Przemysł Zbrojeniowy
Amerykanie kupują haubice samobieżne
Koncern BAE Systems otrzymał kontrakt od Departamentu Stanu USA na dostarczenie kolejnych systemów artyleryjskich M109A7 oraz wozów amunicyjnych M992A3.
Podpisana w maju umowa o wartości blisko 57,6 mln USD powoduje, że do US Army będą dostarczone kolejne systemy artyleryjskie M109A7 oraz gąsienicowe pojazdy amunicyjne M992A3. Prace produkcyjne będą realizowane w zakładach leżących w mieście York na terenie stanu Pensylwania. Dotychczas łączna wartość zamówień na M109A7 oraz M992A3 wyniosła ponad 2,5 mld USD. Nowe armatohaubice oraz wozy amunicyjne powstają poprzez przebudowę wcześniejszych wersji, co w przypadku Paladina oznacza zmianę podwozia na znacznie nowocześniejsze. US Army planuje posiadać przynajmniej około 700 tego typu systemów artyleryjskich. W marcu tego roku podpisany został kontrakt o wartości 318 mln dolarów na kontynuację wsparcia technicznego wspomnianych pojazdów przez czas 5 lat.
Czytaj też
M109A7 to najnowszy wariant amerykańskiej armatoahubicy samobieżnej M109, powstał w wyniku modernizacji poprzedniego standardu M109A6. Zmiany objęły m.in. zastosowanie nowego podwozia, bazującego na rodzinie bojowych wozów piechoty Bradley, wraz z silnikiem, skrzynią biegów i układem sterowania, a także nową architekturę instalacji wysokiego napięcia i lepszą ochronę balistyczną. Uzbrojenie główne pozostało tożsame z poprzednim wariantem i stanowi je armatohaubica M284 kal. 155 mm z przewodem lufy długości 39 kalibrów, co przekłada się na rażenie celów na dystansie 21-30 km lub 40 km w zależności od użytej amunicji (ostatnia wartość dotyczy pocisków Excalibur). Uzbrojeniem dodatkowym pozostał wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 kal. 12,7 mm. Wraz z modernizacją wozów amunicyjnych M992A3 prace te mają pozwolić na służbę Paladinów w linii do 2050 r. Obecnie prowadzone są analizy nad kolejną wersją tego systemu artyleryjskiego, z dłuższym przewodem lufy (np. 52 kalibrów), co skokowo zwiększyłoby donośność, z 30-40 km do ponad 50 km, przy zastosowaniu odpowiednich typów amunicji.
santaclous
A Kraby w Polsce kiedy?
Chyżwar
Optymistycznie kiedy HSW wyrobi się z kontraktem dla Ukrainy. Pesymistycznie później, bo nie wykluczam, że teraz będą znowu darowizny.
Pucin:)
@santaclous - na świętego nigdy.
RGB
@santaclous urealnione za[potrzebowanie naszej armii na AHSy gąsienicowe to 600 AHSów. Błaszczak zamówił z półki 400 k9, a ok 80 Krabów powinno być w jednostkach. Może ich być mniej bo Ukraińcy w ramach kontraktu ukraińskiego dostali Kraby z jednostek, a te które są produkowane dla nich trafiają nie do Ukrainy ale jako uzupełnienie do naszych jednostek. Potrzebujemy jeszcze ok 120 AHSów. Miejmy nadzieję że cały lobbing koreański został wymieciony z MONu i będą to Kraby, ale nie należy się spodziewać zwiększenia tempa produkcji, bo budowanie drugiej linii to spore koszty, a jeszcze większe koszty to likwidowanie takiej linii. Tak czy inaczej najdalej za 5 lat linia produkcyjna Kraba będzie stała bezczynnie, bo nie będzie zamówień na Kraby.
Sojer
Przecież to modernizacja, a nie zakupy..
Rusmongol
Przyjmijmy umownie że USA wystarczy taka haubica. Do projekcji siły na większą odległość mają art rakietową no i lotnictwo. Choć normalne jest że l52 to mus, bo lepiej takie niż l39. Ale to z czasem.
Pucin:)
Jak widać pragmatyczni USA-nie robią w myśl zasady : stare ale jare i dużo - choćby nawet po przebudowie.
Chyżwar
Nie mają wyjścia bo program na nowe skończył się fiaskiem.
Pucin:)
@Chyżwar - nie do końca program AUSA 2023 - L52 - "Prototyp nowej wersji otrzymał oznaczenie M109-52 i wykorzystuje on kadłub opracowany dla wariantu M109A7 wraz ze zmodernizowanym systemem wieżowym. W wieży zamontowano nowe uzbrojenie główne - w miejsce starszego działa M284 L39 z lufą długości 39 kalibrów, zainstalowano działo Rheinmetall Rh155 L52 z lufą długości 52 kalibrów, które stosowane jest również w armatohaubicy samobieżnej PzH2000." D-24 - 11.10.2023r. -- pt. AUSA 2023: Armatohaubice M109A7 z nowym działem - Zatem popierają swoje własne rozwiązania i przemysł a nie cudze "pokraki". Pewnie swobodnie i płynnie przejdą na L52 z Rheinmetall w ciągu ok. roku max do dwóch lat przy 700 szt to niesamowity zysk armii i przemysłu.
QVX
Błąd - M1299 anulowano, więc nie będzie ich.
szczebelek
Anulowano program z L58 natomiast prace nad L52 trwają, bo L39 ma za mały zasięg.
Davien3
Szczebelek M1299 czyli haubica z L58 została skasowana, program wyposażenia M109 w L52 ma inna nazwę.
Ein
Ano. Uznano, że prawie 60 kalibrów to bez sensu jest, bo mobilność taktyczna takiego systemu bardzo spada, a zyski ewentualne zasięgowe da się osiągnąć inaczej. Zresztą też uznano, słusznie imo, że wychodzenie poza 70km w przypadku klasycznej ammo 155mm nie ma sensu. Po co wysyłać na ponad 100km pocisk o mocy granatu zaczepnego ;-) To nie ma sensu. Także przeprosili się z natowskim, dobrym standardem, L52 i to będzie robione. Zatem M1299 czy jak to tam se nazwą jak najbardziej będzie, bo też do jw 2050 te M109 evolution mają w linii być, a to wymaga zmian i zwiększania zdolności rażenia. Z podwoziem Bradleya wyszedł bardzo nowoczesny system, nie ustępujący w praktyce reszcie czołówki (poza L39, no ale to się zmieni właśnie).