Ceska Zbrojovka Group (CZG) negocjuje nabycie 100% akcji Colt Holding Company. Miały one zostać ukończone w ubiegłym roku, ale zostały przedłużone do końca stycznia 2021 roku. Legendarny amerykański producent broni ogłosił ostatecznie bankructwo w 2015 roku, choć jego problemy zaczęły się niemal trzy dekady wcześniej.
Problemy firmy Colt mają swoje źródła w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, gdy firma zaczęła tracić rynek, przede wszystkim w obszarze amerykańskich sił zbrojnych i służb mundurowych. Znakiem nadchodzącego kryzysu było zastąpienie po ponad 90 latach służby pistoletów Colt M1911 bronią typu M9 firmy Beretta. Trzy lata później, w 1988 roku FN Herstal stał się głównym dostawcą karabinków szturmowych rodziny M16 dla US Army.
W służbach mundurowych Colty również zaczęły tracić pole na rzecz broni o większej pojemności i nowszej konstrukcji, a rynek cywilny został mocniej uregulowany. W 1992 roku firma ogłosiła bankructwo po raz pierwszy i od tego czasu, mimo wielu prób nie podźwignęła się z kryzysu i okresowych sukcesów na tym polu realnie Colt stale chylił się ku upadkowi.
Czytaj też: Colt i FN America walczą o zamówienia eksportowe
W tym samym czasie czeski producent broni stale zyskiwał na znaczeniu, osiągając również znaczne sukcesy na amerykańskim rynku cywilnym, który jest najbardziej chłonny na świecie. Czeska broń stała się również popularna wśród służb mundurowych i sił zbrojnych na całym świecie. Pozyskuje również producentów lokalnych oraz firmy produkujące wyposażenie i oprzyrządowanie do broni w ramach Ceska Zbrojovka Group SE, która w 2019 roku wykazała zysk wysokości 34 mln dolarów i sprzedaż na poziomie 280 mln. Istotną część stanowiła sprzedaż na rynku amerykańskim.
Od dłuższego czasu czeski koncern prowadził negocjacje dotyczące zakupu 100% udziałów w amerykańskiej spółce Colt Holding Company LLC. Termin wyłączności na zakończenie negocjacji upływał w ubiegłym roku, jednak ze względu na COVID-19 i innego typu utrudnienia został przedłużony do końca stycznia.
"Obie strony osiągnęły ogólne porozumienie co do podstawowych warunków handlowych transakcji. Negocjacje są obecnie kontynuowane i dotyczą parametrów technicznych, wymagań regulacyjnych i szczegółowych warunków transakcji" – informuje CZ Group w oficjalnym komunikacie. Kwestie te powinny zgodnie z tą informacją zostać zamknięte do końca stycznia 2021 o ile uda się domknąć negocjacje i uzyskać zezwolenie na transakcje odpowiednich instytucji państwowych. „Jednak pomimo znacznego postępu w negocjacjach nie ma gwarancji, że transakcja zostanie zakończona” – ostrzega Ceska Zbrojovka.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie