Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Boeing z wielkim kontraktem od Izraela?

Fot. Robert Sullivan/Flickr, Domena Publiczna
Fot. Robert Sullivan/Flickr, Domena Publiczna

Boeing może otrzymać ogromne zlecenie na dostawę sprzętu lotniczego dla Izraela. Zgodnie z doniesieniami izraelskich mediów, do kraju mogą trafić myśliwce F-15, samoloty tankowania powietrznego KC-46A Pegasus oraz śmigłowce transportowego CH-47F Chinook. Wartość kontraktu siegnąć może nawet 11 mld USD. 

Zakup wszystkich maszyn Boeinga ma zostać sfinansowany z budżetu amerykańskiej pomocy wojskowej, co oznacza, że tak naprawdę zapłacą za nie sami Amerykanie. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez izraelskie media, takie jak Israel Hayom, do kraju trafią myśliwce F-15 Advanced Eagle, eskadra śmigłowców transportowych CH-47F Chinook oraz samoloty tankowania powietrznego KC-46A Pegasus.

Przedstawiciele izraelskiego wojska podkreślać mają, że priorytet stanowi dla nich pozyskanie nowych śmigłowców transportowych oraz samolotów tankowania powietrznego, gdyż maszyny, które wykorzystują obecnie są już przestarzałe (CH-53 Yasur i Boeing 707). Wojska powietrzne wolą aby zastapiły je właśnie maszyny Boeinga, na co wpływać ma m.in. czas dostaw czy możliwość dostarczenia śmigłowców z różnymi zdolnościami - wskazuje się tu przede wszystkim CH-47F oraz V-22 Osprey. 

Jak podkreślają izraelskie media, podpisanie umowy oznaczałoby, że do kraju pierwszy raz od 20 lat trafią maszyny Boeinga. W trakcie dwóch dekad bowiem, Izraelczycy decydowali się na maszyny Lockheed Martin, czyli 100 F-16 oraz 50 F-35. 

F-15, które trafią do Izraela w ramach tej potencjalnej umowy, mają zostać oznaczone "IA" (Israel Advanced). Według Israel Hayom, myśliwiec będzie posiadać cechy stealth. Władze zdecydują się najpewniej na 25 maszyn tego typu, gdyż taką ofertę mieli złożyć Amerykanom w maju br. Izraelczycy. W grę wchodzi również remont starszych F-15I Ra’am, który obejmowałby wzmocnienie kadłuba czy poprawę właściwości stealth. Na wyposażeniu sił powietrznych Izraela znajduje się już 25 maszyn F-15I Ra'am, które mają od 18 do 20 lat.

Już w maju br. informował Defence24.pl pozyskanie kolejnych F-15 miało uzyskać priorytet nad zakupem dla Sił Obronnych Izraela trzeciej eskadry F-35I. Za decyzją stać mają względy strategiczne dotyczące prowadzenia działań zbrojnych. Jak podkreślają Izraelczycy, cechy stealth myśliwca Lockheed Martin przydają się w pierwszej fazie konfliktu. Jednak kluczowa w późniejszych etapach jest zdolność przenoszenia większej ilości uzbrojenia. A tu F-15 Advance Eagle dysponujący możliwością zabrania, aż 22 rakiet powietrze-powietrze zdecydowanie wygrywa z mniejszym F-35. 

Obecnie izraelski szef sztabu oraz minister obrony czekają na rekomendacje od sił powietrznych. Decyzja o pozyskaniu maszyn Boeinga ma następnie zostać zaakceptowana przez 10-osobowy gabinet bezpieczeństwa. 

Reklama

Komentarze (27)

 1. Boczek

  @rmarcin555, środa, 1 sierpnia 2018, 10:05 i oleum, wtorek, 31 lipca 2018, 15:58 ## Prawda gorzka, ale prawda i drogą do sukcesu jest jej wypowiedzenie - niejako aby Polska wyzdrowiała, to musi sobie, tak jak to panowie opisaliście, spojrzeć w lustro i powiedzieć głośno \"jestem alkoholikiem\". Niestety właśnie obchodziliśmy dzień chwały jednostek, ale niestety dzień hańby narodu.

 2. Boczek

  De Retour, środa, 1 sierpnia 2018, 10:55 1. Wg. innych projekcji (de facto obliczeń analogicznych jak do zanikających języków) już za tylko 30 lat (2050) jedynie 1/2 populacji świata będzie wierząca. ### 2. W zeszłym roku sąd najwyższy Izraela zniósł ten przywilej, o którym piszesz. W październiku ubiegłego roku pierwszych 20 wtrącono do wiezienia za odmowę służby wojskowej. ### 3. Nie wiem skąd wziąłeś te 49%. Po pierwsze Izraelscy Arabowie to nie Palestyńczycy, a w pełni zintegrowani Izraelczycy i pikantne - olbrzymia część z nich to chrześcijanie, o modelu rodziny 2+2(3). Ultraortodoksyjni to jedynie 12-13% mieszkańców i ich czas się skończył jak widać powyzej. Zostali określeni jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela i od tego momentu nie ma patyczkowania się. ### O ich egzystencjalne problemy to ja się nie martwię. Prędzej o nasze - ich owe 12-13% głupoty odpowiada u nas 30-40% społeczeństwa.

 3. De Retour

  @ Boczek. Za 40 lat ultraortodoksyjni Żydzi będą stanowić ponad 1/3 ludności Izraela. (obecnie 6,9 dziecka na kobietę) Oni służby wojskowej nie odbywają. Według projekcji demograficznych w 2059 roku 49% ludności Izraela to Arabowie i Żydzi ultraortodoksyjni.

 4. rmarcin555

  Ludzie ciągle nie rozumieją kilku rzeczy. USA inwestują tam, gdzie mają interesy. Izrael wbrew obiegowym opiniom to nie jest tylko skarbonka bez dna. To 1) zaplecze technologiczne - druga największa liczba firm hi-tech po USA. 2) Ciągły poligon. 3) Baza wojskowa, która USA uważają za strategiczną. Oczywiście diaspora żydowska też ma swoje znaczenie, ale to nie jest jedyny czynnik. Amerykanie doskonale wiedzą, że każdy dolar wydany na Izrael im się zwróci. Nie wiem, kto wymyślił sobie jako pierwszy, że jesteśmy jakiś wielkim sojusznikiem Ameryki. Serio panie i panowie proponuje zażyć odrobiny realizmu. Jesteśmy wiecznym petentem, bez technologii, surowców i (wbrew pozorom) strategicznego położenia. Wiecznie płaczemy, wiecznie czegoś chcemy, wiecznie o coś mamy pretensje. Kto będzie się z taką panną/panem prowadzał? Przecież to szału można dostać. Wielki brat może czasem coś dla nas zrobić, ale nic więcej. Żeby mieć silnego sojusznika, to niestety samemu trzeba być silnym, lub przynajmniej w jakimś stopniu potrzebnym. Murzyńskość tu nie pomoże.

 5. oleum

  Nie rozumiem co tu jest niejasne. Mniejszosc zydowska w USA ma pieniadze, media i decydujacy wplywa na polityke. Amerykanska Polonia , mimo ze 5 krotnie liczniejsza nie ma nic i nikt sie z nia nie liczy. Proponuje wam przestac obwiniac Zydow ze umieja i zaczac obwiniac siebie za to ze nie umiecie

 6. Ciekawski

  Żebyśmy tak dostawali połowę tej pomocy wojskowej od USA co Izrael, albo nawet Egipt, to byłoby wspaniale. Ale my musimy jeszcze dopłacać do obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Pokażcie mi chociaż jednego amerykańskiego żołnierza stacjonującego w Izraelu. Skoro USA nazywa Polskę super-sojusznikiem, to dlaczego nas tak dymają ze wszystkim? Może bardziej adekwatne określenie dla nas to super-frajer? ..... A tak swoją drogą takie 30 podrasowanych F-15IA byłoby świetnymi następcami dla naszych Migów-29, które wtedy chętnie oddamy innemu amerykańskiemu super-sojusznikowi, czyli Ukrainie i to całkiem za darmo. Chyba interes korzystniejszy niż z Izraelem, gdzie poza nim nikt inny nic nie zyskuje, a wszyscy tracą. Prawda???

 7. Boczek

  sceptyczny, poniedziałek, 30 lipca 2018, 23:00 ### \"... ale Izrael się starzeje i już niedługo ciężko będzie o żołnierza. Dookoła zaś bum demograficzny.\" ### Czy Ty na pewno wiesz o czym piszesz? ### Żydzi to zdolny naród i są w stanie wymyślić wiele rzeczy, ale nie przypuszczam aby tam kobiety rodziły starców. ----------------------------------------------------------------------------------------------- Przyrost ludności: Izrael - +1,5% i sąsiedzi; Egipt - +2,45%, Syria - -1,60%, Liban - -1,10 i troszkę dalej w regionie; Algieria - +1,7 %, Arabia Saudyjska - +1,45%, Iran - +1,24%. Jak widzisz w regionie Izrael należy do czołówki przyrostu naturalnego i dlatego ma jedno z najmłodszych społeczeństw na świecie i bardzo zdrową strukturę piramidy wieku społeczeństwa - 70% <14 lat, 11% >65 lat i średnia wieku to 29-30 lat. ----------------------------------------------------------------------- Obawiam się, że chodziło o myślenie życzeniowe. Niestety nasza przypadłość narodowa od ~300 lat i stąd niemożność prowadzenia skutecznej polityki, bo jest oparta na fałszywych przesłankach. To wszystko ukoronowane niską różnorodnością genetyczną społeczeństwa, co wg. naukowców brytyjskich prowadzi do \"gnuśności\" społeczeństwa i w przytłaczającej jego większości jednostek bez polotu - tu Polska jest wymieniana jako przykład owej korelacji. To z kolei prowadzi do spirali w dół zagrażającej istnieniu całego społeczeństwa (analogiczne do zanikania języków) - ale to inna bajka.

 8. Boczek

  Seba, poniedziałek, 30 lipca 2018, 22:02 ### \"dlaczego I na jakich zasadach, Izrael dostaje uzbrojenie warte miliardy USD za darmo?\" ### ... za odwalanie brudnej roboty tam na dole?

 9. DSA

  \"Jak podkreślają Izraelczycy, cechy stealth myśliwca Lockheed Martin przydają się w pierwszej fazie konfliktu. Jednak kluczowa w późniejszych etapach jest zdolność przenoszenia większej ilości uzbrojenia. A tu F-15 Advance Eagle dysponujący możliwością zabrania, aż 22 rakiet powietrze-powietrze zdecydowanie wygrywa z mniejszym F-35. \" To nie są prawdziwe powody. Samoloty stealth mają w pierwszym etapie wyeliminować OPL przeciwnika i zniszczyć jego lotnictwo (najlepiej na ziemi). Przenoszenie przez F-15 dużo większej ilości rakiet powietrze-powietrze jest w takim przypadku bez znaczenia.

 10. pit

  Niemcy również dotują Izrael i to w poważnej skali, min. sześć okrętów podwodnych z możliwością użycia broni jądrowej.

 11. Prosty Chłop

  Polskie pieniądze wydawane w USA sponsorują dozbrajanie m.in. Izraela. Ale Trump powiedział Polakom, że są super, wyjątkowi i wspaniali. Warto było, bo to znaczy ze będą nam pomagać.

 12. Układy, układy, układy...

  Kupa śmiechu - za cudze pieniądze, to nawet małpa jest w stanie wsiąść do Porsche... Ciekawe, co na to zwykły amerykański podatnik, taki mieszkający na przedmieściach Chicago, mający własny rodzinny biznes?

 13. aptekarz

  adams - To nie izrael jest sojusznikiem usa tylko usa są sojusznikiem izraela. Naprawdę nie wiesz kto kim kręci? Lekcja z \"polskimi obozami\" nie otworzyła ci oczu? To całe domaganie się by usa traktowały Polskę jak Izrael jest śmieszne. Na jakim świecie żyjesz?

 14. rydwan

  ADAMS żeby polska miała tyle kasy co USAinaród mądry świadomy ekonomicznie a nie jak ty żebrajacy,toteż byśmy żydkom wszystko dawalii za free boto co oni dla nas mogą zarobic zwruci sie kilkakrotnie.

