Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

70 lat Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych

ITWL, 70 lat, instytut, wojska lotnicze, lotnictwo
Autor. ITWL

Od czasu powołania Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (ITWL) minęło właśnie 70 lat. Instytucja ta została powołana w czerwcu 1953 roku i dzisiaj jest kluczową placówką naukowo-badawczą służącą wsparciu wojskowej techniki lotniczej.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Decyzja o stworzeniu placówki, która z czasem stała się dzisiejszym ITWL zapadła jeszcze w roku 1950, kiedy zadecydowano o sformowaniu Grupy Organizacyjno-Przygotowawczej Lotniczej Stacji Badawczej. Po trzech latach prac, 17 czerwca 1953 roku, rozkazem organizacyjnym nr 042/Org Ministra Obrony Narodowej został powołany Instytut Naukowo-Badawczy Wojsk Lotniczych (INBWL). Z kolei 8 września 1958 roku zarządzeniem nr 013/MON instytut otrzymał swoją obecną nazwę - Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

Miejsce na reklamę

Reklama

Miejsce na reklamę

Miejsce na reklamę

ITWL, Lim-5
Samolot Lim-5M podczas badań w ITWL
Autor. ITWL

Tak naprawdę jednak historia działalności ITWL sięga okresu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Wtedy to powołana została Sekcja Żeglugi Napowietrznej w Ministerstwie Spraw Wojskowych. W jej ramach utworzono Dział Naukowo-Techniczny, który w 1921 r. przekształcono w Wojskową Centralę Badań Lotniczych (WCBL). WCBL była organem doradczym Departamentu IV Żeglugi Powietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych, a do jej zadań należało badanie sprzętu lotniczego, odbiór samolotów z wytwórni oraz nadzór techniczny nad produkcją. Stąd też stworzono odpowiednie laboratoria, w tym: aerodynamiczne, chemiczne oraz wytrzymałościowo-metalograficzne. W sierpniu 1926 roku podniesiono rangę WCBL i przemianowano na Instytut Badań Technicznych Lotnictwa (IBTL), którego zadaniem było m.in. badania i doświadczenia naukowo-techniczne, zmierzające do postępu i rozwoju techniki lotniczej.

Wyrzutnik Platan2 - nowatorskie rozwiązanie wdrożone na Mi-2
Wyrzutnik Platan2 - nowatorskie rozwiązanie wdrożone na Mi-2
Autor. ITWL

W związku z przemianowaniem, 1 sierpnia 1936 r., Departamentu Aeronautyki Ministerstwa Spraw Wojskowych na Dowództwo Lotnictwa ITBL został przemianowany na Instytut Techniczny Lotnictwa (ITL). Równocześnie wprowadzono nową strukturę organizacyjną Instytutu oraz powierzono całokształt technicznych spraw użytkowych sprzętu lotniczego. ITL stał się odpowiedzialny m.in. za badanie pierwowzorów sprzętu lotniczego. Choć wybuch II WS 1 września 1939 roku przerwał oficjalną działalność Instytutu, to konspiracyjne przygotowania do odtworzenia ITL zaowocowały po wojnie, gdyż wznowił on swoją działalność jako jeden z pierwszych, już w lipcu 1945 roku i to pod dotychczasową nazwą.

Zasobnik kasetowy ZK-300 Kisajno
Zasobnik kasetowy ZK-300 Kisajno
Autor. ITWL

Obecne kierunki badań i struktura organizacyjna ITWL to wynik wielu przekształceń na przestrzeni lat. Działalność Instytutu zawsze była dostosowana do potrzeb Sił Powietrznych RP, a te ulegały zmianom, szczególnie od momentu wejścia Polski do NATO. ITWL jest obecnie podzielony na 10 zakładów naukowo-badawczych, w ramach których działają wyspecjalizowane laboratoria (w sumie 14 laboratoriów oraz jednostka certyfikująca wyroby) akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji i Ministerstwo Obrony Narodowej. Struktura ta obejmuje zakłady zajmujące się konstruowaniem i produkcją bezzałogowych statków powietrznych, badaniami statków powietrznych, tworzeniem materiałów kompozytowych, modernizacjami statków powietrznych, tworzeniem środków bojowych i uzbrojenia, systemami szkolnymi dla lotnictwa, technologiami kosmicznymi, systemami informatycznymi wspierającymi siły powietrzne, materiałami pędnymi, smarami i energią odnawialną, a także badaniem nawierzchni lotniskowych i drogowych.

Badania nieniszczące samolotów M-346
Badania nieniszczące samolotów M-346
Autor. ITWL

Warto zwrócić uwagę, że to właśnie w jednym z zakładów ITWL - Zakładzie Informatycznego Wsparcia Logistyki opracowano i nadal jest on rozwijany - System Informatycznego Wsparcia Eksploatacji Statków Powietrznych "Samanta". System przeznaczony jest do wieloaspektowej analizy i oceny procesów eksploatacji wszystkich typów statków powietrznych eksploatowanych w lotnictwie wojskowym. Obecnie funkcjonuje on we wszystkich eskadrach i bazach lotniczych Sił Powietrznych RP. Bazując na doświadczeniach przy opracowaniu i rozwiązaniach systemu informatycznego Samanta w ITWL stworzony został również System Analizy Niezawodności Pojazdów (SANP). Jest on dedykowany technice lądowej, a w szczególności rodzinie pojazdów ciężarowych Jelcz wykorzystywanych m.in. w programie Wisła. W 2022 roku ITWL zakupił od Boryszew S.A. 100% udziałów w spółce Nylonbor Sp. z o.o. zajmującej się produkcją tworzyw, w tym jako jedyny w Polsce, wytwarzaniem poliamidu konstrukcyjnego PA6-G metodą odlewania. W spółce działa również dział produkcji specjalnej produkujący głównie na potrzeby Wojska Polskiego m.in. świece i granty dymne, ładunki oświetlające i zapalające oraz termiczne naboje zakłócające (flary) będące elementem obrony biernej platform lotniczych.

Bezzałogowy statek powietrzny Atrax
Bezzałogowy statek powietrzny Atrax
Autor. ITWL

Instytut współpracuje dzisiaj z największymi polskimi i zagranicznymi producentami uzbrojenia oraz Siłami Zbrojnymi realizując prace m.in. na rzecz NATO, Europejskiej Agencji Obrony i Agencji Kosmicznej oraz Komisji Europejskiej. 

Do stworzonych tu w ostatnich latach wyrobów należą m.in. bezzałogowe systemy powietrzne AtraX i NeoX, z czego ten ostatni został wybrany na mini-BSP dla Sił Zbrojnych RP o kryptonimie Wizjer; systemy informatyczne Samanta i Turawa; system do sprawdzania stanu nawierzchni lotniskowej Bizon, kombinezony dla załóg statków powietrznych, czy pirotechnika do samoobrony statków powietrznych.

Autor. ITWL
Autor. ITWL

Na obchody 70-lecia ITWL przybyli licznie zaproszeni goście, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, Wojskowych Instytutów Badawczych, a także Ministerstwa Obrony Narodowej w osobie sekretarza stanu Marcina Ociepy, który wręczał odznaczenia zasłużonym pracownikom Instytutu.

Artykuł sponsorowany

ITWL, 70 lat
Autor. ITWL/Defence24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama