Przemysł Zbrojeniowy
Europejskie firmy zwiększą zasięg artylerii i rakiet
Europejskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe planują w ramach europejskiego programu FIRES opracować pociski artyleryjskie kal. 155 mm o zasięgu 60 km oraz rakietowe mogące razić cele lądowe na dystansie minimum 150 km.
W ramach europejskiego programu FIRES 2 współfinansowanego za sprawą Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF) planowane jest opracowanie środków bojowych o większym zasięgu rażenia z zachowaniem wysokiej celności rzędu do 10 metrów od wskazanego miejsca. Pierwsza edycja programu wspierana przez Europejski Program Rozwoju Przemysłu Obronnego (PEDID) była prowadzona przez spółkę, którą obecnie jest KNDS Ammo France i zakładała ona opracowanie pocisków artyleryjskich kal. 155 mm o zasięgu rażenia 60 km oraz rakiet mogących razić cele lądowe do 150 km. Jego kolejna odsłona rozpoczęła się 1 grudnia 2024 roku i ma blisko 10-krotnie większy budżet względem poprzedniej (32 mln euro).
As part of the FIRES project, @KNDS_France, @MBDAFrance and @thalesgroup will produce 155 mm shells and rockets with a range of over 60 km and 150 km, respectively, while achieving decametric accuracy. https://t.co/AACBttF8dL pic.twitter.com/fIqcOVthcM
— French Aid to Ukraine 🇨🇵 🤜🤛 🇺🇦 (@aidefranceukr) January 23, 2025
W ramach niego wybrane spółki będą mogły ubiegać się o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych, które wyniesie łącznie 27 mln euro. Mowa tutaj o łącznie 21 podmiotach z 13 krajów, z czego sporo z nich brało już wcześniej udział w pilotażowej pierwszej odsłonie. W ramach programu ponownie koordynowanego przez KNDS Ammo France udział wzięły takie firmy jak:
- Additess Advanced Integrated Technology Solutions & Services LTS (Cypr);
- BAE Systems Bofors AB (Szwecja);
- Bayern-Chemie Gesellschaft Fur Flugchemische Antriebe Mitbeschrankter Haftung (Niemcy);
- Bittum Wireless Oy (Finlandia);
- Elsis Pro UAB (Litwa);
- ESC Defence S.R.O (Czechy);
- Escribano Mechanical and Engineering S.L.U. (Hiszpania);
- Forsvarets Forskininginstititutt (Norwegia);
- GMV Aerosapce and Defence SA (Hiszpania);
- Instalaza S.A. (Hiszpania);
- Institiut Po Otbrana (Bułgaria);
- MBDA France (Francja);
- KNDS Belgium (Belgia);
- Nammo Raufoss AS (Norwegia);
- Optimal Structural Solutions LDA (Portugalia);
- Roxel France (Francja);
- Simmel Difesa SPA (Włochy);
- Sintef Manufacturing AS (Norwegia);
- Tecnobit S.L.U (Hiszpania);
- Thales LAS FRANCE SAS (Francja).
Program ma trwać 36 miesięcy i zwiększyć niezależność i konkurencyjność firm krajów członkowskich Unii Europejskiej (chociaż Norwegia do niej nie należy) w zakresie tworzenia i dostarczania środków ognia pośredniego. Włączenie do niego zarówno pocisków artyleryjskich, jak i rakietowych ma przyspieszyć badania wykonalności i projektowania ich najbardziej innowacyjnych składowych. Chodzić ma tutaj o wykorzystanie w obu konstrukcjach podobnych rozwiązań z zakresu napędu, naprowadzania na cel, nawigacji i sterowania, łącza danych, ładunku bojowego, obliczeń jednostkowych oraz rodzajów paliw stosowanych w napędzie. Efektem FIRES 2 ma być przetestowany produkt, będący wstępem do 3 edycji projektu.
Trzecia faza programu trwać w latach 2028-2030 (FIRES 3) i odpowiadałaby za proces certyfikacji nowych środków bojowych, które można by zacząć zamawiać i produkować w okolicach 2032 roku. Opracowanie tego typu pocisków oraz rakiet znacząco zwiększyłoby nie tylko zdolności krajów europejskich decydujących się na ich zakup (chociaż dalej nie wiadomo, w jakiego typu wyrzutnie mieściłby się drugi efektor), ale także poprawiło atrakcyjność i konkurencyjność przemysłu na naszym kontynencie względem rozwiązań opracowanych przez np. USA, Izrael czy Koreę Południową.
X
A my..... gdzie ?