Przemysł Zbrojeniowy

Bomby SDB odpalane przez artylerię rakietową. Zakończono próby

Fot. Saab
Fot. Saab

Firmy Saab i Boeing przeprowadziły z sukcesem próbne strzelania amunicji GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb).

Próbne strzelania amunicją nowego rodzaju odbyły się 26 września w Centrum Testowym Andøya w norweskim Andenes. Zadaniem strzelania próbnego było trafienie w zaprogramowany cel na morzu, zlokalizowany 130 km od wyrzutni. Zastosowana wyrzutnia to niestandardowy, w pełni autonomiczny kontener dwudziestostopowy, opracowany przez Siły Zbrojne Norwegii.

Amunicja GLSDB powstała w ramach współpracy koncernu Saab z amerykańską firmą Boeing. System wyróżnia się wysoką precyzją na dużych odległościach. GLSDB ma zdolność poruszania się po skomplikowanych trajektoriach i wykonywania złożonych manewrów. Umożliwia to eliminację celów, do których nie można dotrzeć za pomocą konwencjonalnych środków ognia bezpośredniego i pośredniego. GLSDB jest systemem, który nie wymaga dedykowanej wyrzutni, co oznacza, że można go wystrzelić z zasobnika kontenerowego, a także z dowolnej wyrzutni kompatybilnej z rakietami M26, np. HIMARS, M270 i ChunMoo. Zasobniki można również stosować na jednostkach pływających, zapewniając GLSDB możliwość rażenia zarówno z lądu, jak i z morza.

Producenci systemu podkreślają, że daje on siłom lądowym i morskim mobilną, organiczną zdolność rażenia celów, które wcześniej były poza ich zasięgiem. Jest to możliwe dzięki zwrotności i dokładności pocisku Small Diameter Bomb. Na ten temat mówi Cindy Gruensfelder, wiceprezes Boeing Weapons - „Połączenie dogłębnej wiedzy Boeing i Saab, doświadczenia i zasobów naszych firm zaowocowało zaawansowanym, atrakcyjnym cenowo, niewymagającym rozbudowanego wsparcia rozwiązaniem dla jednostek artylerii rakietowej na całym świecie, zapewniającym poziom zdolności niezbędny do zwalczania obecnych i przyszłych zagrożeń w operacjach połączonych”.

image
Fot. Saab

Natomiast szef obszaru biznesowego Saab Dynamics stwierdził: "We współpracy z Boeingiem opracowaliśmy niezwykle skuteczny system, który oferuje wysoką precyzję na dużych odległościach. Widzimy duży potencjał w GLSDB, ponieważ zapewnia on jednostkom artylerii na całym świecie zdolność rażenia celów na dalekim dystansie. Istnieje dziś duże zapotrzebowanie na zdolność tego rodzaju”.

Komentarze