Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Aegis dziś i jutro

Autor. US Navy

Szybkie tempo rozwoju technologii wojskowych i ich rozprzestrzeniania powoduje, że ciągle występują wyzwania dla przywódców państw, planistów i operatorów wojskowych, władz odpowiedzialnych za proces pozyskiwania sprzętu oraz ich partnerów przemysłowych. Systemy muszą być zdolne do zmierzenia się z dzisiejszymi zagrożeniami i ciągle rozwijane, aby uwzględniać nowe wymagania i pozostać wiarygodne w przyszłości.

Reklama

Artykuł sponsorowany, partner publikacji Navantia

Reklama

Wejdźmy do Systemu Uzbrojenia Aegis U.S. Navy (USN). Jako Agent Inżynierski Systemu Bojowego, Lockheed Martin przez ponad pięć dekad rozwoju i innowacji produkuje, integruje, dostarcza oraz wspiera radary oraz systemy bojowe. Lockheed Martin i System Uzbrojenia Aegis nadal wyprzedzają rozwijające się zagrożenia powietrzne i rakietowe, wprowadzając nowe zdolności, takie jak najnowsza generacja radarów opartych na półprzewodnikach, aby dostarczyć światowej klasy obronę i zapewnić bezpieczeństwo oraz ochronę w przyszłości.

Fundamenty Aegis

Reklama

Pozostając w służbie na dziesięciu międzynarodowych typach okrętów z ponad 118 jednostkami na morzu, Aegis US Navy jest najszerzej rozmieszczonym morskim systemem bojowym na świecie. Rozwija się, by sprostać nowym zagrożeniom i włączać nowe technologie, jednocześnie uwzględniając pięć podstawowych „fundamentów" ustanowionych w czasie opracowania systemu, w szczycie Zimnej Wojny:

  • Przewaga pokrycia: System musi zapewniać 360-stopniowe pokrycie do maksymalnej odległości i na maksymalnej wysokości.
  • Najkrótszy czas reakcji: Minimalizacja czasu od wstępnego wykrycia zagrożenia do wystrzelenia uzbrojenia.
  • Przeważająca siła ognia: Jednoczesna kontrola nad wieloma pociskami w trakcie lotu.
  • Odporność środowiskowa: Przezwyciężanie zakłóceń tworzonych przez człowieka i naturalnych.
  • Ciągła dostępność: Prowadzenie działań przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu we wszystkich obszarach operacji.

Kluczem dla powodzenia programu i sprawienia, by Aegis cały czas wyprzedzał ewoluujące zagrożenia jest metodyczny proces inżynierii systemowej, połączony z ciągłym wdrażaniem nowych technologii. Aegis rozwinął się z systemu cechującego się wykorzystaniem dedykowanych komputerów wojskowych, ściśle połączonych z sensorami i uzbrojeniem w architekturze o relatywnie ograniczonej elastyczności do systemu „otwartej" architektury, pozwalającego na dołączanie nowych technologii, szybszy rozwój modyfikacji zdolności oraz dającego nowe możliwości współpracy z partnerami międzynarodowymi. Główny Architekt Aegis, Wiceadmirał Wayne Meyer, wdrożył inżynierską dyscyplinę, która kieruje programem do dziś. Jego motto „buduj niewiele, testuj niewiele, ucz się wiele" nadal sprawdza się w naszych procesach rozwojowych.

Autor. US Navy

Rozwój technologiczny

Aegis rozwinął się w celu umożliwienia włączania nowych technologii poprzez opracowanie Wspólnej Biblioteki Źródeł (Common Source Library, CSL), umożliwiającej klientom szybką integrację nowych zdolności w ramach floty zgodnie z zasadą „zbuduj raz, używaj wiele razy". CSL Aegis może być używana w ramach różnych typów i klas okrętów oraz systemów lądowych, aby wypełniać szeroki zakres misji. Lockheed Martin stosuje swoje unikatowe doświadczenie i wiedzę w zakresie systemów bojowych, aby dostarczyć zdolności wspierające wykonywanie zróżnicowanych zadań sił nawodnych Marynarki, wykorzystując wspólną, otwartą architekturę dla całej floty i na całym świecie.

Jon Rambeau, wiceprezes i dyrektor generalny w Lockheed Martin mówił, że firma „pracuje w celu szerokiego i pełnego wdrożenia procesów inżynierskich opartych o modele, aby dostarczyć produkt o tej samej wysokiej jakości, którą zawsze dostarczaliśmy, ale dostarczyć go do floty dużo szybciej. Dlatego jesteśmy skupieni na szybkości rozwoju zdolności, by zapewnić że utrzymujemy wiarygodność floty". Jedną ze zdolności wprowadzonych do floty Aegis jest obrona przed pociskami balistycznymi (ballistic missile defense). Aegis to jedyny system bojowy, który wykonał pełną sekwencję obrony przed pociskiem balistycznym i jest rutynowo testowany pod kątem zwalczania różnych rodzajów zagrożeń balistycznych.

