Przemysł Zbrojeniowy
Armija 2019: Wybrane nowości i premiery
Piąte Międzynarodowe Wojskowo-Techniczne Forum Armija-2019 było kolejną okazją do zaprezentowania szerszej publiczności osiągnięć wojskowo-technicznych wiodących rosyjskich firm zbrojeniowych i podpisania nowych kontraktów i zamówień. Jak co roku na forum nie zabrakło premier i ciekawostek.
2S42 Lotos
Samobieżny system artyleryjski 2S42 Lotos miał swoją szerszą premierę na Armija-2019, bowiem po raz pierwszy przedstawiono publicznie prototyp. 2S42 Lotos (CNIIToczMasz i Rostiech), bazujący na BMD-4M, zastąpi w wojskach powietrznodesantowych (WDW) samobieżny haubico-moździerz 2S9 120 mm Nona-S i jego warianty. Według danych oficjalnych samobieżny Lotos ma ważyć 18 t, osiąga szybkość maksymalną na drodze 70 km/h, przy zasięgu 500 km. Załoga składa się z czterech ludzi, przygotowanie i prowadzenie ognia ma być zautomatyzowane, zakładana szybkostrzelność to 6-8 strzałów na minutę. Zasięg haubicy Lotos to 13 km, wobec 8-9 km Nony.
Głównym uzbrojeniem jest nowa wersja uniwersalnego działa 120 mm (izdielije 2A51) łączącego w sobie zalety armaty, haubicy i moździerza, dłuższa niż w Nona-S. Przejście z położenia marszowego w bojowe zajmuje ok. 30 s. Zakłada się, że dla nowego haubico-moździerza opracowane zostaną nowe, perspektywiczne typy amunicji. Na Armija-2019 potwierdzono, że dla systemu Lotos opracowywany jest nowy pocisk kierowany (projekt Glissada) z zasięgiem 25 km, oparty na rozwiązaniach amunicji kierowanej przygotowywanej obecnie dla samobieżnej haubicy Koalicja 152 mm. Lotos przeznaczony jest dla WDW, więc oczywiście może być desantowany z powietrza, np. z IŁ-76, z pomocą desantowych systemów spadochronowych.
2S41 Drok
Innym systemem artyleryjskim prezentowanym na Armija-2019 i przeznaczonym dla WDW jest moździerz 2S41 Drok. System Drok to moździerz 82 mm 2S41 osadzony na kołowym nośniku Tajfun-WDW w formule 4x4. Zasadniczo zachowano gabaryty opancerzonego wozu Tajun-WDW, jednakże masa wzrosła do 14 t. Załoga Droka ma liczyć czterech ludzi. Ogień można prowadzić zarówno z wozu, jak i z ziemi (istnieje opcja wyniesienia moździerza z pojazdu). Dodatkowe uzbrojenie zakłada moduł zdalnie sterowany z kaemem, a do osłony wyrzutniki granatów dymnych. Możliwe jest wdrożenie nowej amunicji dla moździerza, z większą mocą i zasięgiem niż obecne pociski.
Zakładana szybkostrzelność to do 12 strzałów w minutę, zasięg od 100 m do 6 km. Zapas przewożonej amunicji to 40 pocisków moździerzowych.
BTR-82AT
BTR-82AT jest najnowszą wersją BTR-a, prezentowaną przez OOO WPK na forum Armija po raz pierwszy. Wersja AT od poprzednich wyróżnia się przede wszystkim dopancerzeniem kadłuba stalowymi modułami oraz pancerzem klatkowym (prętowym) wokół kadłuba i wieży. Widać tutaj doświadczenia syryjskie, co podkreślają przedstawiciele WPK: stalowe moduły mają wzmocnić osłonę przez bronią maszynową (M2, DszK, Utios), a listwy ekranujące wóz przed granatami kumulacyjnymi (RPG-7, SPG-9 itp.). Z wyposażenia BTR-82AT należy wspomnieć o kombinowanym dwukanałowym celowniku ze stabilizacją pionową, termowizorem i dalmierzem laserowym, co pozwala celowniczemu prowadzić ogień z armaty 2A72 30 mm i kaemu PKTM 7,62 mm także w nocy. Żołnierze desantu mają być wyposażeni w przenośny ppk Korniet. Masa BTR-82AT wzrosła do 17250 kg.
WPK przedstawiła także rodzinę wozów Tigr
Dużą uwagę na Armija-2019 przykuła nowa wersja Tigra – czyli nieoficjalnie Tigr Next (Tigr-2) i bardziej poprawnie Atliet. Samochód opancerzony Tigr nowego pokolenia (Atliet) wizualnie odróżnia się od poprzednika, można zauważyć rozwiązania z innych wozów WPK, jak Wołk czy Miedwied. Atliet jest lepiej opancerzony, ma więc większą masę niż seryjny Tigr – 9 t. Odporność przeciwminowa także zostały wzmocniona. Pojazd może pomieścić do ośmiu ludzi. Uzbrojenie może być różnego rodzaju, w tym także moduły zdalnie sterowane. Atliet ma być, podobnie jak Tigr, platformą bazową do zabudowy specjalistycznego uzbrojenia i wyposażenia, w zależności do potrzeb zamawiającego.
