Przemysł Zbrojeniowy

Kongsberg dostarczy pociski JSM dla Japonii

Fot. Kongsberg Defence & Aerospace
Fot. Kongsberg Defence & Aerospace

Norweski koncern Kongsberg Defence & Aerospace AS otrzymał kontrakt na dostawy pocisków manewrujących Joint Strike Missile dla japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Wejdą one na wyposażenie tamtejszych myśliwców wielozadaniowych F-35 Lightning II, za kwotę ok. 49 mln USD.

Japońskie lotnictwo docelowo chce nabyć aż 147 egzemplarzy myśliwców wielozadaniowych F-35A/B Lightning II, w związku z decyzją z grudnia 2018 roku o zwiększeniu zamówienia na te maszyny z początkowych 42 egzemplarzy. Czyni to Japonię największym i najpoważniejszym klientem eksportowym na te maszyny i drugim największym ich użytkownikiem po ich producencie, czyli Stanach Zjednoczonych.

Międzynarodowa społeczność użytkowników F-35 wykazuje duże zainteresowanie JSM. Kongsberg jest bardzo dumny, że został wybrany przez Japonię do zapewnienia JSM dla swojej floty F-35. Nasze relacje stają się jeszcze silniejsze dzięki kolejnemu kontraktowi.

prezes Kongsberg Defense & Aerospace Eirik Lie

Lotniczy pocisk manewrujący Joint Strikte Missile (JSM) został opracowany przez Kongsberg Defense & Aerospace we współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin na podstawie norweskiego przeciwokrętowego pocisku manewrującego Naval Strike Missile (NSM). Pocisk JSM może być przenoszony w zasobnikach wewnętrznych przez myśliwce wielozadaniowe V generacji F-35 Lightning II. JSM jest pociskiem dwustopniowym (stopień startowy to silnik rakietowy na stały materiał pędny, a stopień marszowy to silnik turboodrzutowy).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.