Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Okręt podwodny Scorpène może mieć napęd niezależny od powietrza oparty na ogniwach paliwowych – fot. M.Dura

Balt Military Expo 2014: AIP wykorzystujący ogniwa paliwowe dla okrętów Scorpène

Przedstawiciele DCNS poinformowali w czasie targów Balt-Military-Expo 2014, że oferta koncernu w zakresie napędów niezależnych od powietrza dla klasycznych okrętów podwodnych obejmuje nie tylko system MESMA, ale również napęd wykorzystujący ogniwa paliwowe.

Deklaracja DCNS pozwala obecnie na wybór pomiędzy systemem MESMA (Module d'Energie Sous-Marine Anaérobie) o konstrukcji i zasadzie działania bezpośrednio zaczerpniętych z budowy reaktorów w atomowych okrętach podwodnych, oraz systemem opartym na ogniwach paliwowych, które są podstawą napędu niezależnego od powietrza na jednostkach pływających proponowanych przez Niemców i Hiszpanów.

Budowa baterii paliwowych proponowanych przez DCNS nie jest znana, ale według francuskiego koncernu jest to opracowana całkowicie we Francji konstrukcja dająca pełną niezależność dla wykorzystującego ją kraju.

Jest to również rozwiązanie proponowane polskiej Marynarce Wojennej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. taka prwda

    Tylko Scorpene z pociskami manewrującymi bez tego nasze OP będą normalną wydmuszką

  2. łuki

    Okręty dla naszej MW najlepiej kupić w Szwecji bądź we Francji. Trzymać się z daleka od Niemców!

    1. haj - Bu

      Dlaczego?Ze wzgledu na II WS czy twoje widzimisie czleku?

    2. LeKon

      Szwedzkie okręty napędzane są dopracowanymi przez Szwedów silnikami Sterlinga co m.in. zapewnia ich dużą niewykrywalność w zanurzeniu.

  3. 1234

    No i wyszło szydła z worka. MESMA znalazła dotąd zastosowanie zaledwie na jednym zmodernizowanym okręcie podwodnym typu Agosta dla Pakistanu i na tym koniec, choć Francuzi sprzedali już kilkanaście okrętów Scorpene. W środowisku specjalistów wiadomo jest od dawna, że MESMA jest najmniej wydajnym, najgłośniejszym i termo widzialnym systemem AIP jaki proponowany jest Polsce.

    1. Chasim

      w takim razie dzięki tej zmianie Francja staję się najlepszą ofertą. Bo oferuję te same rozwiązanie AIP co konkurencja a do tego okręt może wykorzystywać pociski manewrujące.

  4. jaan

    Nie mamy obrony przeciw lotniczej oraz nowoczesnej artylerii lufowej oraz rakietowej (w tym dalekiego zasięgu) rozbudowa NDR oraz odpowiednich systemów rozpoznania dla tych systemów a wy ciągle o tych okrętach podwodnych. Nie kupimy ich bo nie mamy kasy. 80% zdolności obronnych zapewnią nam pewnie ww, systemy obronne jeżeli będą w odpowiedniej ilości tak by zasypać ołowiem przeciwnika. Pozostałe 18% to formacje pancerne i zmotoryzowane i siły specjalne 2% to lotnictwo. W tle oczywiście kontrwywiad. Programy śmigłowcowe i okręty podwodne prawdopodobnie nie wpisują się w budżet. Te programy nie powstrzymają ew. agresji Rosji.

Reklama