Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Armia 2023: Rosyjski Kryl już po próbach państwowych

2S43 Malwa podczas testów ogniowych.
2S43 Malwa podczas testów ogniowych.
Autor. Ministry of Defence of the Russian Federation/Wikipedia

Podczas największych w Rosji targów zbrojeniowych Armia 2023 rosyjski koncern UralWagonZawod (UWZ) zaprezentował swój kołowy system artyleryjski 2S43 Malwa. Najpewniej w najbliższych tygodniach rozpoczną się jego dostawy do rosyjskich jednostek.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na początku sierpnia rosyjski holding obronny Rostec poinformował o zakończeniu prób państwowych systemu artyleryjskiego 2S43 Malwa, sugerując przekazanie pierwszych sztuk do rosyjskich jednostek już w najbliższym czasie. Teraz jeden z egzemplarzy przedseryjnych został pokazany na targach Armia 2023, które trwają w dniach 14-20 sierpnia. Wdrożenie tego przełomowego dla rosyjskiej armii systemu artyleryjskiego odbędzie się z przynajmniej półrocznym opóźnieniem. Pierwotnie testy państwowe oraz wdrożenie partii małoseryjnej według założeń miało mieć miejsce do końca minionego roku.

Czytaj też

2S43 Malwa to rosyjska samobieżna armatohaubica kołowa kal. 152 mm z lufą o długości 47 kalibrów, zaprojektowana przez Centralny Instytut Badawczy "Buriewiestnik", który wchodzi w skład koncernu UralWagonZawod (UWZ) będącego z kolei częścią korporacji Rostec. System składa się z nośnika - wojskowego samochodu ciężarowego BAZ-6010-027 8 × 8 oraz uzbrojenia w postaci armatohaubicy 2A64 kal. 152 mm (wykorzystywana m.in. w systemie 2S19 Msta-S) z zapasem 30 naboi. Załoga zajmuje miejsce w opancerzonej kabinie z przodu pojazdu, a armata jest zamontowana w jego tylnej części. Donośność systemu określa się na 24,5-36 km w zależności od użytej amunicji.

Reklama

Czytaj też

Cała konstrukcja jest maksymalnie uproszczona i lekka, co ma pozwalać na jej sprawny przerzut drogą powietrzną, podobnie jak ma to miejsce w przypadku jego zachodnich odpowiedników, Łączna masa działa wynosi 32 tony. Armatohaubica jest najprawdopodobniej wyposażona w półautomatyczny lub automatyczny system ładowania (zapewniający szybkostrzelność na poziomie 8 strz./min) oraz hydrauliczne wsporniki stabilizujące podwozie i samo uzbrojenie w trakcie strzelań. Planowana jest w przyszłości wymiana uzbrojenia głównego na to znane z gąsienicowej Koalicji-SW. Zwiększyło by to zasięg prowadzonego ognia do ponad 40 km w przypadku pocisków z dodatkowym napędem.

Czytaj też

Cały system artyleryjski został osadzony na podwoziu samochodu ciężarowego BAZ-6010-027 w układzie 8x8, którego jednostkę napędową stanowi silnik YaMZ-8424. o mocy 470 KM. Pozwala to na rozpędzenie pojazdu do prędkości maksymalnej wynoszącej 80 km/h. Pojazd może być przewożony w ładowni samolotów transportowych Ił-76.

Czytaj też

Fot. CNII Buriewiestnik
Fot. CNII Buriewiestnik
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. Davien3

    Czyli mamy taka gorsza wersje Msta-S, nic specjalnego nawet jak na Rosję.

    1. USdown

      @Davien3 / nic specjalnego < Czyli jak zwykle - to nie masz nic merytorycznego do powiedzenia. Jednak to nic dziwnego, a już wręcz standardowego!

  2. OS-INT

    Rosyjska korporacja Rostiech podczas targów Armija 2023 ogłosili, że 152-mm kołowa armatohaubica samobieżna 2S42 Malwa trafiła do produkcji seryjnej. Stało się to możliwe po ostatecznym zakończeniu prób państwowych 2S43, co miało miejsce w lipcu br. Armatohaubica przeszła testy z wynikiem pozytywnym. Jak podają Rosjanie pierwsze Malwy mają zostać dostarczone wojsku w najbliższych miesiącach. Jednocześnie Rostiech prowadzi prace nad zmodernizowaną wersją armatohaubicy o zwiększonej donośności. Jest to istotny parametr zwłaszcza w zwalczaniu artylerii przeciwnika. Obecnie 47-kalibrowa lufa działa 2A64 Malwy (znana z systemów Msta-S) zapewnia donośność przekraczającą 24 km, co w chwili obecnej odstaje od systemów artyleryjskich produkcji zachodniej. Jednak docelowo może na nią trafić działo 2A88 z lufą o długości 52 kalibrów, znane z systemu artyleryjskiego Koalicja-SW - Altair, Malwa trafiła do produkcji.

Reklama