Przemysł Zbrojeniowy

Duży kontrakt eksportowy na Black Hawki z Mielca jeszcze w styczniu?

Filipiński S-70i Black Hawk
Fot. 205th Tactical Helicopter Wing (Public Domain)

Sekretarz Departamentu Obrony Filipin Delfin Lorenzana wyraził nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu uda się podpisać kolejne kontrakty na uzbrojenie dla tego państwa. W szczególności wymienił tutaj dwa przedsięwzięcia: sześć pełnomorskich okrętów patrolowych klasy OPV i 32 śmigłowce S-70i, produkowane w polskich zakładach PZL w Mielcu.

Wypowiedź ministra Lorenzany relacjonuje filipińska państwowa agencja PNA. W grudniu ubiegłego roku Filipiny podpisały kontrakt na dwie korwety rakietowe, które zamówiono w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries (HHI) za równowartość 2,22 mld złotych (550 mln USD). Wkrótce po sygnowaniu tamtej umowy minister Lorenzana zapowiedział, że dwa kolejne kontrakty, jakie mogą zostać sfinalizowane w styczniu, będą dotyczyć zakupu sześciu pełnomorskich okrętów patrolowych klasy OPV od australijskiej stoczni Austal oraz 32 śmigłowców S-70i Black Hawk z zakładów PZL Mielec. Fundusze na oba zadania, w kwocie przeliczeniowo odpowiednio 2,38 mld zł (590 mln USD) oraz 2,54 mld PLN (630 mln USD) zostały już wcześniej zatwierdzone przez rząd Filipin.

Zapowiedziany zakup polskich S-70i może się okazać dużym sukcesem eksportowym Mielca. Szczególnie, że w 2019 roku Manila zamówiła w polskich zakładach, za kwotę około 240 mln dolarów szesnaście maszyn, z których sześć przekazano użytkownikowi w 2020 roku, a kolejnych dziesięć w roku 2021. Na początku 2021 roku prezydent Filipin Rodrigo Duerte zaakceptował dokupienie kolejnych 15 polskich Black Hawków, o czym donosiła lokalna prasa. To oznaczałoby wzrost całkowitego zamówienia do 31 egzemplarzy.

Czytaj też

Plany Filipin uległy jednak najwyraźniej zmianom w ciągu ostatnich 12 miesięcy, na co mogła mieć wpływ zaostrzająca się sytuacja na Dalekim Wschodzie, i Manila zamierza zakontraktować - uwzględniając dwa zamówienia - łącznie 48 maszyn. Zapowiadana decyzja o zwiększeniu zamówienia eksportowego wydaje się też świadczyć o zadowoleniu z odebranych dotychczas S-70i.

W ostatnich latach należące do Sikorsky/Lockheed Martin zakłady w Mielcu odnotowują coraz większe zainteresowanie produkowanymi tam Black Hawkami. W listopadzie umowę ramową na maksymalnie 12 śmigłowców dla swojego MSW zawarła Rumunia, w grudniu zakontraktowano sześć z nich, w tym trzy w konfiguracji ratownictwa morskiego i trzy w wersji lądowej. W tym samym miesiącu kolejne cztery maszyny dla Wojsk Specjalnych zamówiła też Polska, która powiększyła w ten sposób swoje całkowite zamówienie na tą platformę do 11 sztuk (osiem dla Wojsk Specjalnych i trzy dla Policji).

Komentarze