Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Europejskie BWP z aktywnym pancerzem

Autor. Kapitein Arthur van Beveren/ siły zbrojne Holandii

Izraelski koncern Elbit Systems podpisał umowę na dostawę seryjnych zestawów systemu ochrony aktywnej ochrony Iron Fist dla bojowych wozów piechoty CV-90 użytkownika europejskiego. Niemal na pewno jest nim Holandia, bo ta realizuje program modernizacji CV-90, zakładający właśnie integrację aktywnego systemu ochrony.

Reklama

Zgodnie z komunikatem Elbit Systems, umowa zawarta z BAE Systems Hagglunds – głównym wykonawcą programu modernizacji BWP CV-90 dla użytkownika europejskiego opiewa na 109 mln dolarów, a prace mają być realizowane przez ponad trzy lata. Choć izraelska firma nie ujawnia klienta, który zdecydował się na jej rozwiązanie, to w tym wypadku praktycznie na pewno jest to Holandia, bo ona już wcześniej – jako pierwsza w Europie – zdecydowała się na modernizację swoich bojowych wozów piechoty CV-9035NL do nowego standardu, obejmującego także system Iron Fist.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Harmonogram realizacji umowy jest też zbieżny z tym dotyczącym holenderskiego programu modernizacji wozów CV-9035NL, bo ich seryjne dostawy mają trwać do 2026 roku, a sama modernizacja pozwoli eksploatować je co najmniej do roku 2039. Opiewający na ponad pół miliarda euro (według BAE Systems) kontrakt dotyczy 122 wozów CV-9035NL w ramach zamówienia podstawowego i 19 kolejnych w ramach opcji. Holenderski resort obrony podaje z kolei, że cały budżet programu to od „ponad 600" do nawet 660 mln euro.

Zakres samej modernizacji jest dość ambitny, bo całkiem nowoczesne przecież dziś holenderskie BWP otrzymują – obok systemu aktywnej ochrony – także mocno zmodernizowany system kierowania ogniem z niezależnymi przyrządami dowódcy i działonowego, podwójną wyrzutnię ppk Spike-LR/LR2 oraz nowe systemy teleinformatyczne, pozwalające także na przyszłą rozbudowę. Gruntownie przebudowana została wieża, choć głównym uzbrojeniem pozostaje armata Bushmaster III kalibru 35 mm.

Iron Fist to system aktywnej ochrony klasy hard-kill (zwalczający pociski przeciwpancerne bezpośrednim trafieniem), który cechuje się – zgodnie z zapewnieniem producenta - niskimi wymaganiami w zakresie rozmiarów, masy i mocy.

Czytaj też

Do wykrywania zagrożeń używane są zarówno sensory radarowe, jak i na podczerwień, wraz z rozwiązaniami fuzji danych. System niszczy cele wystrzeliwując ładunek wybuchowy w kierunku nadchodzącego zagrożenia i wywołując eksplozję, w wyniku której powstaje fala uderzeniowa, która niszczy cel lub odrzuca go na bezpieczną odległość od chronionej platformy.

System Iron Fist zamontowany na CV-90
System Iron Fist zamontowany na CV-90
Autor. Elbit Systems

Jak powiedział Yehuda (Udi) Vered, dyrektor generalny Elbit Systems Land „Ostatnie konflikty pokazały, że bojowe wozy opancerzone i czołgi narażone są na zwiększone zagrożenia na polu walki. Udowodniono, że Iron Fist skutecznie chroni przed szeregiem zagrożeń, w tym przed pociskami wykorzystującymi energię kinetyczną i dronami, neutralizując je z dala od żołnierzy znajdujących się w pojazdach bojowych".

Wszystkie holenderskie CV-9035NL będą wykorzystywane przez 43. Brygadę zmechanizowaną, jedyną tego typu jednostkę w holenderskiej armii. Holandia jest pierwszym w Europie państwem NATO, które zamawia seryjną integrację bojowych wozów piechoty z aktywnym systemem ochrony klasy „hard-kill", a więc fizycznie niszczącym pociski przeciwpancerne.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Golf

    Kiedy Borsuk ?

  2. Adim

    Borsuk ze względu na swoje ograniczonego opancerzenie powinien być obowiązkowo wyposażony w iron fist. Jeśli chcemy mówić o borsuku jako bardzo nowoczesnym bwp to taki system to podstawa.

  3. Krzysztof33

    Kiedy ASOP na Borsuku?

Reklama