Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amerykanie wprowadzają mobilną stację utylizacji broni chemicznej

Amerykanie opracowali mobilną stację neutralizacji broni chemicznej – fot. ECBC
Amerykanie opracowali mobilną stację neutralizacji broni chemicznej – fot. ECBC

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych wprowadziły na uzbrojenie mobilną stację utylizowania broni chemicznej FDHS (Field Deployable Hydrolysis System).  

Opracowaniem stacji zajęło się centrum biologiczno-chemiczne ECBC (Edgewood Chemical Biological Center) amerykańskich wojsk lądowych w Maryland we współpracy z wojskową agencją ds. zmniejszania zagrożeń DTRA (Defense Threat Reduction Agency).

FDHS to system, który pozwala na utylizację niebezpiecznych substancji w warunkach polowych. Jednak mówienie o mobilności w tym przypadku jest pojęciem względnym. Na pełne rozwinięcie stacji obsługa (15 ludzi) potrzebuje bowiem dziesięć dni po dostarczeniu na miejsce wszystkich kontenerów.

Nie podano szczegółów technicznych odnośnie FDHS. Wiadomo jednak od centrum ECBC, że neutralizacja niebezpiecznych związków chemicznych odbywa się m.in. poprzez ich wymieszanie z wodą i specjalnymi związkami chemicznymi, a później podgrzewanie. W wyniku reakcji powstaje neutralna substancja, nieszkodliwa dla środowiska.

FDHS ma możliwość przerobienia od 5 do 25 ton środków bojowych na dobę. Ilość ta zależy od rodzaju substancji poddanej do neutralizacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama