Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

BME 2018: Polska premiera francuskiej rakiety manewrującej

Fot.M.Dura
Fot.M.Dura

W czasie targów Balt Military Expo 2018 koncern MBDA prezentuje po raz pierwszy w Polsce model rakiety manewrującej MdCN, która jest proponowana dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu Orka. 

Rakieta manewrująca MdCN (Missile de Croisière Naval), która w wersji eksportowej jest oznaczana jako NCM (Naval Cruise Missile) jest oferowana polskim Siłom Zbrojnym. Zgodnie z deklaracjami strony francuskiej może ona jednak zostać sprzedana tylko wtedy, gdy Marynarka Wojenna RP zdecyduje się na pozyskanie w ramach programu Orka okrętów podwodnych Scorpène francuskiego koncernu Naval Group. Taki pakiet uzbrojenia może dać Polsce efektywny system odstraszania, który może atakować cele na terytorium przeciwnika w odległości ponad 1000 km od linii brzegowej.

Polska jest pierwszym krajem, który otrzymał zgodę francuskiego rządu na kupno rakiet manewrujących MdCN. W ten sposób okręty podwodne Scorpène proponowane dla Polski przez koncern Naval Group będą miały praktycznie takie same możliwości bojowe, jak uderzeniowe atomowe okręty podwodne typu Barracuda budowane dla sił morskich Francji. Uzbrojeniem obu tych jednostek będą bowiem: rakiety manewrujące MdCN, rakiety przeciwokrętowe SM-39 Exocet i ciężkie torpedy F21.

System rakiet manewrujących MdCN dla okrętów podwodnych jest już gotowy operacyjnie, a więc Polska nie będzie obciążana kosztami ich integracji na okrętach podwodnych. Dodatkowo gwarancję prawidłowej pracy systemów daje Dyrekcja generalna ds. uzbrojenia DGA, co jest równoznaczne z gwarancją rządu francuskiego.

Oferta MBDA obejmuje nie tylko przekazanie samych pocisków, ale również pomoc techniczno-operacyjną w organizowaniu systemu ich użycia bojowego z gwarancją pełnej swobody w wykorzystaniu tego systemu uzbrojenia.

Pierwowzorem dla rakiet MdCN są pociski lotnicze SCALP EG/Storm Shadow. Prace nad wersją przeznaczoną dla okrętów podwodnych i wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm rozpoczęły w 1999 r. W tym celu:

  • zmieniono przekrój i kształt kadłuba pocisku (jest on bardziej kulisty i dłuższy);
  • zmniejszono wagę głowicy bojowej (do około 250-300 kg);
  • zastosowano inny mechanizm skrzydeł nośnych rozkładanych w czasie lotu (które nie mieszczą się już na korpusie pocisku, ale są umieszczone w jego wnętrzu);
  • dodano rakietowy silnik startowy,
  • zastosowano nowy, turboodrzutowy silnik marszowy (Microturbo TR50 o ciągu 350 daN);
  • wprowadzono nową konstrukcje wlotu powietrza, który w przypadku pocisku w wersji lotniczej jest wysunięty na stałe, natomiast w przypadku rakiety „morskiej” jest wysuwany dopiero po starcie i odrzuceniu silnika startowego.

Rakieta manewrująca NCM jest uzbrojeniem zdolnym do rażenia celów lądowych w odległości ponad 1000 km (oficjalnie nigdy nie ujawniono dokładnego zasięgu). Pocisk w momencie startu waży 1400 kg, ma długość 6,4 m i średnicę 0,5 m.

Pocisk przeszedł już chrzest bojowy - w czasie nalotu przeprowadzonego 14 kwietnia 2018 r. Przeciwko celom w Syrii użyto wtedy trzech rakiet MdCN odpalonych w salwie trwającej około 16 sekund (co 5 sekund) z wyrzutni pionowego startu typu Silver A70 francuskiej fregaty typu FREMM „Languedoc”.

Czytaj też: Francuskie uderzenie z morza. Chrzest bojowy pocisków MdCN w Syrii [ANALIZA]

Francuska rakieta została zgłoszona podczas targów Balt Military Expo 2018 do konkursu o Nagrodę Grand Prix im. kontradmirała Xawerego Czernickiego, którego celem  jest promocja produktów o najwyższej użyteczności dla Sił Zbrojnych RP i służb Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, charakteryzujących się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi oraz unikalnymi walorami eksploatacyjnymi.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.