Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fot. FLIR Systems

Drony nano dla Norwegii

Jak poinformowała spółka FLIR Systems, zawarty został kontrakt na dostawę systemu rozpoznania do wozów bojowych Black Hornet VRS dla Norweskiego Instytutu Badań Obronnych (FFI). Posłuży do badań i testów na potrzeby norweskiej armii.

System Black Hornet VRS został zaprojektowany i zbudowany przez norweską filię FLIR. Norwegia jest jego pierwszym użytkownikiem. Sama spółka dostarcza już bezzałogowe systemy lądowe dla norweskich sił zbrojnych i służb mundurowych już od ponad 10 lat. Ostatni kontrakt zawarty jesienią 2019 roku na rzecz norweskiej armii i policji dotyczył dostawy ponad 20 robotów saperskich PackBot.

Wśród wielu zadań, nasze systemy PRS i VRS Black Hornet mogą pomóc zmniejszyć liczbę osób potrzebną do zabezpieczenia baz wojskowych, ochrony sił własnych lub zbierania informacji przydatnych na polu bitwy. Program FFI to dobry model współpracy norweskiego resortu obrony z przemysłem w celu opracowania innowacyjnych, opłacalnych rozwiązań, które mogą uratować życie. Jesteśmy dumni, że możemy odegrać w tym swoją rolę.

wiceprezes i dyrektor generalny działu bezzałogowych systemów i rozwiązań zintegrowanych FLIR Roger Wells

Black Hornet VRS (Vehicle Reconnaissance System) to system rozpoznania dla wozów bojowych, który jest przeznaczony do prowadzenia bezpośredniego, ciągłego i samodzielnego rozpoznania na rzecz zarówno pododdziałów pancerno-zmechanizowanych jak i poszczególnych pojazdów. Bazuje na osobistym systemie rozpoznania Black Hornet PRS (Personal Reconnaissance System) i składa się z modułu wyrzutni zamontowanego na wieży wozu bojowego z czterema nano-dronami Black Hornet oraz modułu sterowania zainstalowanego wewnątrz pojazdu. Głównym zadaniem tego systemu jest maksymalne zwiększenie w czasie rzeczywistym świadomości sytuacyjnej wykorzystującej go załogi wozu bojowego poprzez prowadzenie działań rozpoznawczo-obserwacyjnych.

Norweski Instytut Badań Obronnych jest rządowym instytutem badawczym, którego głównym zadaniem jest prowadzenie badań i testów na rzecz Norweskich Sił Zbrojnych i rozwoju sektora obronności w Królestwie Norwegii. Ośrodek ten ma w szczególności zajmować się śledzeniem postępów w dziedzinie nauki i techniki wojskowej oraz próbami nowych technologii, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa narodowego i wzmocnić rodzime siły zbrojne.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. d

    U nas każdy udaje,że cos robi,a chodzi tylko o spędzenie czasu do kolejnego przelewu,stąd od prezydenta po sprzątacza mamy tylko atrapy,aż dziw,że jeszcze istniejemy,ale już się kończymy,bo jak padną małe polskie firmy to po nich średnie... i pozostanie socjalizm z gospodarka planową albo inny zamordyzm u Amurzynaczy Carefura.

  2. Orthodox

    Zakładam, że takie ,,owady'' nie są specjalnie drogie, więc warto by popracować nad własnym rozwiązaniem, przynajmniej dla zwiadowców na najniższych szczeblach.

  3. Ein

    Takie małe ważki w dużej liczbie to właśnie patent na wyposażenie rozpoznawcze platform lądowych tj. czołgi i BWPy. Do tego jeszcze większe wielowirnikowce na uwięzi (na odpowiednim pułapie widzisz zza przeszkód, widzisz dalej etc) bazujące w pojeździe na stałe ala elektrooptyczny maszt i już. Taki nano bsl może być na zasadzie roju wykorzystany do oślepienia, neutralizacji czujników we wrogich pojazdach btw. Możliwości multum. Kiedy u nas? A czekaj... no tak.

Reklama