Przemysł Zbrojeniowy

Drony nano dla Norwegii

Fot. FLIR Systems
Fot. FLIR Systems

Jak poinformowała spółka FLIR Systems, zawarty został kontrakt na dostawę systemu rozpoznania do wozów bojowych Black Hornet VRS dla Norweskiego Instytutu Badań Obronnych (FFI). Posłuży do badań i testów na potrzeby norweskiej armii.

System Black Hornet VRS został zaprojektowany i zbudowany przez norweską filię FLIR. Norwegia jest jego pierwszym użytkownikiem. Sama spółka dostarcza już bezzałogowe systemy lądowe dla norweskich sił zbrojnych i służb mundurowych już od ponad 10 lat. Ostatni kontrakt zawarty jesienią 2019 roku na rzecz norweskiej armii i policji dotyczył dostawy ponad 20 robotów saperskich PackBot.

Wśród wielu zadań, nasze systemy PRS i VRS Black Hornet mogą pomóc zmniejszyć liczbę osób potrzebną do zabezpieczenia baz wojskowych, ochrony sił własnych lub zbierania informacji przydatnych na polu bitwy. Program FFI to dobry model współpracy norweskiego resortu obrony z przemysłem w celu opracowania innowacyjnych, opłacalnych rozwiązań, które mogą uratować życie. Jesteśmy dumni, że możemy odegrać w tym swoją rolę.

wiceprezes i dyrektor generalny działu bezzałogowych systemów i rozwiązań zintegrowanych FLIR Roger Wells

Black Hornet VRS (Vehicle Reconnaissance System) to system rozpoznania dla wozów bojowych, który jest przeznaczony do prowadzenia bezpośredniego, ciągłego i samodzielnego rozpoznania na rzecz zarówno pododdziałów pancerno-zmechanizowanych jak i poszczególnych pojazdów. Bazuje na osobistym systemie rozpoznania Black Hornet PRS (Personal Reconnaissance System) i składa się z modułu wyrzutni zamontowanego na wieży wozu bojowego z czterema nano-dronami Black Hornet oraz modułu sterowania zainstalowanego wewnątrz pojazdu. Głównym zadaniem tego systemu jest maksymalne zwiększenie w czasie rzeczywistym świadomości sytuacyjnej wykorzystującej go załogi wozu bojowego poprzez prowadzenie działań rozpoznawczo-obserwacyjnych.

Norweski Instytut Badań Obronnych jest rządowym instytutem badawczym, którego głównym zadaniem jest prowadzenie badań i testów na rzecz Norweskich Sił Zbrojnych i rozwoju sektora obronności w Królestwie Norwegii. Ośrodek ten ma w szczególności zajmować się śledzeniem postępów w dziedzinie nauki i techniki wojskowej oraz próbami nowych technologii, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa narodowego i wzmocnić rodzime siły zbrojne.

Komentarze