Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Maszyna bezpilotowa typu United 40 . –fot. Adcom Systems

Arabskie drony dla rosyjskiej armii

Pierwszy dron United 40 Block 5, produkowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ma trafić na próby do rosyjskich sił zbrojnych w lutym 2014 roku. Od wyników testów będzie zależeć wielkość dalszych zakupów.

Rosjanie zdecydowali się na kolejny zakup bezpilotowców za granicą gdyż, jak przyznał minister obrony Siergiej Szojgu, maszyny rodzimej produkcji reprezentują znacznie gorsze parametry od zagranicznych UAV. Tymczasem Rosja potrzebuje dla właściwego zabezpieczenia rozpoznawczo-wywiadowczego swoich działań co najmniej 100 bezzałogówców średniego i dalekiego zasięg.

Dowiodły tego wyraźnie doświadczenia z Kaukazu i Gruzji, gdzie ujawniła się słabość rosyjskiej armii w śledzeniu dynamicznej sytuacji taktycznej. Położenia federalnych sił zbrojnych nie poprawił zarówno zakup niskiej jakości maszyn na krajowym rynku jak i mocno krytykowane nabycie w 2009 roku 12 izraelskich dronów różnych typów. 

Rozmowy na temat pozyskania dronów produkcji United 40 Block 5, produkowanych przez firmę Adcom Systems ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich trwały od wielu miesięcy. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w sierpniu bieżącego roku. W ostatnich dniach potwierdzona została decyzja o zakupie maszyny do prób państwowych. 

United 40 to dron typu MALE (Medium Altitude - Long Range), zdolny operować na pułapie do 7 tys metrów przez okres sięgający 120 godzin. Posiada tandemowy układ skrzydeł o rozpiętości 20 metrów, linie aerodynamiczną szybowca i hybrydowym napęd. United 30 Block 5 może przenosić wyposażenie rozpoznawcze o wadze do 100 kg z prędkością 220 km/h. Maszyna może zostać uzbrojona w kierowane pociski rakietowe. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. AndrzejS

    To będzie wisiał nad naszymi granicami. Baza gdzieś w Brześciu. Dopóki Rosjanie nie skopiują sobie i nie wyprodukują kolejnych sztuk

  2. Wojtekus

    ZEA, przyjaciel i aliant USA wysyla swoj sprzet do Rosji. Dobre to.

    1. Artwi

      Anglia w szczycie Zimnej Wojny sprzedała (!!!!) Sowietom najlepsze wtedy na świecie silniki odrzutowe Rolls-Royce Nene i Derwent, dzięki czemu mogły powstać MiG-15, MiG-17, Ła-15, Ił-28 itp., więc nie masz co podniecać się ZEA. Zresztą to może być w ramach offsetu bo ZEA wcześniej od Rosjan zamówiły Pancyry, BWP-3, BM-21, BM-30 i podaje się też, że 400 zamówionych Patrii ma być z wieżami BWP-3, do tego sporo lżejszego rosyjskiego uzbrojenia (np. granatniki). Dlatego nie ma się czym ekscytować, tylko pytać, dlaczego nie ma tam polskiego uzbrojenia?

  3. Artwi

    Doświadczenia z Gruzji dowiodły akurat czegoś totalnie innego: 1. że Gruzja mając drony i tak przegrała w fatalnym stylu. 2. Że nie wolno kupować uzbrojenia w Izraelu, bo to zdrajcy i dostarczyli Rosjanom metody przejęcia i zakłócania dronów izraelskiej produkcji, które wcześniej sprzedali Gruzji... :-))))))))))

  4. Gość

    Biznes is biznes :)

  5. 242324

    Wot haroszaja technika

Reklama