Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chiński „Tor” gotowy na eksport

Fot. China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC)
Fot. China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC)

Według chińskiej prasy, system pocisków przeciwlotniczych najnowszej generacji HQ-17AE ma być teraz dostępny dla zewnętrznych odbiorców spoza Chin. Został on zaprojektowany do towarzyszenia oraz osłony jednostek, szczególnie zmechanizowanych na współczesnym polu walki i zwalczania niskolecących celów powietrznych.

System opl HQ-17AE został opracowany przez Drugą Akademię działającą w ramach państwowego koncernu zbrojeniowego China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC). O całej sprawie możliwości eksportowych chińskiego systemu opl pierwsze poinformowało oficjalne źródło w postaci Global Times. Sam producent miał zaznaczyć w komunikacie, że wyprodukowany na eksport system rakiet obrony powietrznej ma być przeznaczony do ochrony i towarzyszenia jednostkom w warunkach polowych. Strona chińska zachwala przy tym, że HQ-17AE ma charakteryzować się wysoką wydajnością oraz wysokimi parametrami bojowymi. Wspomniane elementy uzbrojenia opl są również zintegrowane z wieloma innymi technologiami oferowanymi współcześnie przez CASIC.

Według producenta HQ-17AE jest zdolny do efektywnej współpracy chociażby z formacjami wojsk zmechanizowanych, towarzysząc im podczas szybkiego przemieszczania się. Ma to być możliwe dzięki osadzeniu zestawu na platformie kołowej o wysokiej dzielności terenowej. Jak poinformowała w sobotę China Central Television (CCTV), wyrzutnia może poruszać się z maksymalną prędkością 90 kilometrów na godzinę i 25 kilometrów na godzinę, gdy jest zaangażowany w walkę.

Producent CASIC miał stwierdzić, że system opl SHORAD HQ-17AE może skutecznie przychwytywać i razić samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne (bsp), ale też taktyczne pociski powietrze-ziemia, przeciwradiolokacyjne pociski powietrze-ziemia i poddźwiękowe pociski manewrujące. Chińczycy mieli również zaznaczyć, że HQ-17AE ma możliwość mierzenia się również z najbardziej wymagającymi celami powietrznymi, takimi jak statki powietrzne budowane w oparciu o technologię stealth (trudnowykrywalne), jak i naddźwiękowymi pociskami manewrującymi. Global Times chwali się, że chiński system opl nazywany jest „myśliwym celów na małej wysokości”

Chińczycy, prezentując informację o potencjale eksportowym HQ-17AE, podkreślili, iż system bazuje na zaawansowanych technologiach, w tym w półprzewodnikowym radarze fazowym, systemie pionowych wyrzutni pocisków rakietowych zimnego startu, a same pociski rakietowe mają mieć możliwość gwałtownego zakręcania. To wszystko zapewnia systemowi obrony przeciwlotniczej szybki czas reakcji i zdolność przystosowania się do skomplikowanych warunków elektromagnetycznych charakteryzujących współczesne środowisko pola walki. Pojazdy mogą prowadzić ogień podczas ruchu i mogą łączyć się z innymi pojazdami w ramach sieci podczas walki.

Każdy pojazd bazowy HQ-17AE może przewozić osiem pocisków i jest w stanie kierować czterema pociskami wystrzelonymi do jednoczesnego przechwycenia czterech celów powietrznych. Krajowy debiut tego chińskiego systemu OPL miał miejsce 1 października 2019 roku, gdy po raz pierwszy HQ-17A pojawił się publicznie na paradzie wojskowej z okazji Święta Narodowego w Pekinie.

(JR)

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. pielgrzym

    Niech Polski Rząd MON pozyska z ChRL Chin mobilne systemy rakietowe balistyczne,manewrujące,pośredniego i dalekiego zasięgu 5500-11000 tys.km z głowicami konwecjonalnymi jak i głowicami jądrowymi i inne systemy antybalistyczne,przeciwlotnicze,przeciwrakietowe,przeciwpancerne i inne uzbrojenie.