Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Duży wzrost przychodów Ukroboronpromu

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Ukraiński koncern zbrojeniowy Ukroboronprom poinformował o uzyskaniu w 2018 r. przychodów ze sprzedaży netto w wysokości 9,2 mld hrywien (ok 1,46 mld PLN) co stanowi wzrost o 32% w stosunku do roku 2017. Jednocześnie przedstawiciele koncernu zauważają, że istnieją działy produkcji, w których wzrost wyniósł ponad 100%.

Jako przykład działów produkcji, które osiągnęły ponad 100% wzrost przychodów w stosunku rok do roku, podawana jest produkcja broni i amunicji precyzyjnej, gdzie przychód wzrósł z 2,7 mld hrywien (415 mln PLN) do 5,8 mld hrywien (893 mln PLN). Kolejnym działem notującym ponadprzeciętny wzrost przychodu netto w porównaniu z rokiem 2017 była produkcja radarów i wyposażenia radioelektronicznego. W przypadku firm, wchodzących w skład Ukroboronpromu, a zajmujących się tą dziedziną, odnotowano wzrost sprzedaży netto z 2,3 do 3,4 mld hrywien (z 354 do 662 mln PLN) . W komunikacie koncernu podawany jest też przykład zakładów produkujących i remontujących broń pancerną, których sprzedał netto liczony rok do roku wzrosła z 5 (770 mln PLN) do 6,44 mld hrywien (992 mln PLN).

Analizując powyższe dane trzeba pamiętać o wzroście kosztów produkcji o 44% w porównaniu z rokiem 2017. Wynikają one ze wzrostu cen surowców i półproduktów - największy skok cen zanotowano w przypadku stali pancernej, której cena wzrosła o 77%, skutkiem czego średni koszt wytworzenia kadłuba transportera opancerzonego wzrósł o 56%. Wzrosły też koszty energii elektrycznej i gazu (o 14 i 43,6%)

image
Fot. Ukroboronprom

Do zwiększenia kosztów przyczynił się również wzrost płac (średnio o 20,5%, w przypadku specjalistów o 25% w stosunku do średniej krajowej w roku 2017).

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (7)

  1. kriss

    A u nas zero eksportu :(

    1. rED

      Ale tu nie padło nawet sowo "eksport". Zgarniają dużo kasy bo mają wojnę.

  2. sża

    Ukraina po ZSRR odziedziczyła gigantyczny przemysł zbrojeniowy, a nawet kosmiczny, oraz wyspecjalizowane kadry. Po transformacji i majdanach niewiele się z tego przemysłu ostało, ale to co im pozostało i tak ma dużo większy potencjał niż nasza zbrojeniówka. Problemem dla nich jest brak kasy.

  3. Ok bajdur

    Jaki był wzrost w PGZ?

    1. vvv

      ujemny :)

  4. devlin0

    Czy nie taniej byloby kupic od nich licencje na bron precyzyjna i robic u siebie niz kupowac o wiele drozsze z USA?

    1. korsar-pirat dwa bratanki

      Ale oni kupili..., tyle że nawet z tym sobie nie mogą poradzić

  5. Tornado

    Może ktoś to zestawić z dochodami PGZ? Jestem ciekawy jak pieniadze z naszych podatków są wykorzystywane.

  6. Jaksar

    I to bez nadmuchiwania budżetu ze skarbu państwa jak to jest w Polsce. Bumaru pewnie też zyska ponad miliardowy dochód po wymalowaniu T72 i zamknięciu reszty kasy głęboko w sejfach by powiedzieć, że koszty farb i papieru ściernego wzrosły o kilkaset procent przez to, przyznane 1,5 mlrd zł nie wystarczy na wszystkie czołgi. Potem powiedzą o zyskach za rok 2019 i podziela ukryta kasę na członków zarządu jak i zasłużonych dla Bumaru jako premie za wyjątkowe zasługi dla polskiego przemysłu zbrojnego. Błaszczak obwiesci jaka to była udana inwestycja ratujący kilkadziesiąt miejsc pracy dla zarzadu i dyrekcji w zasłużonym dla Polski i polskiej armi przedsiębiorstwie. ..

  7. Czyżby?

    A nie zysk brutto? Same trzy działy jakie wymieniliscie to ponad 15,6 miliarda netto

Reklama