Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Arabia Saudyjska modernizuje system Shahine

Wyrzutnia Shahine - fot. Thales
Wyrzutnia Shahine - fot. Thales

Arabia Saudyjska jest bliska podpisania umowy z firmą Thales na modernizację systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Shahine, będących modyfikacją francuskiego Crotale. Wartość kontraktu szacowana jest na 2,5 miliona euro. Ma on doprowadzić system do standardu Shahine 3, zbliżonego do najnowszej wersji Crotale NG Mk 3.

Jak informuje francuska gazeta "Le Tribune", warunki umowy zostały już ustalone we wrześniu tego roku. W obecnej chwili obie strony czekają na podpis ministra obrony Arabii Saudyjskiej, księcia Salmana bin Abdulaziz al-Sauda. Trwają też negocjacje kolejnej fazy modernizacji o wartości 1,5 miliona euro.

Shahine to odmiana produkowanego przez firmę Thales systemu przeciwlotniczego Crotale, opracowana specjalnie na zamówienie Arabii Saudyjskiej. Różnice polegają przede wszystkim na sześcioprowadnicowych wyrzutniach, zamiast standardowych poczwórnych i użyciu nieco większych rakiet. Wyrzutnie występują w dwóch wariantach: ciągnionych i instalowanych na zmodyfikowanym podwoziu czołgu AMX-30. 

W latach osiemdziesiątych XX w. dostarczono odbiorcy w sumie 46 stacji radarowych i 92 wyrzutnie w obu wariantach. W późniejszym okresie były one systematycznie modernizowane do standardu Shahine 2, będącego udoskonaloną wersją systemu Crotale 4000.

Obecny kontrakt ma najprawdopodobniej doprowadzić system do standardu bliskiego Crotale NG (Nowej Generacji) Mk 3. Są w nim stosowane nowe, bardziej zwrotne pociski VT-1. Radar wykrywający cel jest instalowany na wyrzutni, a nie na odrębnym pojeździe, jak było dotychczas. System ten ma być zdolny do zwalczania nie tylko intensywnie manewrujących samolotów, ale też rakiet taktycznych.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama