Przemysł Zbrojeniowy
Brytyjskie fregaty przyszłości z armatami 127 mm
Koncern BAE Systems otrzymał kontrakt o wartości 245 mln USD (183 mln GBP) na dostawę systemów artyleryjskich kalibru 127 mm dla nowej generacji brytyjskich okrętów GCS (Global Combat Ship) typu 26. Pozwoli to m.in. na wsparcie przez te fregaty działań na lądzie.
Zgodnie z umową na poszczególnych okrętach GCS ma być zamontowany Morski System Ostrzału Pośredniego (Maritime Indirect Fires System – MIFS), który składa się z: armaty okrętowej Mk 45 Mod 4 kalibru 127 mm (5 cali) o lufie długości 62 kalibry, automatycznego systemu podawania amunicji, systemu kierowania ogniem oraz amunicji (w tym nowej amunicji precyzyjnej, która jest obecnie opracowywana).
Kontrakt jak na razie przewiduje dostawę dla brytyjskiej marynarki wojennej jednego trenażera oraz trzech systemów, jednak zawiera on również opcję zamówienia pięciu dalszych zestawów artyleryjskich dla pozostałych okrętów GCS.
Również w przypadku tej umowy Brytyjczycy podkreślają, że program Global Combat Ship pozwoli zachować miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników w całym kraju. Prace nad samą armatą będą jednak również realizowane w Stanach Zjednoczonych (zakładach BAE Systems w Louisville, Kentucky i Minneapolis, w stanie Minnesota) oraz w Wielkiej Brytanii (w Barrow-in-Furness, Frimley i Glascoed). Rozpoczęcie dostaw jest spodziewane w 2020 r.
Okręty GCS będą pierwszymi brytyjskimi jednostkami pływającymi wykorzystującymi armatę Mk 45. Jest to jednak system artyleryjski, który zastosowano na okrętach dziesięciu państw – w tym na amerykańskich krążownikach typu Ticonderoga i niszczycielach typu Arleigh Burke. Jak dotąd dostarczono do użytkowników ponad 240 sztuk takich armat.
ito
Jakiej wielkości będą te "fregaty"? Jakoś tak jest, że klasy okrętów w miarę rozwoju tyją, a w ich rolę wchodzą pośledniejsze klasy (prawidłowość znana od co najmniej 200 lat). Jak się do tej informacji ma powszechne wybrzydzanie na temat stosowanych przez Rosjan 130tek jako reliktów iI-go wojennego myślenia? Wybaczcie, ale UWIELBIAM mieszać :)))
Davien
Wyporność maks. 8000 ton więc małe nie będą. Co do działa to Anglicy stosowali do tej pory swoje 114mm, a obecnie dołączyli do użytkowników doskonałej 127-ki. O którą rosyjska 130-kę ci chodzi bo było kilka, na GCS montowane sa najnowsze 127-ki.
45
Wpisz fregaty typu 26.A znajdziesz.
45
Tylko jest jeden problem,nie ma kasy na te okręty.Może 2018r.Stocznia która ma je budować to ta sama co budowała niszczyciele typu 45.Te okręty to obiecanka rządu Camerona aby Szkoci zostali.Szkoci zostali a stocznia poza patrolowcami nic nie dostała.Czy powstaną to jest pytanie,wszyscy kompetentni mówią że powstaną ale nikt nie wie kiedy i skąd na to kasę.
bubek
Ale nie 45 mm jak w Polsce.
Bartek
U nas 35 mm i zupełnie do innych celów ma służyć niż ta 127 mm.
Boczek
35 mm? Z tych to mają dwie 30 mm, bubku.
gosc123
i takie okręty widzial bym pod Polska banderą
wunderwaffe
Taka olbrzyma platforma pływająca i tylko jedno działo? Jaki to ma sens? Cóż to za wsparcie z jednym działem 127mm? Jako wsparcie nie musi być wielki pancernik z IIWŚ, ale utrzymywanie takiego okrętu z jednym działem chyba nie ma większego sensu? ...no chyba, że pod pokładem jest mnóstwo rakiet przeciw okrętowych, przeciw lotniczych i miejsce dla desantu? (artykuł tego nie podaje)
Podlasianin
O i na koniec sobie odpowiedziałeś....
rozczochrany
A porównaj sobie szybkostrzelność i donośność tego działa z szybkostrzelnością i donośnością dział pancerników z IIWŚ. To działo strzela 20 strzałów na minutę pociskami o korygowanym torze lotu. Zasięg pocisków od 24 do 40 km w zależności od rodzaju pocisku.
Tomnavigator
Kolego drogi ta jedna armata ma większą siłę ognia, szybkostrzelność, i celność niż najlepiej uzbrojony jakikolwiek krążownik (ciężki czy lekki), z okresu IIWŚ :) ale przynajmniej dobrze, że pytasz - kto pyta nie błądzi i szacun za to !!!, bo niewiedza nie jest grzechem, grzechem jest ignorancja :)