 15. Czu

  W godzinie W armie europejskie będą na odrze i nysie. Ruskie też. Hamerykanie dopiero będą pakować plecaki. Durny rząd szuka i wspiera \"przyjaciół\" daleko, a ma ich po nosem. Kleczy przed nimi, tuczy ciężkimi pieniędzmi nie dostając nic w zamian.

 16. adams

  Seba - Izrael to sojusznik i ma wszystko od USA za darmo i Polska to sojusznik a musi za wszystko płacić ciężkie pieniądze i nawet rząd chce im bazę postawić za 2 miliardy dolarów.To pokazuje jakim my jesteśmy sojusznikiem,USA będzie nas od czasu do czasu głaskać po głowie jak za miliardy będziemy kupować u nich sprzęt,o żadnym transferze technologi niema mowy ale obecnemu rządowi wystarczy jak Trump raz w miesiącu powie że Polska jest cacy to w rządzie będą skakać z podniecenia

 17. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

  Szanowni ...diaspora w USA trzymająca skarbonkę ,diaspora w kongresie trzymająca władzę , diaspora mediów kreująca rzeczywistość, diaspora koncernów nakręcająca rzeczywistość ....wybrany naród ...nie na darmo nazwał się wybranym ...perfekcja i niejako otaczająca rzeczywistość dała im pożywkę na pozyskiwanie i budowanie systemów bojowych najwyższej jakości ...i dzięki tej jakości i \"swoich\" sponsorów ...istnieją i kreują otaczającą ich rzeczywistość.....pytanie czy nasz Słowian na to stać i czy potrafimy

 18. De Retour

  @ seba. Egipt dostaje 1,5 mld $ rocznie. Jordania 1,3 mld.  Czemu ? Izrael dostaje od 1987 roku, kiedy to został uznany oficjalnie za \"nienalezacego do NATO strategicznego sojusznika USA\". Egipt dostaje by zapewnić pokój w regionie i swobodną żegluge US NAVY przez kanał Sueski. Itd. Polska otrzymuje pomoc nie finansową, ale pod postacią obecności wojsk USA. Na działania US ARMY w naszym regionie amerykański podatnik wyda w przyszłym roku 6,5 mld $.

 19. Szept

  Seba Polska jako strategiczny sojusznik dostaje podziękowania i poklepywanie po ramieniu, oczywiście jeśli nie podskakuje tak jak w przypadku noweli ustawy IPN. Właśnie ogłoszono nową turę poklepywania na którą poleci nasz prezydent.

 20. Siapiej

  Widocznie Izrael jest strategicznie ważny dla USA skoro dostaje od nich taką pomoc. Ciekawe, że amerykańskie wojska nie stacjonują w Izraelu- Żydzi wolą pieniądze zamiast wparcia amerykańskiego wojska. Co natomiast Polska ma za swoją wiernopoddańczą postawę wobec USA? Ile milionów dolarów rocznie otrzymujemy za zgodę na ulokowanie w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej? W podziękowaniu za to i za wsparcie USA w Iraku i Afganistanie możemy drogo kupić amerykańskie uzbrojenie, np. Patrioty, tym samym sponsorując izraelskie zakupy. Naprawdę, niewiele jest tak zmanipulowanych narodów jak nasz. Robią z nami co chcą.

 21. ceptyczny

  Izrael wydaje 7% PKB na obronność + kroplówa USA, powszechna służba wojskowa mężczyzn i kobiet i ok. 1/2 mln rezerwistów. Niby git ... ale Izrael się starzeje i już niedługo ciężko będzie o żołnierza. Dookoła zaś bum demograficzny.

 22. Seba

  Czy ktoś mi powie dlaczego I na jakich zasadach, Izrael dostaje uzbrojenie warte miliardy USD za darmo? Kto inny dostaję nowy sprzęt za Free od USA? Polska strategiczny sojusznik dostaję co?

 23. Okkk

  Myśle ze nie amerykański podatnik tylko nasz za to zaplaci

 24. Gts

  Rozsadny wybor jak dla nich, ciekawe czy nie dogadaja sie z Beoingiem na wersje F-15X. W koncu najbardziej potrzebuja maszyny szturmowej, ktora z racji braku bombowce, ma spelniac tego typu zadania.

 25. KrzysiekS

  Błąd logicznego myślenia zapłacą za nie min. Polacy kupując bardzo drogo sprzęt z USA.

Reklama