Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Black Hawki polecą do Rumunii?

Fot. US Army Europe
Fot. US Army Europe

Firma Sikorsky Aircraft zawarła z rumuńską firmą Romaero porozumienie o współpracy w zakresie montażu i obsługi śmigłowców Black Hawk. Amerykański producent należący do koncernu Lockheed Martin oferuje siłom zbrojnym Rumunii zarówno śmigłowce dla wojsk lądowych jak i marynarki wojennej.

Podczas zawarcia porozumienia w siedzibie ministerstwa ekonomii Rumunii obecni byli: minister ekonomii Dănuţ Andruşcă, przewodniczący Komisji Obrony Rady Deputowanych Dorel Căprar oraz ambasador USA w Rumunii Hans Klemm. Jak czytamy w komunikacie Romaero, dokument dotyczy współpracy koncernu Lockheed Martin z lokalnymi zakładami w zakresie  montażu i dostosowania śmigłowców Black Hawk do rumuńskich wymagań oraz wsparcia ich eksploatacji w przypadku wyboru maszyn tego typu przez siły zbrojne. W Bukareszcie na jego podstawie miałoby powstać centrum przeznaczone do wyposażania i wsparcia eksploatacji śmigłówców UH-60 Black Hawk w Europie Środkowo-Wschodniej.

Obecnie Rumunia prowadzi proces modernizacji floty śmigłowców w ramach którego planowane jest m. in. zastąpienie maszyn IAR330 Puma, oraz wprowadzenie nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych. Planowane jest szerokie zaangażowanie lokalnego przemysłu we wszystkie programy śmigłowcowe. Obecnie prowadzone są m. in. negocjacje na temat produkcji śmigłowców Bell AH-1Z i UH-1Y oraz Airbus Helicopters H215M Cougar.

W odniesieniu do maszyn Black Hawk John Neilson, dyrektor komunikacji Lockheed Martin Corporation w Europie poinformował w oświadczeniu wydanym po zawarciu tej umowy, że podpisane MoU nie oznacza iż maszyny będą produkowane w Rumunii. W zakładach Romaero śmigłowce będą dostosowywane do wymogów rumuńskich sił zbrojnych. - "Będą one jednak produkowane w zakładach PZL Mielec" - zaznaczył dyrektor.

W Polsce śmigłowce Black Hawk są oferowane przez konsorcjum Sikorsky i PZL Mielec w postępowaniu na maszyny dla Wojsk Specjalnych. Jeżeli jednak nie będzie większych zamówień na powstające w Mielcu śmigłowce, może to w perspektywie skłonić właściciela zakładów do wycofania zaangażowania w tą spółkę.

(JP) (JS)

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (26)

  1. Pan

    LM ma nóż na gardle bo chinczyk podrabia bl. harbin z 20 to i oferta zaczyna byc lepsza .Jesli panstwo nasze i spółki nie zaczna współpracowac to za parę lat chinczyk przejmnie cały rynek i jesli dziś ktos przedstawi dobre argumenty to jest jeszcze szansa na odzyskanie po czesci naszych zakladów I stwozenie mocnej grupy motor szich ,LM,leonardo.Tak ze uwazam ze mozna w krótkim czasie rozwinoc sokoła i stworzyć najmocniejsza grupe na europe.

    1. Junger

      1) LM nie ma żadnego noża na gardle, to tylko efekt naszej nieudolnej, można by powiedzieć antypolskiej, polityki \"dobrej zmiany\" oraz dobrych negocjatorów z Rumunii, którzy wiedzą czego chcą 2) dobry argument to dobry towar, czyli taki który znajdzie nabywców. Fabryka, która produkuje towar, którego nikt nie chce kupować, zbankrutuje 3) Z tego co wiem, Mielec w całości jest własnością prywatnego kapitału amerykańskiego, nie jest więc \"po części nasz\". Analogicznie sprawa wygląda z Leonardo 4) Uważasz że Leonardo i LM wejdą w spółkę z nami i motor sicz po to by konkurować z ... LM i Leonardo?

    2. Max

      Sam sobie odpowiedź jeżeli jeden dostarczał by wirniki z silnikami a drugi poszycie Heli to w czym problem kasy nikt nie wypuszcza.Sprzesalismy zakłady z dokumentacją techniczną i teraz należy ją odzyskać 2 zakłady stracone i niestac nas aby je wykupic.Tylko taki Kruczek jak otworzenie 3 spółki da nam z powrotem prawa a udział państwa 51% prawa i licencje na uzbrojenie z 2 lub 3 koncernów.Mysl kreatywnie.

    3. Junger

      Jeszcze raz :) Jesteś LM, masz fabrykę UH w USA oraz fabrykę S70i w Mielcu. I odsprzedasz część udziałów w tej fabryce z Mielca Polakom a część Włochom po to by razem z nimi robić śmigłowiec, który będzie konkurować z Twoim UH? Przecież fabrykę w Mielcu kupiłeś po to by WYELIMINOWAĆ konkurencję :)

  2. Made in Poland

    Proszę bardzo,można,można..... my też mamy Black Hawki,dwa pierwsze dotarły pod koniec 2016 roku :) I jakoś nikt bieda wersji BH z Polski nie kupuje tylko polskiej armii próbowano ten szmelc wcisnąć

    1. W3 - pl

      Szmelc wciskasz. Turcji przynajmniej Jeden made in z Mielca sprzedali. ILE poza France h225 NATO? 0!1:0 dla Mielca!! Chile to nic... + dodatkowe zbiorniki paliwa I instalacja antyoblodzeniowa I flir. Kolumbii nie przeszkadza mix s70 I uh60 w aerial attack przeciw partyzantce

    2. xsw

      I tak trzymać. Tylko rozwój nowych technologii jest ważny - w tym przypadku niewidzialne śmigłowce

  3. Mig

    Jest opcja aby pogodzić wszystkich i zmodernizować naszego sokoła wykupując 50 % Mielca i 50% Świdnika z częścią WSK Rzeszów. Zarazem z powrotem przejąć prawa do sokóła myślę że część elementów mogła by być robina w Mielcu a część w swidniku 2 firmy powinny szybko się z tym uwijać .J wreszcie wsadzić 5 łopat w wirnik z mocniejszym silnikiem.Kazda ze stron była by zadowolona a może i z czasem można by coś ugryźć przy budowie H 53K.

    1. xsw

      Tak to dobry pomysł. Można na Sokole zmontować łopaty dwie z Mielca i dwie ze Świdnika a jedną dodatkową z Łodzi z PGZ. Na ogonie po jednej z tych zakładów.

  4. Mig

    Najgorsze co można było zrobić to sprzedać zakłady z dokumentacją techniczną naszych samolotów i Heli.Po drugie to na nasz region nasze samoloty i ruskie są najlepsze tanie i proste w naprawie. Z Mielcem należy twardo wejść w 80 % można i jakąś ilość zakupić bh ale pod warunkiem że rozwiniemy nasze mi 2 ,sokoła,i resztę i wznowimy produkcję.Majac parę rodzaji śmigłowcow w ofercie daje możliwość rentowności zakładu.Na jednym koniu daleko nie zajedzie.Po za tym Bell to jedno silnikowiec a nam potrzebna maszyna jak mi 24 szturmowy z możliwością zabrania desantu .

    1. -CB-

      Ale Mielec nie produkował Mi-2, Sokoła i całej \"reszty\". A tak w ogóle, to co Ty byś chciał produkować i komu sprzedawać po takim przejęciu Mielca czy nawet Świdnika?

  5. Luke

    Rumuni musieli wygrac w totka bo kupuja smiglowce, fregaty, patrioty a Polski bakkrut remontuje uzbrojenie z lat 70tych. Kiedy to Polska kupi nowy sprzet dla SP, Armi czy MW?

    1. kasia

      Rumuni nie rozdają (kupują głosy) ok 15 mld$ rocznie za poparcie dla partii rządzącej.

    2. Lewandos

      ... A u nas ktoś rozdaje...? Konkret proszę!

    3. K.

      Między innymi 500 + i obniżenie wieku emerytalnego

  6. Saracen

    Nie chcę się znęcać nad dobrą zmianą, ale poprzednicy mieli zdecydowanie lepsze relacje z USA. Zresztą, nie tylko z USA, z każdym naszym sąsiadem a przede wszystkim z najważniejszymi państwami Europy. Polska pod rządami PiS jest w coraz mniej poważny sposób traktowana. A ci którzy dotychczas traktowali nas poważnie, przenoszą swoje sympatie choćby na Rumunię. Która staje się najpoważniejszym sojusznikiem USA w tej części Europy.

    1. K.

      Jeżeli prawdą jest , że zapłacimy za pierwszy etap Wisły 5,5 mld. USD to będzie cała prawda o obecnej władzy i o naszej pozycji międzynarodowej .

    2. dropik

      Rumuni poniżej 4 mld $ za w zasadzie to samo :P

    3. K.

      Hehe , wypada napisać o Szwedach , podobne zestawy za 3,2 mld

  7. Litwin

    Czy tylko ja przeczytałem ten artykuł ze zrozumieniem? Po pierwsze, dyrektor LM powiedział, że BH dla Rumunii będą produkowane w Mielcu. Po drugie, mowa o UH-60, czyli mocniejszej wersji dotychczas nie produkowanej w Mielcu, a zatem oznacza to inwestycje w podkarpackim zakładzie. I po trzecie, ostatnie zdanie w artykule to dywagacje autorów a nie wypowiedź dyrektora LM.

    1. Davien

      panie Litwin, nigdzie nie ma powiedziane że w Mielcu powstanie cos wiecej. Nie ma tez ani słowa o produkcji czegos innego niz S-70i. Natomiast wynika jasno że maszyny bedą dopodażane i dostosowywane do wymagań rumuńskich w Rumunii, a centrum wsparcia dla BH ma dotyczyc całej Europy środkowo-Wschodniej więc jak zwykle Mielec tylko zrobi podstawkę . PS W Mielcu inna wersja BH niz S-70i nie moze byc produkowana z uwagi na zakaz Kongresu.

  8. Kos

    Do wszystkich apologetów Rumunii na tym forum: lubię i podziwiam ten kraj i naród, ale te ich szalone zakupy zakończą się katastrofą. Nie życzmy Polsce tego samego scenariusza. Wcześniej jednak czeka nas jeszcze awantura o Besarabię. Pierwszy akord już niedługo 25 marca.

    1. Florin A

      I think Poland without any decision for shopping will end in disaster.

    2. De Retour

      Może się skończy katastrofą, a może nie. Rumunia, po zwiekszeniu wydatków na ON wydaje na sprzęt 45% budżetu. Nie przepłaca w swoim PGZ. Nie wydaje na offsety z których nic nie ma, itd. Duże kontrakty płaci w ratach, jak my za F16. Jak coś jest droższe niż planowali, to kupują mniej. Żeby mieli problem ze splaceniem, to by musieli albo znacznie podnieść wydatki osobowe, lub zmniejszyć budżet dużo poniżej 2%

  9. rexc

    Mi24 jeszcze polatają, zremotoryzować je i wyremontować skorupy + nowa awionika no i rakiety PPANC ale takie o zasięgu ponad 20 km czyli nie Hellfire i nie Spike NLOS a 5 generacja najlepiej Brimstone2 z naprowadzaniem półaktywnym lub aktywnym radarowym bardzo wysokiej rozdzielczości. Nasze śmiglaki muszą mieć szansę przetrwać młóckę na froncie wschodnim a tę zapewnią pociski o zasięgu zdecydowanie większym niż rosyjska mobilna OPL+manpads czyli odpada klasyczny Hellfire (9km). Jeśli chodzi o efektory powietrze powietrze to albo Pioruny choć to za mały zasięg albo lepiej Sidewindery 9X na IIR R73 jest przestarzały

    1. say69mat

      Zauważ,że FR wykorzystuje jako typowe śmigłowce szturmowe Mi28 i Ka 50/52. Z kolei Mi 24 nie są w stanie realizować typowych misji do realizacji których były projektowane, czyli niszczyciela czołgów/wsparcia. Dalej, nawet zmodernizowane Mi24 nie mają zbyt wielkich szans przetrwania na współczesnym polu walki. Z czego doskonale zdają sobie sprawę siły zbrojne FR.

  10. Daniel

    Budżety MON... Rumunia: 2016 - 10.2 mld PLN, 2017 - 14.73 mld PLN. Polska : 2016 - 35.9 mld PLN, 2017 - 37.35 mld PLN, plan 2018 - 41.144 mld PLN

    1. Victor

      I co z tego wynika? Oprócz tego, że oni kupują a my prowadzimy dialogi techniczne. Aha i jeszcze kosztowne \'fazy analityczo-koncepcyjne\'.

    2. Kos

      Właśnie te liczby pokazują, że szybko się okaże że Rumunia przeinwestuje. Za pewien czas płatności się spiętrzą, koszty utrzymania tego uzbrojenia dramatycznie wzrosną, a PKB nie będzie już rosło po 8% i wtedy będzie kłopot. Scenariusz stary jak świat.

    3. Florin A

      Romania will no longer grow with 8% of GDP. Will grow with 5-6%. And this is still a growth. We didn`t reached yet a milestone in military purchasing. 1.5 billion USD/year. That milestone when reached will put us in the position to access US credits from their treasury with direct payments to their companies. One that achieved, they will protect their investments. For them, 10 billion USD is nothing. We will pay them back for 25-30 years to come, but we will have a very modern equipments ready to be used. And by protecting their investments they will protect us also. This is the kind of lesson that Poland must learn it.

  11. Dan

    Na szczęście obok pijawki Lockhead Martina, mamy w Polsce jeszcze Świdnik z helikopterami Leonardo. Jeżeli nie musimy robić z LM interesów to lepiej nie róbmy. Zawsze wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle. Kontrakt na Wisłę i Homara doskonale pokazał bandycki sposób działania tej firmy. Obiecać wiele, a potem gdy myślą, że nie mamy już wyboru dokręcić śrubę i wycisnąć co się tylko da. Nie potrzebna nam taka współpraca.

    1. Made in Poland

      Winisz firmę a może powinieneś winić Polski nieudolny MON w którym teraz rządzą mądrzy inaczej.Rumunia kontrakt na swoją Wisłę już podpisała i nie chcieli offsetu a amerykanie sami im zaproponowali współprodukcję w produkcji radaru do Patriota.Rumuni i zdaje się już podpisali kontrakt na swojego Homara,można,można,nie wiń firmy tylko Polski nieudolny MON

    2. Krasnal 5223

      Świdnik i inne firmy nie nadają się do niczego bo to byłam.

  12. koko

    A my remontujemy tarpany pssyt honkery

    1. Lewandos

      Lepiej je wyrzucić? Może jeszcze z całym osprzętem ;)

  13. Marek1

    Powoli wszyscy zaczynają mieć DOŚĆ jałowego gadulstwa polskich decydentów, którzy robią wszystko, by decyzji żadnych NIE podejmować. Kunktatorstwo i impotencja decyzyjna stała się już polską specjalnością i znakiem firmowym MON.

    1. Gts

      Za chwile to my zostsniemy z obiema rekami w nocniku, bo najwazniejszy jest polski dziadowski przemysl zbrojeniowy ktory nie potrafi stworzyc nastepcy dla zadnej platformy wojskowej. PRL I styropiany pelna geba. Za to inni beda mieli zaklady co prawda zagraniczne, ale beda to miejsca pracy a moze i zagwarantuja sobie z tego jakies korzysci technologiczne ktorych my nie potrafimy osiagnac. Bedzie jak z naszym FSO i czeska Skoda. My mamy swoje puste, zrujnowane hale, a oni niemiecka fabryke z miejscami pracy, technologia i mozliwosciami eksportowymi.

    2. skipper

      Najgorsze to to że oni tego nie rozumieją

    3. Lewandos

      ... No jednak dla Polaka i dla Polski \"polski dziadowski przemysł zbrojeniowy\" jest najważniejszy... I od zawsze inwestowano weń... Przykład wojny 1920 roku, ale także późniejsze oraz wcześniejsze doświadczenia pokazują jak to jest skazywać się na dostawców zewnętrznych...

  14. LOL

    Przecież prędzej czy później, Mielec i tak zostanie sprzedany, bo właściciel nie chce inwestować w ten zakład- tam nie ma żadnych technologii Hi-Tech, a cała firma funkcjonuje raczej jak manufaktura. Polskie zamówienie na kilkadziesiąt sztuk śmigłowców przedłużyło by mu życie o kilka lat i tyle.

    1. Lewandos

      Kłopot w tym, że jak nikt nie zamawiał... To i trzymać się nie opłacało... Jak zacznie zamawiać... to może i hi tech się znajdzie

  15. Olgierd

    @Dan Świdnik NIE JEST NASZ :) Świdnik należy do Leonardo, to włoski kapitał. Trudno o czymś co NIE JEST naszą własnością powiedzieć \"mamy\" :) A jeśli chodzi o Black Hawki to ... cóż, kolejny SUKCES rządu \"dobrej zmiany\". Kto tylko może ogrywa nas. Z wielkiej regionalnej solidarności i współpracy, której mieliśmy przewodzić, nic nie zostało. Chorwacja buduje własny terminal LNG, Węgry przejęły kolejowy jedwabny szlak, Rumunia staje się dla USA najważniejszym sojusznikiem w tej części Europy. Jak to mówią - życie nie znosi próżni. Na miejsce zwolnione przez Polskę, za sprawą wstawania z kolan przez \"dobrą zmianę\", wskoczą inni. Poklepując Dudę po plecach i zapewniając go o ich poparciu dla obecnej polityki polskiego rządu wyprowadzającej Polskę na manowce.

  16. A.J

    Rumuni kupują patriota i produkują część u siebie, kupują b-h i montaż w kraju,a my kupujemy i co?

    1. adrian

      my chcemy wszystko swoje ale my przemysłu nie mamy

  17. Kowalskiadam154

    Zdaje się że tylko Rumunia przynajmniej w pierwszej fazie stawi jakiś realny opór ruskim gdy coś sie zaostrzy w Europie Dzis odpada Turcja Bułgaria Bałtowie mali i słabi a Polska to nawet szkoda gadać Zresztą przed zajęciem przez Putina Niemiec i dalej całego kontynentu powstrzymają go tylko duże bazy USA za Odrą bo sytuacja w Bundeswehrze wygląda podobnie do naszej a samo podejscie Niemcow do obrony jest groteskowe Benelux to samo a Francja zawsze woli się poddać byle tylko Paryż był cały

    1. yeti

      Rumuni kupują Patriota, wyrzutnie rakietowe Himars, teraz śmigłowce, U nas tylko dialogi techniczne.

    2. asd

      Analityków wojskowych na forum od groma

    3. adrian

      oni kupuja od usa ale to zakupy polityczne są a reszte dopowiedzcie sobie sami

  18. Wesoly Olo

    Sikorsky chce sie wycofac? Droga wolna! Mielec powinien zostac odkupiony przez PGZ.

    1. LOL

      Po co? Co miał bu robić, skoro to forma bez produktu?

    2. -CB-

      Ale co my tam będziemy produkować i komu sprzedawać?

    3. ass

      Do czego nam ta montownia?

  19. MArco

    Sikorsky przejął Mielec za pół darmo z maszynami na taśmie produkcyjnej i nie chcą się wycofać. Wydaje się że polityka państwa polegająca na wykurzeniu Augusty albo LM ze Świdnika bądź Mielca ma sens o tyle o ile możemy czekać na nowe maszyny. Z drogiej strony dać zarobić obcym którzy za darmo przejęli nasze zakłady w sytuacji w której kiepsko przędą byłoby niemądre.

    1. Kozi

      To teraz powiec ile jest wart zakład który nie zamówień i nic nie produkuje. Tyle co jeden helikopter. Można odkupić fabrykę w Mielcu ale co dalej.

  20. Harry

    Mieliśmy być liderem Miedzymorza, a tymczasem kraje naszego regionu ogrywają nas jak dziecko.

    1. Reds

      Nigdy nie było żadnego Miedzymorza. ..to propagandowe brednie dla ubogich. ..siła Europy to UE a nie zlepek biednych krajów z wielkimi długami uzależnionych od kasy z funduszy spójności owych. To że naszej władzy uroilo się przywództwo jakiegoś dziwnego tworu nadaje się bardziej na komedię. Polska biedny kraj blagajacy wszędzie o pomoc i straszacy wojną z Rosją która dokonuje modernizacji armii poprzez dialogi techniczne i zakupy samolotów dla VIP jest raczej posmiewiskiem niż liderem regionu....chyba ze chodzi o lidera w posiadaniu wielkiego EGO

  21. hghghg

    Rumunia nie potrzebuje analiz postępowań, tylko uzbrojonej armii w sprzęt zdolny do działań a nie do owych analiz. Polska ma rząd który chce na okres kadencji żyć jak dojne krowy i wszystko za pieniądze z modernizacji armii. Za resztę złotówek które zostaną coś może zmodernizować, by w mediach jakakolwiek informacja się zamieściła o MONie

  22. Arczi

    Też coś...my to mamy dopiero Arsenal...wspaniałe Mi 2 do wszystkiego MI 8/17 takie wspaniałe i groźne...Mi 24 do zwalczania złych ruskich czołgów z rakietami w teorii...itp itd...i nic niestety nie wygląda że to się zmieni... porażka jakaś

  23. Pan

    Jeżeli Sikorski chcę się wycofać daje duże możliwości na wejście w 50% w spółkę i budowy polskiego mi 38 tak jak to robią Rosjanie z silnikami z canady.Mozna by też stopniowo kupować blacki tak aby między czasie zakład miał zajęcie 20 szt powinno nam wystarczyć . To samo tyczy się naszego sokoła jeśli by go dobrze zmodernizować z mocniejszym silnikiem byłby to najlepszy halikopter w regionie wielozadaniowy.

    1. Gts

      Tak sokol i sw4 duma taka ze lepiej je schowac i nikomu nie pokazywac. Kazdy zna przypadlosci tych maszyn i wie ze ich miejsce jest w historii.

    2. Davien

      A po kiego nam maszyna której sama rosja kupuje całe 15 sztuk i jakos nie bardzo moga rozpocząc produkcje seryjna. Pierwszy lot miał w 2003 r a do tej pory nie ruszyła produkcja seryjna tego\'cuda\" W-3 w porównaniu nawet do S-70i przegrywa pod kazdym względem wiec już daruj sobie.

  24. adrian

    Ludzie czy wy nie widzicie że największy problem mamy z sobą. My przetargu na pisać nie umiemy na offset rzucamy sie jak dziecko na czekoladę a offset to gwóźdź do trumny Po kit nam 60 spółek w PGZ jak oni nic zrobić nie umieja skupić sie na tym co nam wychodzi i tyle . a nie marnować kase na znajomych znajomch i kolesi i nie gadać o tym jaki mieliśmy przemysł zbrojeniowy kiedyś nigdy przemysłu nie mieliśmy przed wojna na licencji klepaliśmy wszystko a teraz w głowie mamy sieczkę myslimy ze Po.lska to mocarstwo a to nie prawda Kupować sprzęt i serwisować go u nas tyle innej opcji nie ma

  25. Karol

    I tak od trzystu lat.

Reklama