Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ciężki sprzęt na czerwcowych Targach Proobronnych "Pro Defense"

Fot. Pro Defense
Fot. Pro Defense

Wystawa sprzętu wojskowego, pokazy akcji specjalnych oraz kongres organizacji paramilitarnych z Polski i zagranicy złożą się na targi Pro Defense, które na początku czerwca odbędą się w Ostródzie. Jednym z głównych tematów będzie obrona terytorialna. 

"Część wystawiennicza to pokaz możliwości technicznych od największych producentów do małych firm oferujących unikalne rozwiązania. Będą także pokazy sprzętu sił zbrojnych oraz pokazy dynamiczne jednostek specjalnych" – powiedział dyrektor biura ds. proobronnych MON Waldemar Zubek.

Hasło targów brzmi Obrona Terytorialna RP - Zbudujmy ją razem! Wynika to z realizacji jednego z priorytetów MON, którym jest utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej jako osobnego rodzaju sił zbrojnych.

dyrektor biura ds. proobronnych MON Waldemar Zubek

W ramach Pro Defense Odbędzie się zlot organizacji proobronnych i paramilitarnych z Polski i zagranicy, połączony ze szkoleniem i zwiedzaniem targów. Towarzyszący targom kongres organizacji proobronnych, ma być wymianą doświadczeń między organizacjami działającymi w krajach UE i NATO, ale także w państwach neutralnych.

"Spodziewamy się przedstawicieli kilkunastu krajów i stowarzyszeń. W niektórych krajach jest jedna dominująca organizacja, afiliowana przy ministerstwie obrony, w innych takich organizacji są dziesiątki" - powiedział Zubek. Organizatorzy spodziewają się przedstawicieli takich ugrupowań z krajów bałtyckich, Czech, Węgier, Wielkiej Brytanii i USA, a także ze Szwecji, Szwajcarii i Finlandii.

Jak dodał dyrektor, specyfiką ostródzkich targów będzie kwestia możliwości współdziałania wojska z komponentem pozamilitarnym. Zwrócił on uwagę, że kilka dni po targach rozpoczyna się ćwiczenie Anakonda-16, w którym po raz pierwszy wezmą udział organizacje paramilitarne.

Ciężki sprzęt w Ostródzie

"Mamy nadzieję na potężną imprezę, weźmie w niej udział dwóch bardzo ważnych dla nas partnerów – MON i Polska Grupa Zbrojeniowa" – powiedziała Beata Mały-Kaczanowska z zarządu spółki Expo Mazury organizującej targi. Jak dodała, "każde targi maja swoją specyfikę, specyfiką tej imprezy będzie logistyka wprowadzania do hal ciężkiego sprzętu". Jej zdaniem wyjątkowe jest to, co tym razem zostanie pokazane, rzadko się bowiem zdarza, by na parkingu koło targów stał śmigłowiec, a w hali czołg.

"Myślę, że to największa atrakcja tych targów – coś, co dla przeciętnego mieszkańca naszego kraju na co dzień nie jest dostępne – mundury, broń, ciężki sprzęt wojskowy, którego będzie można dotknąć, zajrzeć do środka, porozmawiać z żołnierzami często bardzo elitarnych jednostek" – powiedziała Mały-Kaczanowska. Do atrakcji zaliczyła też pokaz odbicia zakładników z porwanego autobusu w wykonaniu Żandarmerii Wojskowej oraz demonstrację działania jednostki Formoza i Brzegowej Grupy Ratowniczej Marynarki Wojennej na jeziorze Sajmino. Przygotowany zostanie także tor strzelecki i tor sprawnościowy. Będzie też ekspozycja muzealna sprzętu wojskowego, grochówka z kuchni polowej i świeżo pieczony chleb.

Prezes współpracującego z wojskiem stowarzyszenia FIA (Fideles et Instructi Armis - Wierni w gotowości pod bronią) Karol Bandurski zwrócił uwagę na towarzyszący targom kongres. "Ma on na celu zebranie środowiska organizacji proobronnych z Polski i innych państw. Chcemy wymienić się doświadczeniami, sprawdzić, jakie rozwiązania funkcjonują w innych krajach" - powiedział. 

Przypomniał, że ostatnio przez szefa MON została podpisana koncepcja obrony terytorialnej. "Możliwe, że ze strony MON i Wojska Polskiego zostaną przedstawione bliższe szczegóły" – dodał. Zwrócił uwagę, że w kongresie wezmą udział także organizacje paramilitarne z krajów spoza NATO, w tym Szwecji i Szwajcarii, "podawanych jako przykłady dobrze zorganizowanej obrony terytorialnej".

Targi Proobronne Pro Defense odbędą się 2-5 czerwca pod honorowym patronatem ministra obrony narodowej. Jak poinformował rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak, będzie się można zapoznać się ze sprzętem Żandarmerii Wojskowej, nowoczesnymi technologiami prezentowanymi przez spółki polskiego przemysłu obronnego, jak również z osiągnięciami Wojskowej Akademii Technicznej.

W ramach wystawy Sił Zbrojnych RP Dowództwo Generalne RSZ zaprezentuje ponad 70 egzemplarzy sprzętu wojskowego, w tym transportery KTO Rosomak, czołgi PT-91, Leopard 2A4 i 2A5, śmigłowiec SW-4, stację radiolokacyjną NUR-15M, bezzałogowe statki powietrzne, sprzęt saperski i służby łączności oraz z zakresu wsparcia logistycznego. Swoje wyposażenie przedstawią także sekcje szturmowe czołowych jednostek wojsk specjalnych.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z prezentowanym sprzętem, spróbować strzelania z użyciem trenażerów, przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy specjalnie na specjalnym manekinie.

Przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej będą odpowiadać na pytania dotyczące możliwości pełnienia służby wojskowej przez ochotników.

Defence24 został Internetowym Partnerem Strategicznym wydarzenia. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

  1. X

    A MOŻE COŚ WRESZCIE ... NA POŁUDNIU POLSKI ???

  2. Piotr

    To ogromne koszty - a kto ma ten sprzet na Targach kupić? Mam na myśli czołgi śmigłowce.... Rozumiem pokazać mungury wyposażenie broń osobistą może jakieś środki transportu itp ale Rosomaki Leopardy ?

    1. logik

      Jak duże, konkretnie? Znów marudzimy? Może nie wszelki "zyski" trzeba szacować w pieniądzach?

    2. Darek

      Widzę, że kolega to najbardziej by poszedł w apaszki i Honkery na taką ,,imprezę" niczym pierwsza zmiana w Iraku i pierwsza jej ofiara w Honkerze?! Ale co tam, najważniejsze, że tanio by było....

Reklama