Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Europarlament: Koniec funduszy UE dla izraelskiej zbrojeniówki?

Fot. IDF/flickr
Fot. IDF/flickr

Grupa posłów do Parlamentu Europejskiego domaga się zaprzestania finansowania izraelskich firm prowadzących działalność w sektorze obrony i bezpieczeństwa z funduszy europejskich, w tym programu Horyzont 2020.

W liście skierowanym do wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa grupa 73 posłów, głównie z partii lewicowych domaga się zaprzestania finansowania izraelskich firm z sektora obronnego przy pomocy funduszy Unii Europejskiej. Jako przykład podawany jest program Horyzont 2020.

Sygnatariusze zwracają uwagę, że Unia Europejska wielokrotnie potępiała działania wojskowe Izraela, w tym w odniesieniu do ataków na terytoria palestyńskie i budowy osiedli na terytoriach okupowanych. Wskazują również na protesty społeczne, związane z tworzeniem barier oddzielających Izrael od terytoriów palestyńskich - w tym Zachodniego Brzegu Jordanu. W trakcie wzmacniania granicy mogą zostać użyte technologie, opracowane z udziałem funduszy europejskich.

Regulacje programu Horyzont 2020 wymagają, aby realizowane projekty były zgodne z prawem międzynarodowym, a ich efekty - nie były używane do działań naruszających prawa człowieka. Do chwili obecnej zatwierdzono co najmniej 162 projekty z udziałem Izraela w programie Horyzont 2020, na kwotę nie mniej niż 452,3 mln euro. Jak czytamy w liście, obejmują one także projekty z sektora bezpieczeństwa i technologii podwójnego zastosowania. Rodzi to obawy sygnatariuszy o możliwość wykorzystania ich przez Izraelczyków do działań niezgodnych z prawem międzynarodowym.

Umowa dotycząca partnerstwa Izraela i Unii Europejskiej w programie Horyzont 2020 została podpisana 8 czerwca 2014 roku. Tel Awiw ma dostęp do projektu na takiej samej zasadzie, jak kraje członkowskie i państwa stowarzyszone (czyli np. Norwegia i Szwajcaria). Jednocześnie będzie partycypował w budżecie programu Horyzont 2020. Projekt ma w założeniu wesprzeć inwestycje w badania, rozwój i innowacje około 80 mld euro w latach 2014-2020.

(JP)

Reklama

Komentarze (18)

 1. miki

  I tak oto (przez przypadek ) dowiedziliśmy się iż z kieszeni między innymi polskiego podatnika współfinansujemy izraelską zbrojeniówkę:)

  1. qwas

   Bredzisz Kolego - aż do 2020 r. o wiele więcej dostajemy niż wpłacamy do UE. W takich warunkach trzeba być baranem, by drzeć ryja o to jak te środki są wykorzystywane

 2. Art37

  Skandal doili nas przez lata i nic nie wiedzieliśmy ,niech ich USA wspomagają w końcu to 2 Izrael

  1. Kilo

   Rzeczywiście, strasznie "nas" doili. Weszli w program z solidnym wkładem własnym i zaawansowanymi technologiami, które sami wypracowali. Na tej samej podstawie powinieneś też krzyczeć, że to skandal, że "my" (to teraz nagle UE to "my"? ) sponsorujemy Norwegię (w końcu jako jeden z niewielu krajów ma nadwyżkę budżetową). ;)

 3. Historia

  Arabska okupacja terenów nad Jordanem musi mieć swój koniec. Arabską i muzułmańską ekspansję i terror potępiamy w innych krajach Bliskiego Wschodu, potępiamy również ekspansję islamu na tereny Europy. Nie ma powodu, dla którego nie mielibyśmy potępiać arabską okupację ziem Izraela i powstrzymywać Arabów od powrotu do swoich macierzystych okolicznych islamskich krajów. Pomoc wojskowa to niestety jedyny sposób na utrzymanie tej strefy cywilizacji w tamtym miejscu.

  1. skafit

   Propagande syjonistyczna zostaw dla siebie.

  2. marcin

   Tzw.terytoria okupowane to Samaria i Judea - historyczne ziemie Izraela zajęte przez Palestyńczyków z Jordanii.Znajomość historii i geografii się kłania

 4. FreeP

  Jeśli ktoś mówi że Izrael to demokracja - jet kłamcą. To brutalna entokracja z udoskonalonym apartheidem rodem RPA i ustawami rasowymi rodem z III Rzeszy. Arabowie z Ziem Okupowanych są obywatelami drugiej kategorii. NIe podlegają prawu cywilnemu tylko arbitralnym nakazom administracyjnym trybunałów wojskowych. Panem życia i śmierci jest żydowski 19-letni poborowy lub uzbrojony osadnik, których sadyzm i okrucieństwo opisują światowe media. Dokumentują to setki filmów na Youtube. Arabowie pozbawiani są ziemi, wody, a domy i uprawy są niszczone lub zawłaszczane przez osadników. Tysiące ludzi bez wyroków są przetrzymywani w obozach. Tortury są powszechną techniką przesłuchań. Np akcja armii Izraela Iron Fist czyli łamanie rąk w łokciach skutym więziom, czy przestrzeliwanie kolan. Osadnicy traktują pracowników Arabskich jak niewolników zatrudniając do pracy nawet 9 letnie dzieci. Podczas interwencji wojska wobec cywili używana jest broń zakazana przez ONZ, co wykazały śledztwa. Ludobójstwo Izraela podczas kolejnych wojen nie było potępiane, a ich własne dochodzenia uniewinniają sprawców, jak zabicie przez żołnierzy żydowskich kilku kilkuletnich chłopców grających w piłkę. Izrael jako państwo posiadające broń jądrową nie podpsało porozumień o jej kontroli, ignoruje prawo międzynarodowe i rezolucje ONZ.

  1. marcin

   Ty biedny, antysemicki lewaku.Podobnych bredni to nawet u Palestyńczyków nie opowiadają...

 5. Kuba

  Czytajcie ze zrozumieniem. 452,3 mln euro na wszystkie technologiczne projekty europejsko- izraelskie w latach 2014- 2020. Tylko pewna część tej kwoty dotyczy projektów związanych z wojskowościa. To sa śmieszne pieniądze dla rozwiniętego państwa!

  1. qwas

   Taaa ... te "śmieszne" pieniądze to jakieś 3 roczne budżety polskiego MON. No ale to nie my jesteśmy "narodem wybranym". A swoją drogą, czemu kraje UE finansują izraelską armię i zbrojeniówkę ?

  2. gosc

   To dlaczego Polska dostaje tylko... piątek, 30 stycznia 2015 Horyzont 2020. Wielki europejski sukces polskich naukowców! Trzy polskie projekty przechodzą do kolejnego etapu konkursu Teaming for excellence w ramach programu Horyzont 2020. Wyłonione dziś przez Komisję Europejską (KE) zespoły badawcze dostaną po 500 tys. euro na przygotowanie szczegółowego biznesplanu. Te, które przejdą do kolejnego etapu, otrzymają 20 mln euro na budowę nowej jednostki badawczej lub wdrażanie zgłoszonego do konkursu pomysłu.

 6. Orcio

  Ale gdy technologie wojskowe są sprzedawane do Rosji to lewaki nawet nie chcą o tym wiedzieć. Jeszcze jedynie dzięki Izraelowi terroryzm islamski nie rozlał się z całą siłą.

 7. g

  izrael miał roszczenia wobec np. IBM z powodu współpracy z nazistami ( tj. sprzedaż technologii kart dziurkówanych). Ta obecna współpraca przy zapiekłości wojsk izraela może sprowodowac podobne problemy i roszczenia-tym razem ze strony palestyńczyków

 8. gsdfgds

  fundować możemy, ale jeśli mamy dostęp do technologii. Merkavy, ich obrona rakietowa, technologie jądrowe przydałyby się w Europie

 9. Gość

  Uważam że Izrael nie powinien korzystać z Funduszy, ponieważ nie jest członkiem Unii.

  1. Lechu

   A w Eurowizji śpiewają. ;-)

 10. kzet69

  W Parlamnecie Europejskim nigdy nie brakowało idiotów, tyle że punkt widzenia zmieni im się jak ISIS przyjdzie im oberżnąć główki, i to piszę ja, zwany na tym portalu powszechnie ... lewakiem

 11. Marek

  Biorąc pod uwagę to, że Horyzont 2020 wszystkim jego uczestnikom ma przynosić korzyść, a także potencjał tkwiący w izraelskim przemyśle zbrojeniowym, powiedzieć można, że geniusz eurolewicy jest wręcz porażający. Prawoczłowiekowcy od siedmiu boleści się znaleźli, którym nie przeszkadza to, że ich pieszczoszkowie owe prawa od dawna już łamią.

  1. gonzo

   Potencjał izraelskiej zbrojeniówki to kasa i technologie z Ameryki i jak się okazuje Europy.

 12. xesw

  Myślałem że doją kasę tylko z USA i Niemiec (okręty podwodne). Okazuje się, że my jako Unio Europejczycy też płacimy za każdy ich pocisk wystrzelony w cysterny z wodą umieszczone w strefie palestyńskiej

  1. bokser

   I cały sekret wspaniałego rozwoju izraelskiego przemysłu zbrojeniowego. Kasa z Ameryki i z Europy.

 13. Bobek

  "...grupa 73 posłów, głównie z partii lewicowych... " Europejska lewica i (szczególnie ta centrowa) już od dawna działa zgodnie z islamistami wszelkiej maści. Nie bezpośrednio oczywiście, ale mają wspólne cele i jednak w wielu kwestiach współpracują. Walczą politycznie z Izraelem wszelkimi sposobami, tak samo jak i z chrześcijaństwem w Europie. Zarazem silnie popierają import nowych muzułmanów na nasz kontynent. Skąd taka zbieżność interesów?

  1. Kilo

   Bo wyrosli na ich poparciu. Emigrantow z Afryki i Bliskiego Wschodu nie sprowadzili do Europy lewicowi politycy, tylko obu stron, szczególnie prawicowi (w latach '50 nie bylo na zachodzie miejsca dla socjalistow, bo placili Amerykanie ;) ). "Republikanie" potrzebuja i zawsze beda potrzebowac taniej sily roboczej - tak bylo od czasow rzymskich (niewolnictwo). Od poczatku prawica mówiła tym ludziom, że nie są równi Europejczykom, że są tylko goścmi("Gastarebiter") i będą musieli wrócić, a oni z oczywistych powodów nie chcieli (jak ktoś ich nie rozumie to niech się spyta Taty co jeździł na saksy, bo my też przecież byliśmy takimi imigrantami). Lewica urzeka taki elektorat hasłami o równości, braterstwie i wolności - i zdobywa władzę na tej podstawie. Teraz następuje w Europie okres, kiedy ludzie mają dość tego sztucznego dla nich zrównywania i odwracają się z powrotem do "prawicowych" (cudzysłów celowy, bo ideałów prawdziwej prawicy z lat '50 nikt juz by nie kupił), które sprzedają partie prawicowe. Ale to one pierwsze rozpoczęły ściąganie emigrantów do Europy - i one utrzymają ten stan, bo bez emigrantów Europa stanie a potem umrze. Już w tej chwili żaden europejski kraj nie ma przyrostu naturalnego na poziomie umożliwiającym odtworzenie swojej populacji, a te najbliżej (Francja, UK) opierają prokreację na emigrantach właśnie. To tylko kwestia retoryki, która kupi głosy. Biologii nie oszukasz - ludzie w Europie nie chcą mieć dzieci. A co do religii, to lewica walczy z definicji z każdą formą religii. Z Islamem przecież też walczą, tylko przegrywają, bo muzułmanów jest zbyt dużo (a poza tym stanowią zbyt ważny element wyborczy). Zreszta walka z chrzescijanstwem w Europie z założenia miała wyprzeć je ze strefy publicznej w prywatną ("Bogu co boskie, Cesarzowi co cesarskie") a nie zniszczenie kultu jako takiego (poza tym katolicy i protestanci w Europie wyrządzili historycznie znacznie więcej zła niż muzułmanie, nawet gdy bili się tylko między sobą). Natomiast walka z Izraelem to raczej efekt poparcia dla Palestyńczyków, bo Żydzi nawet w Izraelu nie są zgodni co do roli swojej religii w państwie.

 14. Sky

  I bardzo dobrze. Jeśli UE ma wydawać pieniądze na sektor zbrojeniowy - niech wspiera Europejskie firmy.

 15. cadyk z Leska

  Aj waj! Toż to jest akt skrajnego antysemityzmu! Une powinny natychmiast, albo jeszcze szybciej wypłacić Wielki Izrael 65 miliard dollar, albo nawet wincyj!

 16. Kilo

  Juz nie rozumiem, kto tu jest lewakiem. Ci co popieraja Zydow, ci co ich nie popieraja? Na pewno nie ci, co popieraja PKK - to pewne. ;) Zadanie bardzo rozsadne politycznie, a wiele nie ryzykuja - programu nie przerwa, Izraela raczej z niego nie wykoleguja. Ale zaznaczenie hipokryzji na poziomie polityki (potepiamy dzialalnosc Izraela ale jednoczesnie wspieramy jego programy rozwoju technologii sluzace dalszej zbrodniczej dzialalnosci na tych terenach) bylo, wiec nie mozna sie przyczepic...

 17. Uniewit

  a co to ma znaczyć ? wszyscy musza płacić żydom

 18. ttt

  pewnie potrzebuja funduszy na zwiekszenie przyjmowanych imigrantow do UE....

  1. robinek68

   Brakuje na wsparcie Hezbollahu i innego islamskiego sh..u. Lewacka UE wie jak zapewnić rozrywkę rodzimym mieszkańcom w postaci zamachów wpuszczając wszystko jak leci. To takie jak to mówią lewacy dobrodziejstwo poznawania innych kultur. Takie trochę wystrzałowe te kultury.

Reklama