Przemysł Zbrojeniowy

Damen przekazuje Nigerii cztery patrolowce przybrzeżne

fot. Damen
fot. Damen

Nigeryjska firma C & I Leasing Plc. odebrała cztery kutry patrolowe Damen SPA 1605, które mają być wykorzystane do ochrony przybrzeżnych instalacji wydobywczych oraz konwojowania gazowców zawijających do terminalu LNG Nigerii Bonny.

Patrolowce Damen SPA 1605 zostały przekazane przez grupę stoczniową Damen zaraz po przeprowadzeniu serii udanych prób morskich. Nigeria otrzymała jednostki pływające o długości 16,5 m i szerokości 5,4 m, których kadłub wykonano ze stopu aluminium, a nadbudówki z kompozytu o strukturze GRP. Pomieszczenia dla sześcioosobowej załogi zostały dodatkowo pokryte osłonami balistycznymi, chroniącymi ludzi znajdujących się wewnątrz kutrów.

Jednostki mają mieć możliwość poruszania się z prędkością 30 w w promieniu 210 Mm. Zapewniono to m.in. montując na kutrach dwa silniki Rolls-Roys i pędniki strugowodne.

Holendrzy przekazując nowe patrolowce zadbali również o ich serwisowanie otwierając na początku 2015 r. w mieście Port Harcourt swoje przedstawicielstwo Damen Service Hub. Będzie się ono zajmowało nie tylko wsparciem logistycznym, ale również szkoleniem załóg.

Razem z czterema patrolowcami SPA 1605, stocznia Damen Shipyards Gorinchem przekazała również dla Nigerii w pakiecie jedną ośmiometrową, szybką łódź motorową RHIB dla ponad 10 pasażerów.

Czytaj też: Co się dzieje z rosyjskimi „AWACS-ami”?

 

 

Komentarze (2)

  1. Krzysiek

    Akurat Damen powinien budować Miecznika i Czaple tylko z jednego powodu zaczynają budowę jak mają wszystko czyli nie powtórzy się historia z Gawronem.

  2. Morgul

    nie chcieli naszego Gawrona ? jedyne 1,5 mld za sztukę do odbioru ok 2045r