Przemysł Zbrojeniowy
Armia 2023: Rosyjski Kryl już po próbach państwowych
Podczas największych w Rosji targów zbrojeniowych Armia 2023 rosyjski koncern UralWagonZawod (UWZ) zaprezentował swój kołowy system artyleryjski 2S43 Malwa. Najpewniej w najbliższych tygodniach rozpoczną się jego dostawy do rosyjskich jednostek.
Na początku sierpnia rosyjski holding obronny Rostec poinformował o zakończeniu prób państwowych systemu artyleryjskiego 2S43 Malwa, sugerując przekazanie pierwszych sztuk do rosyjskich jednostek już w najbliższym czasie. Teraz jeden z egzemplarzy przedseryjnych został pokazany na targach Armia 2023, które trwają w dniach 14-20 sierpnia. Wdrożenie tego przełomowego dla rosyjskiej armii systemu artyleryjskiego odbędzie się z przynajmniej półrocznym opóźnieniem. Pierwotnie testy państwowe oraz wdrożenie partii małoseryjnej według założeń miało mieć miejsce do końca minionego roku.
Czytaj też
🇷🇺 2S43 Malva wheeled artillery piece as presented today during Army2023 Expo.#Russia #Russian #Russians #Today #ARMY2023 #Artillery #Malva #SPG pic.twitter.com/Wi2n04PTGD
— TheGreyPatriot (@TheGreyPatriot_) August 13, 2023
#ARMY2023 #Армия_2023 Obus autopropulsado de 152 mm "Malva". En el chasis base BAZ-6910-027. Este nuevo obús nace con un cañón obsoleto debido a las distancias que alcanza. pic.twitter.com/RXyfkSDgoL
— ArmaduraXXI💯🇪🇦 (@oscar198o) August 15, 2023
2S43 Malwa to rosyjska samobieżna armatohaubica kołowa kal. 152 mm z lufą o długości 47 kalibrów, zaprojektowana przez Centralny Instytut Badawczy "Buriewiestnik", który wchodzi w skład koncernu UralWagonZawod (UWZ) będącego z kolei częścią korporacji Rostec. System składa się z nośnika - wojskowego samochodu ciężarowego BAZ-6010-027 8 × 8 oraz uzbrojenia w postaci armatohaubicy 2A64 kal. 152 mm (wykorzystywana m.in. w systemie 2S19 Msta-S) z zapasem 30 naboi. Załoga zajmuje miejsce w opancerzonej kabinie z przodu pojazdu, a armata jest zamontowana w jego tylnej części. Donośność systemu określa się na 24,5-36 km w zależności od użytej amunicji.
Czytaj też
Cała konstrukcja jest maksymalnie uproszczona i lekka, co ma pozwalać na jej sprawny przerzut drogą powietrzną, podobnie jak ma to miejsce w przypadku jego zachodnich odpowiedników, Łączna masa działa wynosi 32 tony. Armatohaubica jest najprawdopodobniej wyposażona w półautomatyczny lub automatyczny system ładowania (zapewniający szybkostrzelność na poziomie 8 strz./min) oraz hydrauliczne wsporniki stabilizujące podwozie i samo uzbrojenie w trakcie strzelań. Planowana jest w przyszłości wymiana uzbrojenia głównego na to znane z gąsienicowej Koalicji-SW. Zwiększyło by to zasięg prowadzonego ognia do ponad 40 km w przypadku pocisków z dodatkowym napędem.
Czytaj też
Cały system artyleryjski został osadzony na podwoziu samochodu ciężarowego BAZ-6010-027 w układzie 8x8, którego jednostkę napędową stanowi silnik YaMZ-8424. o mocy 470 KM. Pozwala to na rozpędzenie pojazdu do prędkości maksymalnej wynoszącej 80 km/h. Pojazd może być przewożony w ładowni samolotów transportowych Ił-76.
Davien3
Czyli mamy taka gorsza wersje Msta-S, nic specjalnego nawet jak na Rosję.
USdown
@Davien3 / nic specjalnego < Czyli jak zwykle - to nie masz nic merytorycznego do powiedzenia. Jednak to nic dziwnego, a już wręcz standardowego!
OS-INT
Rosyjska korporacja Rostiech podczas targów Armija 2023 ogłosili, że 152-mm kołowa armatohaubica samobieżna 2S42 Malwa trafiła do produkcji seryjnej. Stało się to możliwe po ostatecznym zakończeniu prób państwowych 2S43, co miało miejsce w lipcu br. Armatohaubica przeszła testy z wynikiem pozytywnym. Jak podają Rosjanie pierwsze Malwy mają zostać dostarczone wojsku w najbliższych miesiącach. Jednocześnie Rostiech prowadzi prace nad zmodernizowaną wersją armatohaubicy o zwiększonej donośności. Jest to istotny parametr zwłaszcza w zwalczaniu artylerii przeciwnika. Obecnie 47-kalibrowa lufa działa 2A64 Malwy (znana z systemów Msta-S) zapewnia donośność przekraczającą 24 km, co w chwili obecnej odstaje od systemów artyleryjskich produkcji zachodniej. Jednak docelowo może na nią trafić działo 2A88 z lufą o długości 52 kalibrów, znane z systemu artyleryjskiego Koalicja-SW - Altair, Malwa trafiła do produkcji.