Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

AUSA 2023 - AMPV w wersji przeciwlotniczej

AMPV SHORAD w wariancie wozy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu.
AMPV SHORAD w wariancie wozy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu.
Autor. BAE Systems

Na odbywającej się w dniach 9 - 11 października w Waszyngtonie konferencji i wystawie AUSA (Association of the United States Army), firma BAE Systems zaprezentowała prototyp nowego wozu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu AMPV CUAS (Counter-Unmanned Aircraft System).

Reklama

AMPV (Armored Multi Purpose Vehicle) to nowa modułowa platforma gąsienicowa US Army, na bazie której mają powstawać pojazdy specjalistyczne. Jest to dalsze rozwinięcie bojowego wozu piechoty M2A4 Bradley, którego celem jest zastąpienie przestarzałych już pojazdów specjalistycznych zbudowanych na platformie transportera opancerzonego M113.

Reklama

AMPV CUAS jest wariantem obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, którego zadaniem nadrzędnym ma być zwalczanie śmigłowców, nisko lecących samolotów oraz jak wskazuje nazwa, przede wszystkim bezzałogowych systemów latających różnych typów. AMPV CUAS jest elementem większego programu US Army mającego na celu opracowanie tego typu rozwiązań.

Czytaj też

Z AMPV CUAS zintegrowany jest bezzałogowy zdalnie sterowany system wieżowy RIwP (Reconfigurable Integrated-weapons Platform) firmy Moog. Jest to system modułowy, który może być wyposażony w różnego typu konfiguracje uzbrojenia oraz szeroki wachlarz systemy obserwacyjno-celownicze.

Reklama

W prezentowanej konfiguracji RIwP uzbrojony jest w armatę automatyczną M914 kalibru 30 mm, która wykorzystywać ma amunicję programowalną, dodatkowo do samoobrony z armatą sprzężony jest uniwersalny karabin maszynowy M240 kalibru 7,62 mm. System wieżowy wyposażono również w dwie wyrzutnie pocisków FIM-92 Stinger. Każda z wyrzutnie mieści po cztery pociski.

System wieżowy RWiP, prezentowany w różnych konfiguracjach.
System wieżowy RWiP, prezentowany w różnych konfiguracjach.
Autor. Moog

System wieżowy RIwP wyposażono w przyrząd obserwacyjno-celowniczy L3Harris Wescam MX-GCS, a sam wóz na kadłubie ma rozmieszczone cztery anteny radarowe RADA RPS-42 MHR (Multi-Mission Hemispheric Radar), które zapewniają wykrycie celu w zakresie 360 stopni w okół pojazdu.

AMPV CUAS jest gąsienicowym odpowiednikiem systemu M-SHORAD, który umieszczono na nośniku kołowym jakim jest kołowy transporter opancerzony Stryker DVH A1. Przy czym AMPV CUAS jest przede wszystkim propozycją dla brygad pancernych US Army, które wykorzystują sprzęt o trakcji gąsienicowej.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. anton1

    Widać tu modułowość wieży. Mamy własną ZSSW , która może nie jest p-lot ale można w niej zastosować tą koncepcje. Zasobnik PPK konfigurowalny modułami P lot z piorunem, PPK Spike i inne konstrukcje ( Javelin, Pirat, Moskit) , pakiet anti material APKWS, Cirit lub Pirat z głowicą burzącą. SKO da rade.

    1. Seb66

      #Anton Dobrze kombinujesz. ZSSW od razu powinna mieć zdolność ognia plot i jak piszesz możliwość kombinowania aby obok wersji nazwijmy ppanc ze Spike , byla takze wersja plot np z kontenerem startowym na 4 Pioruny. I to byłoby już jakis "game-changer" gdy brak wciąż nie tylko wyspecjalizowanej Sony, ale byle jakiej mobilnej osłony plot.

  2. Pucin:)

    Dla przypomnienia, że już dawno rozwiązano problem opl dla wojsk lądowych to do poczytania artykuł D24 - pt. Przemiana Loary w polskiego Pancyra [OPINIA] - 06.12.2018r. - wszystkie klocki są tylko P. Mariusz dymisjonuje/dyskredytuje wojskowych i przemysł RP bo sam wie wszystko lepiej!!!! :)

  3. Seb66

    A już z innej strony to zastanawia mnie dlaczego Tarnów produkując ZU23 oraz swoje wersje różnych ZSMU nie pokusi się o zbudowanie LEKKIEGO plot zsmu z pojedynczym działkiem 23mm? Australijczycy właśnie sprzedali Ukrainie 110 szt klasycznego artyleryjskiego antydronowego "zsmu" z działkiem 30mm. Moze być montowany nawet na lekkich pojazdach opancerzonych. Myślę że u nas taki lekki ZSMU-23 znalazłby swoje miejsce.

  4. Seb66

    Powtórzę: Jaki c e l przyświeca MON , że plot obrona bezposrednia przed atakiem powietrznym najgroźniejszych ale też napowszechniejszych obecnie środków napadu jakimi są drony, pociski artyleryjskie i rakietowe jest w WP tak sprawnie i skutecznie BLOKOWANA? I to od lat! Rosja po uruchomieniu masowej produkcji takich Lancetow i Shaheedòw z dziecinna łatwością wytłucze wszystkie nasze Kraby, Himarsy, czołgi i Borsuki. Tak jak obecnie Ukraina tłucze niechroniony sprzęt rosyjski, a Rosja niechroniony sprzęt ukraiński. Pilica na Jelczu nie zjedzie z drogi, kołowy Poprad nie pójdzie za czołgami, a my NIC kompletnie innego NIE MAMY. Co gorsza mamy czas i miliardy na np. Mieczniki i 800 wyrzutni rakiet, ale MON NIE CHCE obrony przed najskuteczniejszymo środkami ataku? Karabach jak widać NICZEGO nie nauczył betonu w MON? Tam czolgi a nawet plot Osy były pierwszymi ofiarami tanich powszechnych dronow. A MON nawet gotowej Noteci z ABM nie chce? Czy to nie ciekawe?

  5. Był czas_3 dekady

    Skoro SONY na horyzoncie nie widać, nikt nie chce poskładać klocków które już do niej produkujemy, to może zakupmy gotową wieże do nośnika z HSW cooo?

  6. Davien3

    Zestaw ciekawy znacznie lepszy od naszego Poprada czy nawet modułu AMUR

    1. wert

      ten zestaw bez produkcji własnej programowalnej amunicji jest bez znaczenia. Chyba że chcesz się potem napraszać jak UKR z amo do Geparda. Mesko skończy rozcalaną 23 mm i bedzie mogła przejść do programowalnej 23 mm bez problemu z naruszaniem praw patentowych do 35 mm. Wtedy Poprad nabierze wigoru a 400 armat 23 mm będąca na stanie WP zrobi róznicę

    2. Seb66

      Zdumiewajaco nieprofesjonalny komentarz z twojej strony, niespodziewanie porownujacy zestaw artyleryjsko rakietowy z zestawami wylacznie rakietowymi. Serio? Może porównaj jeszcze konia z czołgiem? Albo rower z pontonem?

    3. Chyżwar

      Na nośniku Poprada nie byłbyś w stanie podsadzić podobnego zestawu. Ale podwozie takie, jak w gąsienicowym AWD z HSW nadawałoby się do tego znakomicie. Jest tańsze od Borsuka czy podwozia z Kraba. A pojazd zdolny do skutecznego zwalczania dronów, niekoniecznie w konfiguracji takiej, jak ta, bo WRE też by się przydało, powinien towarzyszyć każdej baterii AHSów.