Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Białoruskie zakłady zbrojeniowe pod kontrolą rosyjskich koncernów

Wyrzutnie balistyczne Topol-M na podwoziach z Mińska - fot. mil.ru
Wyrzutnie balistyczne Topol-M na podwoziach z Mińska - fot. mil.ru

Mińska Fabryka Ciągników Kołowych (MZKT), jedyny producent pojazdów nośnych międzykontynentalnych rakiet balistycznych Topol-M i RS-24 Jars, trafi w tym roku pod kontrolę rosyjskiego koncernu Rostec. Tym samym Rosja rezygnuje ostatecznie z zastąpienia w swoich siłach zbrojnych białoruskich komponentów, wybierając silniejsze powiązanie przemysłów obronnych obu krajów.

Kwestia Mińskiej Fabryki Ciągników Kołowych jest najbardziej widocznym akcentem tego strategicznego związku. W zeszłym roku sprawa kontroli nad zakładami, które produkują kluczowe dla rosyjskiej obronności komponenty, oparła się o kręgi rządowe. Sam prezydent Łukaszenka protestował przeciw sprzedaniu rosyjskiemu koncernowi zbrojeniowemu Rostec lub Fabryce Samochodów GAZ.

Rosjanie chcieli kupić 75% udziałów za 31 mln dolarów. Łukaszenko twierdził, że są warte cztery razy tyle. Porozumienie uzyskano dopiero pod koniec grudnia zeszłego roku. Choć jego warunki nie są dokładnie znane to wiadomo, że zakłady MZKT zostaną włączone do holdingu RT-auto, należącego do rosyjskiego państwowego koncernu Rostec.

Tym samym zostanie zabezpieczona rosyjska kontrola nad zakładami produkującymi między innymi pojazdy nośne systemów przeciwlotniczych TOR, czy pocisków balistycznych Topol-M lub Jars. W przyszłości również na podwoziu z Mińska znajdzie się nowy rosyjski system balistyczny RS-26 Rubież.

Należy tu podkreślić, że białoruski przemysł zbrojeniowy i ciężki jest mocno uzależniony od zamówień ze strony rosyjskich sił zbrojnych. Władze Rosji wykorzystują tą sytuację jako jedną z metod nacisku na rząd w Mińsku. Jednocześnie jednak, na mocy specjalnej uchwały rosyjskiego rządu z grudnia 2012 roku, białoruskie przedsiębiorstwa biorą udział w państwowych zamówieniach na takich samych warunkach jak firmy rosyjskie. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. ito

    Białoruś popada w coraz większą zależność od Rosji, tyle tylko, że Rosjanie też są zależni od Białorusinów, co dobrze rokuje zakładom MZKT i, szerzej, Bialorusi.

  2. nad Niemnem

    Nie ma chyba najmniejszych szans na odzyskanie Grodna w najbliższej przyszłości.

    1. kolo

      a Lwowa xD

  3. alibaba

    Łukaszenko przynajmniej zażądał kasy za udziały w swoich zakładach a my w ramach offsetu za darmo oddaliśmy nasze, przepraszam za kilka ciepłych posadek dla swoich znajomków i partyjnych kolesi.......

Reklama