Przemysł Zbrojeniowy

Belgia wybrała jednak CAESARy 6x6

CAESAR 6x6 przeznaczony dla belgijskich artylerzystów
Fot. Belgijskie Ministerstwo Obrony

W dniu 13 maja 2022 r. belgijskie i francuskie ministerstwa obrony podpisały kontrakt za kwotę 62 mln euro na zakup dziewięciu samobieżnych haubic CAESAR NG (nowej generacji) 155 mm jednak w wariancie 6x6, a nie 8x8, co rozważano także w ostatnim czasie.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Ta kołowa armatohaubica jest zmodernizowaną wersją francuskiego CAESAR-a, wyprodukowanego przez francuską firmę Nexter. Umowa obejmuje również systemy łączności i informacji (CIS), sprzęt i oprogramowanie niezbędne do integracji haubicy artyleryjskiej w połączoną sieć, narzędzia, dokumentację i materiały szkoleniowe, takie jak o programowaniu amunicji, dodatkowy sprzęt czy oprogramowanie do sterowania sprzętem strzeleckim.

Czytaj też

CAESAR NG jest ulepszoną wersją kołowej armatohaubicy CAESAR, ale wykorzystuje to samo działo kalibru 155 mm/L52 zamontowane na podwoziu ciężarówki. Maksymalna donośność określana jest na 40 km przy użyciu standardowej amunicji. W lutym 2022 r. francuska firma Nexter zdobyła kontrakt na opracowanie systemu artyleryjskiego CAESAR 6X6 nowej generacji (NG) dla armii francuskiej. Produkcja CAESAR NG dla armii belgijskiej będzie prowadzona równolegle z CAESAR NG produkowanym dla armii francuskiej w celu zachowania interoperacyjności i współpracy z armią francuską i belgijską. Rozpoczęcie dostaw przewiduje się na rok 2027.

Czytaj też

Projekt nowego 6X6 CAESAR NG będzie miał taką samą konfigurację jak poprzednie wersje, ale będzie zawierał nowe ulepszenia w zakresie ochrony i mobilności. CAESAR NG jest napędzany nowym mocniejszym silnikiem o mocy 460 KM zamiast 260 KM. Będzie również wyposażony w nową automatyczną skrzynię biegów oraz nowe podwozie francuskiej firmy ARQUUS. Wśród nowych ulepszeń CAESAR NG znalazło się również nowe oprogramowanie sterujące ostrzałem, system łączności radiowej CONTACT oraz system zagłuszania łączności BARAGE francuskiej firmy Thales.

CAESAR 6x6 przeznaczony dla belgijskich artylerzystów
Fot. Belgijskie ministerstwo obrony

Komentarze (4)

 1. Zenek

  niezbyt urodziwy, ale w porównaniu z Krylem to i tak piękność.

  1. mick8791

   A co ma wygląd do skuteczności? Wolisz broń piękną czy skuteczną osiołku?

  2. Piotr Skarga

   Zawsze bawią mnie te dziecinne komentarze w stylu "ale brzydki, trzeba mu poprawić wygląd, bo kupuje się ....oczami"!! T a k mogą pisać tylko ostatni ignoranci, w "ocenie" pomijający parametry techniczne i skupiający się na wyglądzie. Żenada !!

 2. Ajot

  Czworo drzwi, nie jak w krylu tylko 2. Obsługa może szybciej się ewakuować do opancerzonej kabiny.

  1. Valdore

   Ajot jak znajdziesz się pod ostrzałem to uwierz ze ta kabina ci nei pomoże bo to znaczy że siedziałęs za długo w jednym miejscy i przeciwnik ciebie namierzył. A że Rosja nie ma dział o takim zasiegu poza Pionem to przed 203mm napewno ciebie ten pancerz nie ochroni, to nie będą odłamki z 152mm.

 3. szczebelek

  Kiedyś zrobimy swojego Kryla... Rozmarzyłem się trochę patrząc na rozwiązanie francuskie xd

  1. Valdore

   @szczebelek, we Francji Ceasar robi za odpowiednikKraba, a tych juz mamy więcej niz Francja ma mieć w ogóle Ceasarów

  2. szczebelek

   Jaki odpowiednik KRABA co najwyżej Dana, a wspomniany Krab jest zmiennikiem Goździków. Powiedz mi przed kim ta Francja ma się chronić by potrzebowała kilkuset sztuk?

  3. Valdore

   @Szczebelek, pisałem że Ceasar jest odpowiednikiem Kraba w armii francuskiej, naucz sie może czytać po polsku.

 4. Chyżwar

  Cóż, "wyjątkowo urodny" i automatykę "ma", że ho, ho. A tak już bardziej serio. Budżetowe działo, które swoje będzie robić. Tak samo, jak robiłaby pierwsza wersja Kryla.

  1. Xzibit

   Chyżwar a widziałeś szkaradnego Kryla ?? to był dopiero "piękniś" 🤣

  2. były porucznik zmechu

   No cóż, odwieczny problem z wyglądem vs rozłożeniem masy i stabilnością.. Chociaż, patrząc na czeską DANĘ czy DITĘ widać, że można to jakoś pogodzić z wzornictwem.

  3. Chyżwar

   @Xzibit Co bym miał nie widzieć? Jest tak samo "urodny" jak ten. Tylko, że mój post to czysta ironia. Uroda tego typu sprzętu wali mnie dokładnie. Zamiast niej liczy się funkcjonalność i cena. Te działa są nowocześniejszym odpowiednikiem dział holowanych. Dlatego nie wiem po kija ktoś mając co należy na gąsienicach chce mieć "gwiazdę śmierci" na kółkach.