YouTube cover video

Lockheed Martin obecnie integruje wiele typów radarów w ramach systemu Aegis, demonstrując w ten sposób nowy poziom zdolności dostosowania w ramach systemu. Ostatnio kilku partnerów międzynarodowych wybrało nowy radar AN/SPY-7, w pełni skalowalny radar definiowany programowo. Konstrukcja oparta na półprzewodnikach daje SPY-7 zdolność zapewniania pokrycia radarowego przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku, przy znacznie polepszonych parametrach i z możliwością nieprzerwanego prowadzenia działań nawet w trakcie wykonywania prac konserwacyjnych. Kanada, Japonia i Hiszpania wybrały SPY-7 jako sensor morski dla poszczególnych typów przyszłych okrętów, łącznie to 22 jednostki.

Czytaj też

System pionowych wyrzutni rakiet MK 41 VLS (Vertical Launching System, VLS) to najbardziej niezawodny, sprawdzony bojowo i wielozadaniowy system wyrzutni dla marynarki wojennej USA i partnerów międzynarodowych. Jako jedyny system odpalania pocisków zdolny do jednoczesnego wspierania systemów kontroli uzbrojenia dla każdej misji bojowej: obrony przeciwlotniczej, zwalczania celów nawodnych, zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania zagrożeń ze strony pocisków balistycznych oraz uderzeń na cele lądowe – MK 41 może wykorzystywać coraz więcej typów pocisków od różnych partnerów międzynarodowych. Wskaźnik niezawodności na poziomie 99,9 proc., uzyskany w trakcie ponad 4300 strzelań jest niedościgniony dla innych systemów morskich wyrzutni rakietowych.

Pracując z U.S. Navy i partnerami przemysłowymi, Lockheed Martin podjął się cyfrowej transformacji Aegis, wykorzystując inżynierię systemową opartą na modelach, wirtualizację i współpracę z partnerami trzecimi, aby zapewnić, że Aegis wypełnia potrzeby klientów dziś i jutro. Poprzez ciągłe eksperymentowanie i rozwój technologii Aegis zyskuje zdolność do integrowania i współpracy w ramach domen prowadzenia działań z szerszą architekturą Połączonego Dowodzenia i Kontroli Obroną Powietrzną (Joint Air Defense Command and Control, JADC2). Zdolność do współdzielenia informacji o jakości pozwalającej na podejmowanie decyzji w procesie prowadzenia działań w ramach sieci obejmującej inne okręty, naziemne elementy C4ISR oraz samoloty takie jak F-35 i naziemne efektory takie jak Patriot PAC-3, będzie kluczowa dla przyszłych zdolności.

Hiszpańska fregata typu Alvaro de Bazan
Hiszpańska fregata typu Alvaro de Bazan
Autor. US Navy

Partnerstwa międzynarodowe

System Aegis wykazał swoją elastyczność i zdolność adaptacji dla międzynarodowych marynarek wojennych przez ponad przez ponad 50 lat. Kluczowym tego przykładem jest partnerstwo i współpraca Lockheed Martin z hiszpańską stocznią Navantia, trwająca od ponad dwóch dekad. Rozpoczynając od pierwszej serii fregat F-100 w połowie lat 90. Lockheed Martin i Navantia zademonstrowały, w partnerskiej współpracy z marynarkami wojennymi Hiszpanii i USA, w jaki sposób Aegis może zostać zintegrowany na okręcie klasy fregata, dostarczony i zainstalowany w stoczni, przetestowany, wprowadzony do służby liniowej i wspierany w okresie cyklu życia. Ta relacja, dzięki wykorzystaniu zróżnicowanych modeli biznesowej współpracy komercyjnej oraz międzyrządowej, wykazała się powodzeniem w kolejnych programach w Norwegii, Australii i Hiszpanii. W każdym przypadku była ona wspierana przez istotny wkład narodowego przemysłu.

Czytaj też

Dostarczając cyfrową przyszłość Aegis

System Uzbrojenia Aegis ciągle rozwija się i szybko wprowadza modernizacje zdolności, w tempie pozwalającym na wyprzedzenie zagrożeń oraz zachowanie wiarygodności. Kierowany przez „fundamenty" i zarządzany w ramach rygorystycznego procesu inżynierii systemowej, Aegis zademonstrował zdolność inkorporacji nowych technologii i dostosowania do potrzeb – zarówno operacyjnych, jak i przemysłowych – wielu państw partnerskich. Z flotą ponad stu okrętów Aegis na morzach, wspieraną przez ciągłe inwestycje w rozwój oraz utrzymanie dokonywane przez U.S. Navy i partnerów międzynarodowych, Aegis jest w korzystnym położeniu, by ciągle wdrażać innowacje i dostarczać siłom zbrojnym zdolności przez następne 50 lat.

Wyrażone poglądy są poglądami Lockheed Martin i nie oznaczają wsparcia przez Agencję Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defence Agency, MDA)

Artykuł sponsorowany, partner publikacji Navantia

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Marek T

    System Aegis może być zastosowany tak w wypadku oferty hiszpańskiej jak i niemieckiej. Ta ostatnia ma jednak przewagi - czas pozyskania ( wprowadzenia do linii ), modułowość konstrukcji, podatność na modernizacje, możliwość użycia w ramach wielodomenowego pola walki i dowodzenia nim.

    1. Valdore

      Maret i ograniczone uzbrojenie rakietowe, bo brak radaru AN/SPY i systemu AEGIS limituje pociski SM jedynie do SM-2 MR IIIA. AEGIS Niemcy nei moga zaoferować bo nei maja na to zgody USA, musieliby dopiero się o nią starać

    2. Daniel S.

      @Valdore sensory tak jak zsw mozzarella kupić osobno. Niemcy nie używają AEGIS gdyż są związani z Thales’em. Jednak Polska może zażyczyć sobie AEGIS. Kwestia jedynie wprowadzenia poprawek projektowych i jego integracja. AEGIS ma jednak i swoje wady, które USA i większość innych krajów rekompensuje uzupełniającym go sprzętem. Chęci zaś jego zakupu w Polsce nie widać. Jak i chęci do wydania dodatkowych funduszy na integracje nowych rozwiązań.

    3. Valdore

      Daniel S. Teoretycznie mozna ale Niemcy nei moga oferować AEGIS dopóki nei uzyskaja zgody z USA. Do tego sam AEGIS bez AN/SPY niewiele da bo dalej wymagane sa oba systemy dla SM-3/6, a pod AN/SPY musisz przekonstruowac okręt. Aystralia kupiła samego AEGIS-a do swoich fregat typu Hunter i sa ograniczeni do SM-2MR bl IIIA i ESSM, ani SM-3, ani SM-6 nei moga tam uzywac.

  2. Paweł P.

    Artykuł w porównaniu do ostatniego, z propozycją Niemców, zdecydowanie – mało szczegółów. Ogólnie "otwarta architektura", wszystko pięknie, szybko itp. To co problem CAMMy zintegrować? Navantia zdecydowanie, jak już sponsorowany artykuł, mogłaby się mocniej przyłożyć. Ja jestem za AEGIS i kibicuje.

    1. Tani35

      Ja jestem za F-35B a nie za tymi krypami co będą tylko celami na kałuży zwanej Morzem Bałtyckim. Jeśli już coś kupować na siłę to ew okręty podwodne. To jest kasa wyrzucona do ...kibla.

    2. Paweł P.

      Decyzje podjęte, przydadzą się – to nie będą łatwe cele, wbrew pozorom – i stworzą, generalnie większe możliwości dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

    3. wert

      Tani35: OP nie zapewnią ci panowania w powietrzu a Miecznik i owszem, do tego sporo sił odciągnie, o zamknięciu ataku od morza nie wspomnę. Siła rażenia nawet trzech OP to żenada. Na malutką Serbię spadło tysiąc tomahawków! Lotniczych bombardowań już nie liczę. Wiesz ile trzeba żeby zatopić taką "krypę"? Wiesz z ilu km sowieckie rakiety namierzają cel a z ilu muszą być naprowadzane? Miecznik to pilna potrzeba do tego będzie robiony u nas.

  3. Tani35

    To jest artykuł sponsorowany więc jest uważany za jedną z najlepszych. Czy są lepsze? Nie wiem.

    1. Valdore

      Na pewno sa lepsze od wszystkiego co ktos inny może zaoferować, poza Constellation.

  4. Qba

    Najlepsza oferta w programie Miecznik

    1. Valdore

      Istotnie, i jedyna umozliwiająca użyciewszystkich dostepnych dla systemu VLS Mk-41 pocisków zwłaszcza plot. Inne sa tu ograniczone do SM-2MR IIIA w wersji europejskiej.

    2. Chyżwar

      Bezsprzecznie. Nic lepszego na razie nie ma.

    3. wert

      dopiero co wielu piało z zachwytu nad ofertą niemca. Ale fakt oferta najlepsza, Zobaczymy po co Johnson przylatuje i co zaoferuje, hiszpanie śpią