Reklama

Belgia i Ukraina będą wspólnie produkować amunicję

Amunicja do dział przeciwlotniczych ZU-23-2 kal. 23 mm.
Amunicja do dział przeciwlotniczych ZU-23-2 kal. 23 mm.
Autor. 34 Brygada Kawalerii Pancernej - "Hetmańska Brygada"/Facebook

Ukraiński przemysł obronny kontynuuje rozwój międzynarodowej współpracy, nawiązując kolejne strategiczne partnerstwa z renomowanymi firmami zbrojeniowymi z Europy. Najnowszym krokiem w tym kierunku jest podpisanie memorandum o współpracy pomiędzy jednym z zakładów należących do koncernu Ukroboronprom a spółką KNDS Belgium SA.

Głównym założeniem porozumienia jest wspólna organizacja produkcji amunicji średniego kalibru, wykorzystywanej m.in. przez automatyczne działka oraz uzbrojenie służące do zwalczania siły żywej przeciwnika, lekkich pojazdów opancerzonych i celów powietrznych poruszających się na niskim pułapie.

Reklama

Według przedstawicieli Ukroboronpromu, umowa ta wpisuje się w szerszy plan wzmocnienia krajowych zdolności produkcyjnych w oparciu o zachodnie technologie i standardy. Dyrektor generalny holdingu, Ołeh Huliak, zaznaczył, że Ukraina konsekwentnie poszerza zakres swojej międzynarodowej współpracy przemysłowej, co przyczynia się zarówno do zwiększenia zdolności operacyjnych ukraińskich sił zbrojnych, jak i do integracji z europejskim i natowskim rynkiem zbrojeniowym.

KNDS Belgium, będąca częścią francusko-niemieckiego konsorcjum KNDS (dawniej Mecar, który od maja 2014 r. stanowi własność Nexter Systems, obecnie francuskiej części spółki KNDS, KNDS France), od lat dostarcza szeroki wachlarz amunicji dla belgijskiej armii, państw NATO oraz wielu innych krajów. Jej oferta obejmuje pociski do armat kalibru od 25 do 120 mm, amunicję moździerzową oraz granaty różnego typu, w tym do wyrzutni Carl Gustaf. Firma posiada bogate doświadczenie, sięgające jeszcze lat 30. XX wieku.

    To jednak nie jedyna inicjatywa współpracy z europejskimi partnerami. W ostatnim czasie Ukroboronprom podpisał także porozumienie z hiszpańską firmą Escribano Mechanical & Engineering, specjalizującą się w nowoczesnych modułach bojowych. Zakres współpracy obejmuje zarówno naprawy istniejących systemów, jak i wspólne prace nad nowymi rozwiązaniami, które będą wytwarzane również na terenie Ukrainy.

    Reklama

    Ponadto, ukraiński przemysł obronny zawarł umowę z niemieckim Rheinmetallem, której celem jest utworzenie zakładów produkcyjnych na Ukrainie, skoncentrowanych na produkcji amunicji artyleryjskiej.

    WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
    Reklama

    Komentarze

      Reklama