Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bomby SDB odpalane przez artylerię rakietową. Zakończono próby

Fot. Saab
Fot. Saab

Firmy Saab i Boeing przeprowadziły z sukcesem próbne strzelania amunicji GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb).

Próbne strzelania amunicją nowego rodzaju odbyły się 26 września w Centrum Testowym Andøya w norweskim Andenes. Zadaniem strzelania próbnego było trafienie w zaprogramowany cel na morzu, zlokalizowany 130 km od wyrzutni. Zastosowana wyrzutnia to niestandardowy, w pełni autonomiczny kontener dwudziestostopowy, opracowany przez Siły Zbrojne Norwegii.

Amunicja GLSDB powstała w ramach współpracy koncernu Saab z amerykańską firmą Boeing. System wyróżnia się wysoką precyzją na dużych odległościach. GLSDB ma zdolność poruszania się po skomplikowanych trajektoriach i wykonywania złożonych manewrów. Umożliwia to eliminację celów, do których nie można dotrzeć za pomocą konwencjonalnych środków ognia bezpośredniego i pośredniego. GLSDB jest systemem, który nie wymaga dedykowanej wyrzutni, co oznacza, że można go wystrzelić z zasobnika kontenerowego, a także z dowolnej wyrzutni kompatybilnej z rakietami M26, np. HIMARS, M270 i ChunMoo. Zasobniki można również stosować na jednostkach pływających, zapewniając GLSDB możliwość rażenia zarówno z lądu, jak i z morza.

Producenci systemu podkreślają, że daje on siłom lądowym i morskim mobilną, organiczną zdolność rażenia celów, które wcześniej były poza ich zasięgiem. Jest to możliwe dzięki zwrotności i dokładności pocisku Small Diameter Bomb. Na ten temat mówi Cindy Gruensfelder, wiceprezes Boeing Weapons - „Połączenie dogłębnej wiedzy Boeing i Saab, doświadczenia i zasobów naszych firm zaowocowało zaawansowanym, atrakcyjnym cenowo, niewymagającym rozbudowanego wsparcia rozwiązaniem dla jednostek artylerii rakietowej na całym świecie, zapewniającym poziom zdolności niezbędny do zwalczania obecnych i przyszłych zagrożeń w operacjach połączonych”.

image
Fot. Saab

Natomiast szef obszaru biznesowego Saab Dynamics stwierdził: "We współpracy z Boeingiem opracowaliśmy niezwykle skuteczny system, który oferuje wysoką precyzję na dużych odległościach. Widzimy duży potencjał w GLSDB, ponieważ zapewnia on jednostkom artylerii na całym świecie zdolność rażenia celów na dalekim dystansie. Istnieje dziś duże zapotrzebowanie na zdolność tego rodzaju”.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. ursus

    MON powinien się tym zainteresować i ew. wejść w kooperację przy opracowaniu wersji o wydłużonym zasięgu. Swoją drogą można by coś w kontekście podobnego użycia bomb MK-82 lub MK-84 podziałać oraz o odzyskiwaniu elementu wynoszącego - skoro i tak już coś dłubiemy przy bombach do F-16, to pójście za ciosem może się opłacać.

    1. Davien

      Ursus, SDB to bomba szybująca o zasięgu do 110km, i masie 112kg, jak ty chcesz tam wcisnac Mk-82 lub Mk 84???

    2. Mickey93

      Nie w to a zrobić coś podobnego z wykorzystaniem tych że bomb

    3. Davien

      Mickey, Mk82 i 84 to zwykłe bomby grawitacyjne a nie szybujace z naprowadzaniem INS/GPS. Z nich nic nie zrobisz chyba ze uzyjesz ich jak prymitywnej głowicy.

  2. prawieanonim

    Należy też zwrócić uwagę że SDB uwolniona ze standardowej rakiety pokonuje znacznie większy dystans niż analogiczna bomba zrzucona z samolotu przy o wiele mniejszej prędkości. HIMARS z taką bombą z silnikiem rakietowym ma zasięg 150 kilometrów. Jednak obawiam się że będzie to amunicja specjalnego przeznaczenia a nie standardowy pocisk i oczywiście za odpowiednią cenę. HIMARS potrzebuje zwykłej GMLRS o podobnym zasięgu. Swoją drogą czy ktoś coś wie o jakichś programach rozwojowych HIMARS bo zdaje się że jakieś są prowadzone.

    1. Davien

      Tak, powstaja pociski GMLRS-ER o zasięgu do 150km i maja zacząć wchodzic do uzytku od 2020r Trwaja końcowe prace nad nastepca ATACMS o zasięgu do 500km.

  3. Davien

    Darek, jak co to do PT-91 i Leo bo T-72M/M1 niczym lepszym niż mamy nie bardzo moga stzrelac.

  4. Stary Grzyb

    Czy MON finalizuje już zakup pełnej licencji? Nie? Tak też myślałem.

  5. Maciek

    Fantastyczna technologia. Musimy to mieć.

  6. GB

    Bardzo ciekawa opcja. Jak pokazała Syria (tam zrzucana przez samoloty) jest nie do przechwycenia i zestrzelenia przez systemy plot produkcji rosyjskiej.

Reklama