Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Duńskie Piranha V z modułami RWS firmy Kongsberg

Piranha V z modułem RWS. Fot. Kongsberg
Piranha V z modułem RWS. Fot. Kongsberg

Kongsberg Defense & Aerospace poinformował w oficjalnym komunikacie prasowym o zawarciu kontraktu z duńską Agencją Zamówień Obronnych i Logistyki na dostawy zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Kongsberg Protector RWS dla duńskiej armii. Podpisana umowa ma wartość 26,5 mln euro.

Umowę zawarto w wyniku zakończenia przetargu na dostawę nowego modułu wieżowego dla kołowych transporterów opancerzonych Piranha V używanych przez duńskiej wojska lądowe, którego zwycięzcą została norweska spółka Kongsberg.

Duńskie ministerstwo obrony w maju 2015 roku ogłosiło wybór docelowego następcy obecnie używanych, przestarzałych transporterów opancerzonych M113 G3 DK, którym została Piranha V skonstruowana i produkowana przez koncern General Dynamics European Land Systems. Łącznie zamówiono 309 wozów tej rodziny, których dostawy, według planu, miały zostać zrealizowane w latach 2018-2023.

W kwietniu 2019 roku Dania odebrała pierwsze egzemplarze Piranha V, służące do szkolenia przyszłych załóg i personelu technicznego. W celu wdrożenia ich do służby liniowej konieczny był zakup zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, które zostaną zamontowane na bazowych transporterach.

Kongsberg jest bardzo dumny z wygranej w konkursie  RWS w Danii. Oczekujemy bliskiej współpracy z armią duńską w ramach rodziny użytkowników Protectora na wiele lat. Ta umowa podkreśla naszą wiodącą technologię w RWS i umacnia naszą silną pozycję w Europie.

 Pål E. Bratlie, wiceprezes wykonawczy Protech Systems, Kongsberg Defense & Aerospace AS

Protector RSW to zaprojektowana i produkowana przez koncern Kongsberg Defense & Aerospace rodzina zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia dla różnego rodzaju wozów bojowych. System ten dzięki modułowej konstrukcji może być wyposażony w dowolny zestaw uzbrojenia i sensorów zgodnie z wymaganiami użytkownika. Obecnie Dania została 23 użytkownikiem systemu tego typu, które na całym świecie używane są obecnie w liczbie blisko 20 tysięcy.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Lld

    Ludzie to jest nardzo prosty sprzet, czemu nas nie ma na tym rynku?

  2. pomz

    Zwiazki zawodowe staną na drodze zmian i oplacalnosci.

  3. MAX13

    Tak lepiej zlikwidować cały przemysł bo komuś nie chce się dłubać. Może popracuj nad tym by się opłacało.

  4. LMed

    Atrakcyjna cena imo. Aż się samemu dłubać chcieć nie powinno.

Reklama