Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rumunia stawia na bezzałogowce z Izraela

Watchkeeper X z podwieszonymi pociskami FFLM podczas Farnborough 2016 - fot. J.Sabak
Watchkeeper X z podwieszonymi pociskami FFLM podczas Farnborough 2016 - fot. J.Sabak

Ministerstwo Obrony Rumunii zawarło pięcioletnią umowę ramową na zakup siedmiu latających systemów bezzałogowych Watchkeeper X od izraelskiej spółki Elbit Systems. Wartość umowy została określona na kwotę 380 mln EUR. Kwota ta powinna zostać zapłacona najpóźniej do 2027 r.

Reklama

Rumuńskie władze poinformowały, że dokonano zakupu siedmiu dronów Watchkeeper X od spółki Elbit Systems, pochodzącej z Izraela. Umowa ramowa dotycząca pozyskania powyższych latających systemów bezzałogowych. W ramach pięcioletniej umowy Elbit Systems przekaże część produkcji, testowania i konserwacji systemów rumuńskim firmom obronnym, co jest częścią szerszych planów rządowych, mających na celu przebudowę państwowego przemysłu obronnego. Wartość umowy została określona na kwotę 380 mln EUR.

Reklama

"Konstrukcja dronów oraz systemy elektryczne i mechaniczne mogą być wykonywane przez Aerostar w Bacau, z kolei montaż i wyposażenie w systemy uzbrojenia w mieście Magurele" - poinformowała bukareszteńska telewizja ProTV. W komunikacie Ministerstwa Obrony czytamy, że dostarczenie siedmiu systemów UAS Watchkeeper X, które mają stanowić wyposażenie rumuńskich sił zbrojnych, nastąpi w celu ochrony istotnych interesów bezpieczeństwa Rumunii.

Czytaj też

Watchkeeper X jest wariantem eksportowym dla armii brytyjskiej. Jest to unowocześniona wersja platformy latającej Watchkeeper WK450, która pochodzi z rodziny izraelskiego Hermes 450. Zakupione przez Rumunię systemy są przeznaczone do działań wywiadowczych i rozpoznawczych, ale także do uderzeń na cele naziemne.

Reklama

Dzięki wyposażeniu je w głowice optoelektroniczne, mogą prowadzić swoje obserwacje zarówno w dzień, jak i w nocy, nawet w trudnych do tego warunkach. Wyposażone są w pełni autonomiczny system kontroli misji oraz oprzyrządowanie umożliwiające samodzielny start i lądowanie. Producenci zapewniają, że system może przebywać w powietrzu przez ponad 16 godzin oddalając się od punktu sterowania o nawet 140 kilometrów.

Czytaj też

Systemy bezzałogowe Watchkeeper znajdują się na uzbrojeniu sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i były używane operacyjnie w Afganistanie. Są oferowane użytkownikom zagranicznym, w tym Polsce. Podczas XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Grupa WB porozumiała się z brytyjską spółką joint venture U-TacS (izraelskiej Elbit Systems i brytyjskiej Thales UK) w sprawie zaoferowania Wojsku Polskiemu bojowo-rozpoznawczych bezzałogowców Watchkeeper X w programie Gryf.

Reklama

Komentarze (2)

  1. John Doe

    Seven systems not seven drones..

  2. X

    Moootyla noga ! - od Izraela się nie kupujeee ! Jak to będzie po rumuńsku ? Musimy jakoś ich uprzedzić !

Reklama