Polityka obronna

Belgia przekaże swoją wycofaną artylerię Ukrainie?

Wycofana belgijska samobieżna haubica M109A4
Fot. FTS Belgium

Rząd Belgii ma sondować możliwość odkupienia swoich wycofanych już samobieżnych armatohaubic M109A4BE, obecnie wszystkie te pojazdy posiadają prywatne firmy FTS i Sabiex International.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Belgia w roku 2012 wycofała wszystkie swoje 108 dział samobieżnych M109A4BE, bez zakupu następcy. Zostały one nabyte przez prywatne firmy zajmujące się sprzedażą uzbrojenia — FTS i Sabiex International. Firmy te poddały je modernizacji i część sprzedały do Indonezji, która nabyła 36 sztuk i Brazylii w liczbie 40 maszyn. Zatem około 30 samobieżnych armatohaubic pozostaje w dyspozycji belgijskich podmiotów prywatnych. Obecnie wojsko belgijskie operuje holowanymi działami i moździerzami. W przyszłości ma pozyskać 9 sztuk kołowych armatohaubic 155 mm CAESAR NG jako formę odzyskania części z utraconych zdolności rażenia przeciwnika ogniem pośrednim na dystansie powyżej 20 km.

Czytaj też

M109A4 to samobieżna haubica produkcji amerykańskiej, której głównym uzbrojeniem jest armatohaubica 155 mm o długości 39 kalibrów. Pozwala jej to na rażenie przeciwnika na dystansie 18,5-23,5 km w zależności od użytej amunicji. Jednostkę napędową stanowi silnik Detroit Diesel 8V-71Turbo o mocy 405 koni mechanicznych, a przekładnia to Allison XTG411. Zasięg wozu to 349 km, a prędkość maksymalna wynosi 65 km/h. Obecnie jest to dość przestarzała artyleria o zasięgu ognia na poziomie 2S3 Akacji, zatem nie zwiększyłoby możliwości rażenia sił ukraińskich względem swoich konstrukcji. Na korzyść takiej formy pomocy przemawia kaliber NATO-ski, pozwalający na ewentualne uruchomienie większej pomocy w zakresie amunicji artyleryjskiej przez państwa nieposiadające w swoich magazynach pocisków w kalibrach postsowieckich jak 122 mm czy 152,4 mm.

Komentarze (4)

 1. Jacholski

  Nawet jesli przekaże, to czy nie będzie to musztarda po obiedzie? Takie dzialania to w pierwszym tygodniu tej tzw operacji, teraz to mocna i skuteczna broń ofensywna.

  1. Jameson

   Czekaj ruskie onuce już się za chwilę wystrzelają, a Ukraina będzie potrzebowała mobilnej artylerii do odbicia utraconych terenów w Donbasie i być może nawet Krymie. To będą jaja, jak linia frontu na koniec wojny będzie gorsza dla Rosji ....

  2. Chyżwar

   Wszystko wskazuje na to, że nowa artyleria razem z wyszkolonymi artylerzystami niebawem trafi na Donbas.

 2. Jato

  Każda pomoc udzielona Ukraińcom się liczy i to już, teraz, nie za miesiąc, lub dwa.

 3. B1ob

  Podsumowanie brzmi jakby Ukraina miała za dużo artylerii samobieżnej ^^

 4. Monkey

  Nawet 2S1 Goździk posiada zbliżony zasięg. Ale Ukraińcy także ponieśli straty w tej kampanii, więc stare M-109 z pewnością im się przydadzą.