Ministerstwo Rozwoju opublikowało ankietę przeznaczoną dla przedsiębiorstw branży zbrojeniowej. W założeniu ma ona wesprzeć proces powstania bazy polskich podmiotów tworzących bazę technologiczną w sektorze obrony i bezpieczeństwa.
Jak czytamy w komunikacie MR, resort tworzy bazę podmiotów — przedsiębiorstw prowadzących działalność w sektorze obronnym i bezpieczeństwa. Zadaniem projektu jest identyfikacja polskich podmiotów wnoszących wkład w rozwój bazy technologiczno-przemysłowej w sektorze obrony i bezpieczeństwa.
Celem bazy jest koordynowanie informacji o programach UE. Pozyskane w ten sposób informacje umożliwią także wsparcie kojarzenia konsorcjów przemysłowych oraz wypracowanie procesu doradztwa i wspierania polskich podmiotów w ich promocji na rynkach zagranicznych.
Ankieta dostępna jest i może zostać wypełniona na stronie Ministerstwa Rozwoju. Zawiera 19 pytań dotyczących informacji o danej spółce, a w tym m.in.: nazwa i adres, wielkość zatrudnienia, imię i nazwisko, telefon oraz e-mail do osoby kontaktowej, segment działalności firmy, główny produkt eksportowy firmy, udział eksportu w przychodach spółki, rynki eksportowy oraz pytania dotyczące kwestii związanych ze szczegółami działalności spółki w zakresie krajowych i europejskich programów dotyczących obronności.
Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że utworzenie bazy pozwoli na lepszą koordynację przekazywania informacji oraz realizacji wsparcia dla podmiotów obecnych na rynkach zagranicznych, również w kontekście programów UE. W razie potrzeby można też przekazać do MR pytania lub sugestie dotyczące samego badania.
Adam
Z tego co gdzieś tam czytałem Gruzinom sprzedano drony kolejno kody do tych dronów .......................... itd Libi zbudowano (sprzedano) system przeciwlotniczy który kolejno został wyłączony ................ itd im bardziej jesteśmy samowystarczalni tym jesteśmy bezpieczniejśi. Umiesz liczyć licz na siebie
jjj
Niezależność jest kluczowym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo kraju ------ im bardziej jesteśmy samowystarczalni tym mniej wrażliwi jesteśmy na embarga (czynniki zewnętrzne) im silniejsza rodzima zbrojeniówka tym silniejsza Polska
Stefan
Już się nie napinaj z pełną niezależnością. Obecny świat jest tak zbudowany, że jest są firmy specjalizujące się w pewnych rozwiązaniach, jest ich mało w danym przedmiocie. I zawsze przy bardziej skomplikowanych tematach będziesz przynajmniej w części zależny od pod dostawców. Przykład Turcji. Projekt czołgu wzorowanego na LEO, czyli konstrukcji sprzed 40 lat. 0,5 miliarda dolarów inwestycji, 8 lat opóźnienia. I do dziś nie są wstanie samodzielnie wyprodukować silnika. Trzeba też mieć świadomość, że w przypadku konfliktu na pełną skalę, w pierwszej kolejności zniszczone będą fabryki i magazyny wojskowe w Polsce. Więc o produkcji i remontach w Polskich fabrykach podczas konfliktu to bajkopisarstwo. Nie mamy Syberii, żeby produkcje można było wywieźć na tyły.
Box123
Tylko te firmy są w USA, Francji i i Niemczech czyli krajach których nikt nie zaatakuje, a kraje takie jak Polska muszą w maksymalnym stopniu dążyć do niezależności, jakby się okazało że inni nie chcą sobie psuć interesów i wstrzymaja nam dostawy w najważniejszym momencie. Zresztą jakby coś łatwiej będzie skądś skabinowac np silniki niż całe czołgi
Marek
Turkowie nie wzorowali się na Leopardzie. Bez Koreańczyków nie zrobiliby nawet tego, co dziś mają. Tak więc z Altayem wiesz, że gdzieś dzwoniło, ale nie wiesz w jakim kościele niestety.
inżynier
To jakiś niebywały skandal.Czyżby premier nie wie,jakie firmy są w zbrojeniówce.Ta ankieta to dowód na pełną niekompetencję rządu.
wiiiktor
też jestem troszku zdziwiony, ale może nawet w zbrojeniówce jest wiele małych prywatnych firm, które się rządowi nie spowiadają z tego, co robią
Bzyk
Urzędowe z MR nie wiedzą że jest taka wiedza w PGZ ??? To 500 m między tymi biurami.
Widelec
Kolego Inżynierze, zbrojeniówka, to nie tylko PGZ. Poza firmami zagranicznymi i prywatnymi jak (WB, Lubawa, Works 11) są też mniejsze i takie, których wyroby mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle obronnym.