Przemysł Zbrojeniowy
Bezzałogowy bwp z Estonii
Estońska spółka Milrem Robotics, specjalizująca się w bezzałogowych systemach bojowych, ogłosiła rozpoczęcie prac nad bezzałogowym wozem bojowym Type X RCV (Robotic Combat Vehicle). Jej zdaniem w przyszłości będzie mógł w pełni zastąpić używane bojowe wozy piechoty i stanowić uzupełnienie dla czołgów podstawowych.
Zgodnie z zaprezentowaną przez Milrem Robotics koncepcją, Type X RCV ma być zbudowany na bazie uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej wyposażonej w hybrydowy układ napędowy, złożony z silnika elektrycznego oraz diesla. Pojazd od początku budowany jest do autonomicznego działania jako bezzałogowy wóz bojowy, który w przyszłości będzie mógł zastąpić obecnie używane bojowe wozy piechoty albo stanowić istotne wsparcie dla czołgów podstawowych.
Wykorzystanie modułowej budowy będzie pozwalało na zbudowanie różnych wersji użytkowych pojazdu. Milrem ujawniając projekt przedstawił na grafice koncepcyjnej pojazd w układzie zbliżonym do klasycznego czołgu. Jego główne uzbrojenie zamontowano na obrotowej wieży wyposażonej w szybkostrzelną armatę średniego kalibru (prawdopodobnie 30 mm bądź 50 mm) oraz sprzężony karabin maszynowy 7,62 mm. Jednocześnie producent zapewnia, że mogą one być zastąpione innymi systemami uzbrojenia takimi jak: wyrzutnie rakiet przeciwpancernych, moździerze czy też działka przeciwlotnicze. Ponadto bezzałogowa baza może stanowić podstawę pod budowę wersji specjalistycznych pojazdów, takich jak wozy zabezpieczenia technicznego, systemy radarowe czy w wersji transportowej.
Milrem Robotics uważa, że przyszły robotyczny wóz bojowy będzie pierwszym pojazdem tego typu w Europie zdolnym do współdziałania z pododdziałami zmechanizowanym (pancernymi) państw NATO wykorzystującymi zarówno klasyczne bojowe wozy piechoty jak i czołgi. Jego największą zaletą miałaby być 2-3-krotnie niższa cena w porównaniu do klasycznych konstrukcji tej klasy. Ponadto pojazd ma być mniejszy od załogowych odpowiedników. Według producenta jego masa zostanie zmniejszona nawet o 3-4-krotnie, czyli do ok. 12 ton. Jego wymiary, tj. 6 m długości, 2,9 m szerokości i 2,2 m wysokości pozwolą na transport i desant lotniczy np. przy wykorzystaniu samolotów transportowych C-130 Herkules bądź ciężkich śmigłowców. Obniżony profil pojazdu zmniejszy również jego wykrywalność z dużych odległości. Przy czym pojazd będzie również posiadał obniżoną sygnaturę cieplną, utrudniającą wykrycie w paśmie podczerwieni.
Warto zauważyć, że Type X RCV obecnie istnieje tylko na papierze, chociaż prace nad nim prowadzono od kilku lat. Jego finansowanie było wspierane przez nieujawnionego klienta, który zapłacił za większość część projektu. Dzięki temu miały zostać już wykonane komponenty prototypu, przez co pojazd powinien zostać zbudowany do końca trzeciego kwartału bieżącego roku. Następnie, jeśli harmonogram prac zostanie zachowany, od października 2020 roku mają rozpocząć się trzyletnie testy użytkowe, które pozwolą na certyfikację pojazdu.
Czytaj też: Estoński Milrem zbuduje transporter opancerzony
Estońska spółka Milrem Robotics jest znanym producentem bezzałogowych pojazdów lądowych. Jej największym projektem jest na razie platforma THeMIS, która ze względu na modułową budowę posiada możliwość rozbudowy i adaptacji do różnych zadań. Powstało wiele wersji prezentujących jej możliwości, np. uzbrojona w przeciwpancerne pociski MMP lub wariant przeznaczony do wykrywania i neutralizacji min. Pojazd był już również testowany przez estońskie siły zbrojne w warunkach bojowych podczas operacji stabilizacyjnej w Mali.
Czytaj też: Estoński robot bojowy wraca z Afryki
Adam S.
Widzę że komentatorzy sprawie wyłuskali istotę problemu takiej maszyny - jeśli nie będzie załogi, to jak to ma działać? Czy ma być czymś więcej niż zabawką sterowaną z pilota albo z kabla ciągniętego za pojazdem? Terminatorem to nie będzie, ale jakiś stopień autonomii musi mieć, choćby do wykonywania zadań pomiędzy sesjami łączności i zrzutu danych. Czyli samo wozidełko schodzi na drugi plan, pozostawiając problem bardziej lub mniej zaawansowanej AI. Co do masy pojazdu - mamy oczywistą oszczędność ze względu na brak potrzeby ochrony załogi. Ale konstruktorzy muszą się zdecydować, czy to ma być maszyna uderzeniowa ( masywna, odporna i z dużą armatą), czy zwiadowcza (jak najmniejsza przy zapewnieniu założonej mobilności). Bo na razie to ni pies, ni wydra.
Realista
BWP to dla przypomnienia bojowy wóz piechoty. Więc niema czegoś takiego jak bezzałogowy BWP . Proszę powiedzieć ile MTB ma Estonię dla których te drony miały by prowadzić rozpoznanie ?
mobilnyPL
Ale pomarzyć mogą wszak to tylko wizualizacja komputerowa i jakieś tam założenia, durne zresztą
Nikt
Mają brygadę mieszanką z batalionem zmechanizowanym, zmotoryzowanym i lekkiej piechoty. Pozatym moga oferować na eksport
123
I tak Estonczycy wyprzedzili polski przemysl zbrojeniowy. Przynajmniej w zapowiedziach.
HanSolo
Zapewniam ze nie tylko w zapowiedziach. Tamtejsze jednostki terytorialne to nie wydmuszki z socjalem jal u nas. Estonia ma doskonalych fachowcow od walki w cyberprzestrzeni. Ten maly kraik inwestuje kwotowo w nauke i technologie wiecej niz Polska! Nie procentowo, kwotowo!
Meska
Grubo przesadzasz. Takich maja fachowców a to Polacy razem z Rosjanami biją na głowę wszystkich w światowych turniejach informatycznych, hakerskich. Bardzo dziwne.
mobilnyPL
I co z tych inwestycji im przyszło? Grafików komputerowych to widzę mają i teoretyków bynajmniej nie wojskowych. Szkoda pieniędzy
Niklot
W prezentowanym pojeździe pewnikiem nie ma ani jednej części produkowanej w Estonii - składak z części dostarczonych przez producentów i kooperantów. I co z tego? Ano nic, ale wyobraźcie sobie podobny wytwór z PGZ, ale byłoby wydziwiania, przykładem niech służy Krab, że składak, że licencje, że zero polskiej produkcji, myśli technicznej itp. itd. Jakoś nie widzę podobnych komentarzy wobec estońskiego BWP, jedynie pomlaskiwania, pojękiwania, że szkoda że to nie my itd. Jednak jesteśmy zakompleksioną nacją, ot co!
Marek
Jest dokładnie jak piszesz. W tym temacie nie padło ani jedno słowo, że to składak, natomiast da się zauważyć jazdę po PGZecie, na którego temat w artykule nic nie ma.
Ein
Raczej BWW - Bojowy wóz wsparcia, bo piechoty tutaj (w środku) się nie przewiduje. Zresztą wspomina o tym artykuł, że wspiera jednostki pancerne, zarówno BWPy jak czołgi. Cóż Estonia może, ich THeMIS jest brany pod uwagę w Wielkiej Brytanii i paru innych, dużych armiach. Mamy nasze WB (jedyny naprawdę jasny punkt, bo HSW niestety jest zbyt polityczna, a super kobita z WZM ...cóż, ona mimo że ostatnio awansowała, nie da rady tym debilom z UI i MONu) i pewnie moglibyśmy podjąć się próby opracowania platform lądowych, szczególnie, że tylko te mogłyby imo zapewnić nasycenie obecnych struktur. Niestety nie ma na to widoków, bezwład, korupcja, kumoterstwo i zerowe kompetencje przekładają się na niemożność po naszej stronie. A przecież to, co jest najtrudniejsze WB ma (świetny BMS, automatyka, zaawansowane prace nad AI - bo tu docelowo takie pojazdy muszą być w pełni autonomiczne, żadne tam komunikowanie live, bo to można łatwo zakłócić, przechwycić i bieda). Jakbyśmy mieli normalną sytuację w kraju, to pierwsza wizyta jakiegoś ważniaka (minister, premier, prezydent) w Estonii to nawiązanie przez wędrujących z oficjelem przedstawicieli przemysłu współpracy i wykorzystanie wspólnych doświadczeń, a może nawet kooperacja. Nasz rynek, potencjalnie oczywiście, bo nie faktycznie (obecnie) bardzo chłonny i takich pojazdów w wielu wariantach potrzebujemy nie dziesiątki, a setki. Tylko co z tego? No właśnie, gów..no. Odnośnie samego wozu, jego możliwości taktyczne mogą całkowicie zmienić oblicze działań lądówki. Taki, lekki pojazd może znacznie lepiej pokonywać trudny teren, dawać oczywiste korzyści w przypadku szybkiej dyslokacji (spokojnie na zawiesiu będzie to, to na maszynach klasy CH-47, CH-53, V-22 dyndało, a może nawet w lżejszym wariancie na Mi17, który do paki weźmie tego mniejszego grzydla, a nawet dwa bez problemowo). Tylko warunkiem jest tu bardzo rozwinięta AI, autonomia. Musi taki pojazd samodzielnie podejmować decyzje, mając w pamięci jedynie ogólny plan i cel działania, zaplanowany wcześniej przez człowieka. Reakcja na zagrożenia, użycie broni musi być w pełni zautomatyzowane. To oczywiste wyzwanie i oczywiste pytania (o bezpieczeństwo), ale inaczej cała ta zabawa wg. mnie nie ma najmniejszego sensu. I jeszcze nawiązując do naszych realiów. Mamy tą dłubaną w pocie czoła bezzałogową wieżę, gotowy "efektor" dla takiego pojazdu, który mógłby zostać przestawiony jako element opcjonalny, alternatywny dla pewnie będącego jeszcze w powijakach estońskiego rozwiązania. Zaletą jest programowalna ammo (30/40mm), integracja ze Spike'm (najpopularniejsza obecnie broń w NATO tego typu) i wdrożenie rozwiązań WB, co miałoby tu kapitalne znaczenie. Tylko, co z tego, no właśnie... gów..no.
PEPE
Bezzałogowce to nie jest dobre rozwiązanie, grupa hakerów przejmie takie pojazdy i w ten sposób pozbawi potencjalną ofiarę cięższego sprzętu i nie piszę tu o ich użyciu przeciwko jego "Panom" ale o najprostszym ich wyłączeniu. Bo wyobrazcie sobie sytuacje że w jakiejś bazie w której te drony BWP się znajdują i nagle otwierają ogień do żołnierzy estońskich. SKYNET
Śliwka Estonka
Jeden mały kraj 1.3 mln ludzi
Rain Harper
Czemuż że polskim spółkom nie trafił się taki nieujawniony sponsor.
Dudley
Jak się nie trafił, a WB? Jak firma porządna to kontrahent potrafi skalkulować ryzyko programu. Z misiakami i działaczami związkowymi przecież rozmawiać nie będą, bo i po co? PIAP to państwowa konserwa, od lat klepią to samo, zero nowych pomysłów, choć możliwości i doświadczenie i kadrę mają.
HanSolo
Do PGZ codziennie pompuje sie od rana do nocy cale fortuny a ty pytasz o sponsorow? O czasu dobicia do 2% PKB na zaden program nie zabraklo pieniedzy. Nagle w 2015 sie skonczyly. Zakupy skonczyly sie w 2016, bo trwalo kilka z poprzednich lat. Teraz lozymy na laweczki pamieci, socjale i OT!
Trzeźwy
Kiedy wreszcie zrozumiesz , że zdolności firm to jedno, gdzie akurat PiAP robi dobre roboty bo kupiły je np. policja i służby niektórych państw, ale MON nigdy ich nie kupi bo jest "zabetonowany" na poziomie modyfikowania T72? Aż takie to trudne , by zrozumieć że mieszasz dwie kompletnie różne sprawy?
jaan
Tego typu maszyny są odpowiedzią na malejącą populację (stany osobowe). Rosja już kilka lat temu podjęła taką decyzję. Estonia przy niewielkich zasobach ludzkich nie ma innego wyjścia. Kierunek jest rozsądny.
mobilnyPL
Please......6 tonowy autonomiczny z laserami i osłoną magnetyczną. Lata i pływa a teraz mi gratulujcie.....
Poranek
Spokojnie - oddychać. W Polsce są przymiarki do takich robotów (np Perun z Tarnowa) ale... 1) nadal technologie autonomiczne nie są na tyle zaawansowane byśmy je na co dzień spotykali na ulicy która jest w porównaniu z polem walki "uporządkowana", nadal jeśli chodzi o autonomiczne pojazdy aktualny stan techniki przypomina pierwsze rozwiązania Carl-a Benz-a - i faktem jest, że akurat Carl położył stępkę pod jeden z najważniejszych koncernów samochodowych na ziemi; 2) tu prezentowana "zajawka" właściwie niczego nie tłumaczy - od kolejne wozidełko z jakąś armatą, pytanie czy to jakieś realne zadanie do wykonania czy to badawczo tak jest tylko; 3) jeśli układ miał by być tylko teleoperowalny to nie widzę sensu z wielu czysto technicznych powodów, wielu próbowało i wielu się wycofało; 4) rosyjskie mutacje Burana to nie jest jakiś cud techniki i też właściwe żadnych konkretnych problemów nie rozwiązują 5) Milrem Robotics może być start-upe-em bojowych robotów autonomicznych akurat w Estonii z prozaicznej przyczyny - nie czujący zagrożenia cywil z Londynu czy Paryża w autonomicznej maszynie do niszczenia będzie widział tylko zagrożenie i organizacja chcąca coś takiego sprokurować w okolicy miała by problemy w Talinie gdzie czuć oddech caratu sytuacja jest inna. 6) zgadzam się z Dudley że PIAP to konserwa, ale nasze wojsko i koncepcja geopolityki to też jakiś tak świeżością nie pachnie - jedno jest dopełnieniem drugiego. Pozdrawiam Poranek
martin
a my zamiawiamy mudury. Brawo!
y
A Ty nagi chodzisz?
Grzes
I bardzo dobrze
Nestor
I to jest wlasciwy kierunek rozwoju. Moze byc tansze i latwiejsze do zrobienia niz nowego rodzaju czolg. Problem w cyber bezpieczenstwie.
Tough
Przecież to BWP? Jak bezzałogowy i 12 tonowy? Poronione
Logistyk
Myślący i praktyczni decydenci w tym kraju.
Rolni
Maleństwo, ale czemu nie.
Zawisza_Zielony
Tak może wyglądać przyszłość rozpoznania.
Pitek1
Tak będzie wyglądać przyszłość rozpoznania.
mobilnyPL
Ehe z tymże to ma być BWP :)
m
Na wojskowości się nie znam ale wątpię. Po pierwsze to jest duże a jak rozumiem rozpoznanie ma być niezauważone. Po drugie żeby tym sterować trzeba wysyłać sygnał i to coś musi wysyłać sygnał (no chyba że będzie za sobą ciągnął kabel / światłowód). Obawiam się że taki sygnał może być wykryty łzawiej niż żołnierz w krzakach. Trzeba byłoby opracować bardzo bezpieczny i trudny do wykrycia sposób komunikacji.
LMed
Dobry kierunek. Nic tylko brać przykład.
LMed
Dobrze chłopcy kombinują.
ursus
Obiecujące rozwiązania - tylko pomarzyć, że kiedyś coś podobnego pojawi się w WP, choć może lepiej z armatą większego kalibru.