Jeśli Kongres nie przyjmie przyjmie pakietu, który zawiera w sobie wsparcie dla Ukrainy, Tajwanu i Izraela, to docelowo produkcja artylerii będzie musiała zostać zmniejszona o ponad 1/4, ostrzegają wojskowi.
Kwestia dużego pakietu wsparcia, który miał trafić między innymi do broniącej się Ukrainy nadal stoi pod znakiem zapytania i nie wiadomo, kiedy Kongres (a konkretnie Izba Reprezentantów) go przyjmie. Amerykańscy wojskowi podkreślają, że bez tego pakietu zwiększenie produkcji nie tyle będzie bardzo trudne, co przemysł może zostać zmuszony do jej zmniejszenia. „Foreign Policy” przywołuje tutaj słowa gen. dyw. Joe Hilberta, który stwierdził, że bez tego dodatkowego finansowania, produkcja będzie musiała zostać ograniczona do około 72 000 sztuk amunicji artyleryjskiej miesięcznie.
Czytaj też
Amunicja, amunicja i jeszcze raz amunicja
Federacja Rosyjska od początku inwazji na Ukrainę zużyła od 12 do nawet 17 milionów sztuk amunicji artyleryjskiej. Ta wręcz mało wyobrażalna liczba bierze się z faktu ogromnego zużycia zasobów przez armię rosyjską, która niekiedy dosłownie zasypuje pozycje ukraińskie gradem pocisków.
Od grudnia 2022 r. amerykański przemysł zbrojeniowy zwiększył ponad dwukrotnie produkcję amunicji artyleryjskiej 155 mm. Amerykańskie firmy produkują obecnie około 30 000 pocisków miesięcznie, a armia ma nadzieję zwiększyć tę liczbę do 60 000 sztuk miesięcznie do września 2024 r. oraz 100 000 sztuk miesięcznie do końca 2025 r.
Czytaj też
Wedle założeń, ponad 3 miliardy dolarów z kwoty 106 miliardów, na które opiewa pakiet, miało zostać przeznaczone na zakup amunicji 155 mm. oraz na budowę nowych zakładów produkcyjnych w Kalifornii, Wirginii i Tennessee. Ponadto planowano otwarcie kolejnych trzech linii produkcyjnych w Mesquite w Teksasie.
To jednak nie wszystko, na co miały pójść pieniądze.Pentagon przewidywał przeznaczenie części funduszy na zwiększenie produkcji Patriotów do 650 sztuk rocznie, co oznaczałoby wzrost o około 15%. Ponadto przewidywano też finansowanie fabryk, które dostarczają materiały wybuchowe. Ustawa przewidywała również wsparcie dla amerykańskiego przemysłu z segmentu okrętów podwodnych w wysokości 3,4 miliarda dolarów.
Czytaj też
Dopóki Kongres nie podejmie ostatecznej decyzji, to Ukraina będzie musiała próbować rozwiązać ten problem w inny sposób. Pojawiały się nawet propozycje, by część produkcji ulokować na Ukrainie, choć na razie skończyło się na samej koncepcji. Większą mobilizacją zaczęli się wykazywać też partnerzy w Europie. Czechy podjęły się inicjatywy zorganizowania dla Ukrainy spoza Unii Europejskiej 800 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej. Ponadto pojawiła się koncepcja zwiększenia produkcji, tak by do końca roku osiągnąć poziom 1,4 miliona wyprodukowanych pocisków.
wsw13
Jeśli Tramp dojdzie do władzy ,to z punku 5 zrobi 50%. Co oprócz władzy obiecał mu putler.
DanielZakupowy
wsw13: Ten Trump co kazał 7 lat temu Europie wydawać więcej na obronność, przestać kupować ruski gaz i ropę oraz nakładał sankcję na Nord Stream 2? XD
user_1055128
Tak tylko jak Ameryka rozkręci swoją zbrojeniówkę na maksa to może produkować kilkadziesiąt milionów pocisków rocznie i będzie powtórka jak z II wojny światowej gdzie w samym 1944 roku wyprodukowali więcej samolotów niż Niemcy od 1935 roku a te 3 miliony pocisków jak na ruskie warunki wcale nie jest imponującym wynikiem myślałem że więcej są w stanie wyprodukować na pełnych obrotach
rosyjskaRuletkaTrwa
Wygląda na to że kremliki wystrzelały się z rakiet a teraz chcą załatwić większość luf swoich haubic strzelając bez opamiętania. Ukrainie potrzeba amunicji precyzyjnej do odstrzału kontr bateryjnego.
Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy
Wystarczy całkowite przestawienie produkcji amunicji z niekierowanej na precyzyjną - WTEDY Zachód uzyska przewagę nad Rosją w REALNEJ WARTOŚCI BOJOWEJ amunicji - przynajmniej 10 krotną. Wyjątkiem jest amunicja kasetowa - z natury do pokrycia obszaru, a nie do uderzeń punktowych. Przejście z dotychczasowych zamówień małoseryjnych rzędu kilkuset-kilku tysięcy pocisków do skali rzędu miliona pocisków {Zachód jako całość] spowoduje SPADEK CENY JEDNOSTKOWEJ amunicji precyzyjnej o DWA RZĘDY WIELKOŚCI - w praktyce ca dwukrotność ceny pocisku niekierowanego. To kwestia zbicia kosztów stałych B+R i utrzymania linii produkcyjnych - które teraz dla amunicji precyzyjnej w zamówieniach małoseryjnych stanowią 95% ceny - a koszty komponentów, energii i robocizn - tylko 5%.
Whippoorwill
To prawdziwy skandal, że NATO ignoruje opinie tak wybitnego specjalisty jak Tadeusz Systemowy. Hańba!
staryPolak
skąd takie dane? mnie rozbawiły, ale może dlatego że pracowałem na produkcji i w B+R..
user_1061880
Masz u mnie MOCNE 10)))))
pomz
Prędzej piekło zamarznie niż Jankesom zabraknie amunicji. Rosjanie prowadzili swoje gierki, Jankesi też takie prowadzą... Jak będą musieli to ja w miliardach naklepia. O to byłbym spokojny. Niech się rusek modli, żeby nie być w stanie wojny z USA. Matki nie nadażą dzieci rodzić w tym gnijącym kraju, jakim jest roSSja!
ALBERTk
Lepiej napiszcie jak to jest z amunicją u nas. Czy zamówiona amunicja rzeczywiście trafia do polskiej armii a nie na Ukrainę. Jakie są zapasy amunicji, jak z szybkością produkcji itd. Tyle pytań. Nie interesujmy się innymi krajami, interesujmy się naszą armią i jej potrzebami. Amunicja to temat tabu w Polsce.
OptySceptyk
A jeśli trafia na Ukrainę, to co? Źle? Jeśli strzela się nią w ruskich, to znaczy że robi to, do czego została stworzona.
rukmavimana
Zapasy??? Haha dobre. Jakie zapasy? wszystko poszło na Ukrainę. Odpowiedzi na twoje pytania są banalnie proste - 100% idzie na Ukrainę, produkcja krajowa to śmiech na sali, a zapasy wynoszą równe ZERO.
poorpoora
Oczekujesz ze ktos ci w internecie napisze ile mamy zapasow amunicji?
szczebelek
W interesie USA leży zwiększenie możliwości produkcyjnych...
Hoze
Tytuł kompletnie nieadekwatny do treści.
Ma_XX
spokojnie - kupi NATO ze wspólnych środków i przekaże komu są one potrzebne