Na forum WPK przedstawiła także inne ciekawostki, np. Tigr z modułem bojowym Narcisse.
Układacze pól minowych
Na Armija-2019 zadebiutowały także układacze pól minowych, powstałe w ramach programu Klieszcz-G. Przedstawiono trzy prototypy zautomatyzowanych systemów minowania narzutowego, różnej kategorii. Najcięższy to gąsienicowy UMZ-G bazujący na podwoziu i podzespołach czołgów T-72 i T-90. UMZ-G ma masę 43,5 t, może wystrzeliwać miny narzutowe różnego przeznaczenia (przeciwpancerne, przeciwpiechotne, przeciwśmigłowcowe) w ruchu z prędkością do 40 km/h. Zapas 270 kaset minowych.
Kołowy UMZ-K powstał na bazie wozu Astiejs – 70202-0000310. UMZ-K ma masę 18,7 t, a automatyzacja, tak jak w przypadku UMZ-G, zmniejszyła załogę ledwie do dwóch osób.
Zapas 180 kaset minowych.
Trzeci kołowy pojazd do szybkiego układania pól minowych z masą 14,5 t i formule 4x4, powstał na bazie wozu Tajfun-WDW. Zapas 60 kaset minowych.
Pancyr-SM
Jeśli chodzi o systemy przeciwlotnicze, to po raz pierwszy zaprezentowano szerszej publiczności najnowszy wariant Pancyra, który wcześniej pojawiał się tylko na zamkniętych prezentacjach. Pancyr-SM osadzony został na uniwersalnym podwoziu K-53958 Tornado w formule 8x8, z opancerzoną kabiną. Nowy nośnik daje nowe możliwości i większą mobilność, być może będzie także panaceum na wypadki drogowe, bowiem jak wiadomo poprzednie podwozie KamAZ-a, nie najlepiej wyważone, groziło wypadkami (znane są incydenty przewracania się Pancyrów w czasie jazdy).
Pancyr-SM jest w chwili obecnej w trakcie prób i testów. Zwiększenie efektywności systemu, zwłaszcza w stosunku do bezzałogowców, osiągnięto m.in. poprzez modernizację stacji radiolokacyjnej. Według informacji medialnych nowa stacja radiolokacyjna z anteną ze skanowaniem fazowym miała zwiększyć maksymalne zasięgi wykrywania i zwalczania celów niemal dwukrotnie – zasięg maksymalny wykrycia celu 75 km wobec 40 km w wersji podstawowej, zasięg rażenia 40 km wobec 20 km. Dla wersji SM przewidziano także nowe pociski o zwiększonym zasięgu.
Nie mniej interesujące były nowości w dziedzinie nowych typów uzbrojenia strzeleckiego, czy amunicji. Na forum pokazano m.in. nowy piostolet Udaw w kalibrze 9x19, eksperymentalny pocisk przeciwpancerny Mango-M 125 mm (wraz ze znanym Swiniec-2), rakietę powietrze-ziemia S-5U kalibru 57 mm ze zwiększoną efektywnością rażenia itd. Z większych gabarytowo nowinek można wspomnieć na przykład kołową wersję systemu Tor-M2 w formule 8x8, czy czołgowy most towarzyszący MTU-2020.
Czytaj też: Nowa rosyjska amunicja przeciwpancerna 125 mm
V Forum Armija-2019 w całym kraju odwiedziło ponad 1 mln osób, podpisano 45 kontraktów państwowych na łączną sumę 1 biliona rubli.
anda
Pytanie do autora co to jest za system opl "Viking"?
Yogi
System przeciwlotniczy średniego zasięgu (czwartej generacji?) 9К317МE ,najnowsza wersja rozwojowa systemu BUK M2E
anda
Dzięki
Davien
9K317M to juz Buk-M3 wiec to raczej eksportowa., sadząc po oznaczeniu wersja BuK-a M3
taka prawda !
A praktycznie wszystko to to odgrzewane nie wiadomo który już raz "kotlety" z lat 80-tych XX wieku !
Schabowy
Krasucha WRE nadal nie zmodernizowana.
guano a nie prawda
No zupełnie jak F-22, B-2, Abrams, Apache itp. :)
jhljkljkhl
Ale się sprzedaje, jest oferta i są kupcy, są dochody na ulepszanie sprzętu, to że nie jest to sprzęt najlepsiejszy niema znaczenia.
devlin0
a co u nas?zapytania..konferencje....
Koba
No - u Was właśnie to co w artykule powyżej...
Soso
czyli to, czego u nas nie ma i nie będzie.
Rzyt
Mamy PGZ dobrze, że problem wyboru sprzętu nas nie dotyczy. Kaprysy naszych dziewczyn z mon i sztabu, które kafle są ładniejsze, jestem taka nie decydowana...
Gracz
Szkoda że tak mało zdjęć.
Olo
O ile się nie mylę to Udaw jest w 9x21 a nie 9x19.