Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

AMW rozpoczyna współpracę z Thales

fot. M.Dura/Defence24.pl
fot. M.Dura/Defence24.pl

Akademia Marynarki Wojennej podpisała porozumienie o współpracy ze spółką Thales Polska. W perspektywie koncern zamierza zaproponować uczelni wspólną organizację centrum szkoleniowo-treningowego.

Umowa dotyczy współpracy obejmującej:

  • działalność naukowo-badawczą;
  • działalność w zakresie kształcenia i doskonalenia kadr;
  • wymianę doświadczeń;
  • organizowanie wspólnych szkoleń, konferencji, spotkań naukowych na terenie kraju i za granicą.

Współpraca ma polegać na realizacji wspólnych prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych, organizacji praktyk, staży, podróży studyjnych oraz wydawaniu wspólnych publikacji naukowych. Pełnomocnikami z obu stron do spraw realizacji porozumienia będą Prodziekan, ds. Nauki Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW oraz Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, Offsetu i Współpracy z Przemysłem.

Thales już jesienią ubiegłego roku rozpoczął projekt, który jest ściśle związany z prowadzonymi przez spółkę pracami B+R. Zakłada on m.in. współpracę z polskimi uczelniami cywilnymi i wojskowymi oraz przedsiębiorstwami - w tym z członkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej (np. PIT-RADWAR i PCO). Zakres działań ma polegać na budowaniu wspólnych kompetencji, czyli dostosowywaniu rozwiązań oferowanych przez koncern do potrzeb Wojska Polskiego we współpracy z krajowymi podmiotami. Francuski koncern proponuje m.in. wytwarzanie w Polsce pojazdów opancerzonych, które są produkowane w Australii.

Według komendanta Akademii Marynarki Wojennej współpraca z przemysłem jest wymogiem. Zgodnie z wypowiedzią kmdr Tomasza Szubrychta satysfakcję z pracy można odczuć dopiero wtedy, gdy stworzone rozwiązanie „…znajduje rzeczywiście swoje praktyczne zastosowanie, a nie jest odkładane tylko na półkę”. Otwartość na współpracę z przemysłem to nowa polityka „nie tylko władz poszczególnych wydziałów a również całej uczelni”.

Przedstawiciel Thales poinformował:  „…przygotowujemy w niedługim czasie bardzo konkretną propozycję dla Akademii… duże centrum szkoleniowo-treningowe, które mamy już w kilku miejscach świata, i który będziemy chcieli zaproponować również w Akademii Marynarki Wojennej”.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. printer

    Bardzo dobra wiadimosc ! Kazdy kto byl w AMW stwierdzi ze AMW zatrzymala sie na epoce zimnej wojny. Pomoce naukowe sale do swiczen sprzet i fotografie na scianach , lata 70 / 80 te. Taki partner jak Thales wniesie duzo dobrego i poprawi prestiz uczelni.

  2. Roman

    "...m.in. wytwarzanie w Polsce pojazdów opancerzonych, które są produkowane w Australii." Czyżby chodziło o przeniesienie do Polski dotychczasowej produkcji z Australii?

Reklama