caesary wykorzystywane operacyjnie w sposób ciągły w armii francuskiej od 2009 r. wystrzeliły dotychczas ponad 100 tys. sztuk amunicji i przejechały ponad milion kilometrów.

Ofertę systemów artyleryjskich produkcji Nexter uzupełniała haubica ciągniona 105LG1.

Producent wystawiał, też amunicję różnych rodzajów kalibrów 105-155 mm, przeznaczoną do wykorzystania w systemach artyleryjskich z lufami długości 39 lub 52 kalibrów. Szczególną uwagę poświęcano amunicji dalekiego zasięgu 105 mm ERG3 (maksymalny zasięg prowadzenia ognia do 17 km), pociskom przeciwpancernym Bonus i amunicji korygowanej Spacido.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.