Przemysł Zbrojeniowy
Euronaval 2022: Rafael w Paryżu z pełną gamą uzbrojenia okrętowego
W czasie międzynarodowych targów uzbrojenia Euronaval 2022 w Paryżu izraelski koncern Rafael szczególną uwagę zwracał na okrętowe systemy obronne: C-Dome oraz C-GEM. Oba te rozwiązania zostały po raz pierwszy wspólnie zintegrowane na nowej generacji korwetach Sa’ar 6.
Międzynarodowe targi uzbrojenia Euronaval 2022 są dla izraelskiego koncernu Rafael okazją do intensywnego promowania okrętowego, rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej C-Dome oraz moździerzowego systemu stawiania celów pozornych C-GEM. Izraelczycy nie prezentowali przy tym rozwiązań prototypowych, lub dopiero co wdrożonych do produkcji, ale coś, co już zamontowano na okrętach i sprawdzono w realnych warunkach na morzu. Oba te systemy zostały bowiem zintegrowane i przetestowane na pokładzie korwety Sa'ar 6.
W przypadku kompleksu C-Dome chodzi o rakietowy zestaw przeciwlotniczy, będący morską wersją sławnego systemu obrony przeciwlotniczej Iron Dome. Jest to najlepiej sprawdzony na świecie system przeciwlotniczy. Izraelczykom udało się nim bowiem dokonać ponad 5000 skutecznych przechwyceń w warunkach bojowych. Wersja morska jest również gotowa, ponieważ w lutym 2022 roku zakończono serię udanych testów na korwecie Sa'ar 6 „Magen". Badania pokazały, że kompleks jest przygotowany do obrony okrętów przed saturacyjnym, wielokierunkowym atakiem różnego rodzaju systemów uzbrojenia: bezzałogowych i załogowych statków powietrznych, jak również rakiet.
Z kolei C-GEM to nowej generacji cel pozorny, który jest w stanie zasymulować obraz własnego okrętu, myląc głowice naprowadzające najnowsze rakiet przeciwokrętowych. Izraelczycy nie zastosowali w tym przypadku dipoli i odbijaczy, ale wystrzeliwany za pomocą pocisku rakietowego system walki elektronicznej. System ten umieszczony w kapsule opadającej na spadochronie odbiera (ESM) i zakłóca (ECM) przychodzące sygnały radarowe. Podobną rolę spełniał wcześnie okrętowy kompleks walki elektronicznej. Jednak nadajniki zakłócające znajdowały się wtedy na pokładzie danej jednostki pływającej i mogły również posłużyć nadlatującym pociskom jako wskazanie celu. Teraz aktywny nadajnik zakłóceń jest wyrzucany daleko od wykorzystującego go okrętu, co zwiększa jego bezpieczeństwo.
Oba te systemy zostały zintegrowane w ramach jednego systemu kierowania uzbrojeniem. Podstawowym źródłem informacji jest dla niego radar „Adir" opracowany przez firmę ELTA IAI. W przypadku C-Dome spełnia on nie tylko rolę stacji wczesnego wykrywania, ale również naprowadzania. Rakiety wykorzystywane przez C-Dome nie potrzebują bowiem dedykowanego radaru kierowania ogniem, co upraszcza budowę okrętowego systemu uzbrojenia i zwiększa liczbę jednocześnie zwalczanych celów. Wszystkie pociski startują pionowo z modułowej wyrzutni umieszczonej w pokładzie okrętu. Każda wyrzutnia mieści w sumie dziesięć kontenerów z rakietami, zabezpieczającymi je przed zewnętrznym środowiskiem.
Poza systemami S-Dome oraz C-GEM koncern Rafael zaprezentował w Paryżu również piątej generacji pocisk przeciwokrętowy Sea Breaker o zasięgu 300 km, wielozadaniowe rakiety Spike NLOS i Spike ER2 (specjalnie przygotowane do zwalczania niewielkich i szybkich celów nawodnych oraz śmigłowców), artyleryjski moduł uzbrojenia Typhoon Mk30 oraz czwartej generacji wyrzutnię celów pozornych Wizard.
Valdi
Przypomnijmy korweta Ivan Mazepa 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 zwodowana w Turcji .2 brakujące elementy uzbrojenia Rim116 👍👍👍w drodze oraz C dome 🏠🏠🏠 na show 😱😱😱