Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Europejska amunicja precyzyjna dla US Army

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Na mocy umowy zawartej z Agencją Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA) US Army pozyska amunicję precyzyjną Bonus kal. 155 mm produkowaną przez BAE Systems Bofors. 

Sprawdzona już przez U.S. Army najnowsza wersja amunicji Bonus zwalcza cele silnie opancerzone i może być wystrzeliwana z dowolnego 155-milimetrowego systemu artyleryjskiego, w tym lekkich haubic holowanych M777 i rodziny haubic samobieżnych M109.

Zakupy amunicji BONUS należy postrzegać w kontekście szerszej modernizacji jednostek artyleryjskich US Army. Amerykanie chcą w ten sposób utrzymać lub odtworzyć zdolność zwalczania celów opancerzonych przez artylerię w kontekście procesu wycofywania amunicji kasetowej 155 mm (i innych typów). Choć ostatecznie odłożono w czasie decyzję o wycofaniu wszystkich typów amunicji kasetowej z wojsk USA, to duża część jej zapasów została zniszczona bądź jest stopniowo wyłączana ze służby z uwagi na zużycie/proces starzenia.

BONUS powoduje zdecydowanie mniejsze ryzyko powstania strat ubocznych od konwencjonalnej subamunicji kasetowej i ma potencjał skutecznego zwalczania celów opancerzonych. Jego wprowadzenie, choć potrzebne, nie powinno jednak stanowić uzasadnienia dla całkowitego wycofania amunicji kasetowej, bo ta może być bardziej skuteczna w niektórych scenariuszach operacyjnych.

Pocisk Bonus składa się z dwóch inteligentnych podpocisków, które wykorzystują zaawansowane czujniki, umożliwiające każdemu z nich niezależne wyszukiwanie i niszczenie różnych celów na powierzchni 32 tys. m2. Dzięki temu, prawdopodobieństwo trafienia celu jednym strzałem ma być o wiele większe niż w przypadku tradycyjnej amunicji.

Bonus został opracowany i jest produkowany przez BAE Systems w Szwecji, we współpracy z francuskim Nexterem. Amunicja powstaje w zakładach BAE Systems w Karlskoga w Szwecji, ze znaczącymi dostawami komponentów od Nextera. NSPA zapewnia zintegrowane międzynarodowe rozwiązania dla sojuszników i partnerów NATO w zakresie logistyki i wsparcia zamówień w ramach jednej organizacji.

Prace w ramach umowy z Agencją Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA)  rozpoczną się niezwłocznie, a dostawy zostały zaplanowane do 2020 r. Oprócz Stanów Zjednoczonych amunicję Bonus eksploatuje już kilka innych krajów, w tym Finlandia, Francja, Norwegia i Szwecja.

(BS/JP)

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (5)

  1. Zirytowany

    @Buba żartujesz sobie?Przecież wszyscy wiedzą,że te pociski zwiększyłyby siłę naszej artylerii i dlatego ich nie kupią.

  2. tak tylko... (Michał Rakowski)

    Przewaga precyzyjnej amunicji jest bezdyskusyjna, choć "tuszonki" jak to dowcipnie określił kolega Buba nieustannie nas przekonują, że rosyjska artyleria lufowa i rakietowa i tak zaora całe hektary, a nawet całą Polskę. Oczywiście jest to nonsensem, aby pozwolić sobie na luksus zaorywania hektarów trzeba mieć niezakłócone dostawy olbrzymiej ilości amunicji, tymczasem oblicze przyszłej wojny będzie różniło się od tego z okresu II wojny. Ruch zaopatrzenia na zapleczu będzie prawie niemożliwy z uwagi na środki ogniowe pozwalające kontrolować ruch na dziesiątki, a nawet setki kilometrów w głąb nieprzyjacielskiego ugrupowania. Nie będzie jak dowozić bezpiecznie tysięcy ton zaopatrzenia niezbędnego do zaorywania terenu. Tymczasem amunicja precyzyjna zgromadzona tylko w jednym KRABIE daje możliwość unicestwienia całego batalionu nieprzyjacielskich czołgów. Logistyka amunicji precyzyjnej jest o wiele łatwiejsza...

  3. znam to wiem

    USA dlatego chciały likwidacji amunicji kasetowej bo to główne źródło pozyskiwania materiałów wybuchowych przez partyzantów w okupowanych przez USA i Izrael krajach.

  4. Ernst Junger

    W 2013r. prowadzono dialog techniczny w sprawie pozyskania pocisków Bonus albo SMArt 155 H. Podobno nawet prowadzono próbne strzelania z Kraba, które zakończyły się pomyślnie. Byłoby to dobre uzupełnienie dla APR-155.

  5. Buba

    Uwaga za chwile wysyp tuszonek. A my ,a my kiedy,czemu nie my,można,bez dialogu.

Reklama